Namai

  Meilenių augimo ritmas

Meilenį, neretai pavadinamą amariliu, išvysime iš tolo... Įspūdingi žiedai traukia akį ir verčia žavėtis augalu, kuris dar ypatingas tuo, jog augdamas skrupulingai laikosi tam tikro ritmo.

Auga žiedynas

Dažniausiai iš svogūno pirmiausia pradeda lįsti žiedynkotis, o vėliau – lapai. Šie kartais ilgėja drauge su žiedynu. Retai pirma išauga lapai ir tik po to pasirodo žiedynas.
Kol žiedynkotis nepasirodė arba jei visai mažas, neskubėkite gausiai laistyti. Tai pradėkite reguliariai daryti tik jam išaugus iki 10–15 cm ilgio. Žemė turi būti vidutinio drėgnumo. Kas dvi savaites patręškite.
Jei nesiruošiate laukti sėklų, peržydėjus paskutiniam žiedui žiedyną pašalinkite. Lapų jokiu būdu negalima nei pjauti, nei laužti, nes svogūnas turi bręsti ir pasiruošti žydėti kitą kartą.
Meileniai – mėgstamos gėlės. Jų žiedynai skinami pumpurams nusispalvinus, bet dar neprasiskleidus. Pirmomis minutėmis iš pjūvio vietos sunkiasi daug tirštų sulčių. Neleiskite joms nubėgti ant svogūno ir lapų. Iš karto uždėkite popierinę servetėlę. Netrukus sultys nustos tekėti, tada pjūvio vietą apibarstykite medžio anglies milteliais. Nuskynus žiedyną svogūnas (ir kitas žydėjimas) nenukenčia.

Žaliuoja lapai

* Sėkmingam kitų metų žydėjimui labai svarbus augimo periodas. Meilenius laikykite šviesioje vietoje. Vasarą išneškite į saulėtą balkoną arba pastatykite sode, saulėtoje vietoje arba šviesiame pusšešėlyje. Sode juos galima įkasti į žemę su vazonais. Jei auginate namuose, pastatykite prie pietinio lango. Kuo daugiau lapų turi meileniai – tuo geriau.
* Laistykite augalus taip, kad žemė vazonuose neišdžiūtų, bet padėkluose vandens nepalikite. Didelį, kelis lapus turintį meilenį vasarą reikės lieti kas 2–3 dienas.
* Kas 10–14 dienų augalus tręškite kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis. Lauke auginamus meilenius galima palaistyti ir organinių trąšų tirpalu.
* Vasaros pabaigoje tręšiama kalio ir fosforo trąšomis – jos padeda formuotis žiedų užuomazgoms. Tik nepadauginkite, nes augalai nežydės.
* Vasaros pabaigoje laistoma vis rečiau. Rugsėjo mėnesį meileniai jau ruošiami ramybės periodui – palaistomi paskutinį kartą. Lauke esantys augalai sunešami į patalpas.

Svogūnai ilsisi

* Vėliau rudenį meilenių laistyti nebereikia – tegul apdžiūsta. Žaliuojančių lapų nekirpkite. Geriau augalus pastatykite sausoje, nelabai šviesioje vietoje ir palaukite, kol jie patys sudžius.
* Ramybės periodas tęsiasi 2–3 mėnesius. Augalai laikomi beveik sausai, tamsiai.
*Vazonuose visada būna šiek tiek drėgmės. Tad papildomai drėkinti nereikėtų, nebent manote, kad gali perdžiūti visas žemės gumulas (tarp substrato ir vazono atsiranda oro tarpas) ir šaknys.
* Svogūnus galima laikyti visiškoje tamsoje, vėsioje vietoje (apie 15 ºC), bet jei jie turi lapų – privalo gauti šiek tiek šviesos. Ramybės metu vienas kitas lapas gali žaliuoti.

Vėl pamažu bunda


Gruodžio pabaigoje ir sausio mėnesį meileniai turėtų pradėti busti – auga žiedynai. Pasirodžius žalioms viršūnėlėms arba norėdami paskatinti augimą, juos perkelkite į šviesią kambario temperatūros patalpą.
Neskubėkite laistyti, žemę sudrėkinkite tik truputį. Tegul žiedynkotis paauga iki 10 cm aukščio. Per gausi drėgmė stabdo žiedų vystymąsi.
Kai išauga 10–15 cm aukščio žiedynas, jau reguliariai laistoma šiltu vandeniu, pradedama tręšti. Ir vėl įsibėgėja naujas žiedų ir lapų augimo ciklas.

Svarbu:
Ne visada ir ne visi meileniai noriai laikosi tikslaus ritmo. Dažnai jie žydi dukart per metus, o ramybės periodas gali būti bet kada. Siūlyčiau nevargti ir nesistengti įsprausti augalo į griežtus rėmus – tegul pats parodo, kada nori žydėti, kada ilsėtis. Pagal jo augimo ritmą ir reguliuojamas laistymas, tręšimas.
Šiltnamiuose meilenių ramybės ir augimo periodai reguliuojami, todėl skintų žiedų galima įsigyti visus metus.


    Daugiau straipsnių
Komentarai
Aliodija 2019-01-21, 17:27
Keista - man niekas nieko neužstoja...
Na 2019-01-11, 13:57
Pusę teksto užstoja fb reklama
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti
Nuoroda į puslapį: www.sodospalvos.lt/Namai-2689-N_Meileniu_augimo_ritmas