Sodas

  Levandos: kokias auginti, kada ir kur sėti?

Kokios levandos tinka auginti mūsų sąlygomis? Kodėl gelsta surfinijų lapai? Kokios rožės nykimo priežastys? Į šiuos ir kitus klausimus apie sodą puošiančias gėles atsako specialistai.

„Kokių veislių levandas auginti mūsų sąlygomis, kada ir kur sėti?“

Lietuvoje galima auginti įvairių veislių tikrąsias levandas (Lavandula angustifolia). Jų žiedeliai mėlyni, violetiniai, balkšvi. Kitų rūšių levandos Lietuvoje nežiemoja. Tokias galima auginti tik kaip vienmetes arba žiemai su vazonais sunešti į vėsias ir šviesias patalpas. Tikrosios levandos sėjamos į dėžutes arba vazonėlius pavasarį ir vasaros pradžioje. Paaugę daigeliai persodinami po vieną į 8 cm skersmens vazonėlius arba 10 cm atstumais į dauginimo lysvę. Rugpjūčio mėnesį levandos pasodinamos į nuolatinę vietą.

„Rožių krūmas šiemet pirmus lapus išleido normalius. Vėliau ūgliai ėmė augti pageltę, lapai mažučiai, irgi pageltę, kiti net neišsiskleidžia. Stiebas irgi gelsvas. Aiškiai matyti, kad jai kažkas yra. Kenkėjų nėra. Gal tai kokia liga ar medžiagų trūkumas?“

Rožių krūmui gali būti trūkti trąšų, ypač mikroelementų. Tiksliai maisto medžiagų kiekį dirvoje galima nustatyti tik laboratoriniais tyrimais. Laistykite rožę kompleksinių trąšų su mikroelementais tirpalu.

„Priminkite, kada reikia iškasti tulpių svogūnėlius ir kada juos vėl pasodinti?“
Tulpių svogūnėliai iškasami pageltus, bet dar visiškai nesudžiūvus lapams. Sodinami rugsėjo pabaigoje ir spalio pradžioje, kai dirvos temperatūra yra 7–10 ºC šilumos.

„Prie tvoros smėlėtoje žemėje pasodinome puskiparisius. Kaip juos prižiūrėti. Kaip tręšti?“
Svarbu, kad puskiparisiams netrūktų drėgmės. Reguliariai laistykite, ypač pirmaisiais metais. Tręškite trąšomis spygliuočiams. Jų galite įsigyti sodo reikmenų parduotuvėse. Ant pakuočių turi būti nurodytos normos (skirtingų trąšų jos skiriasi). Žiemai puskiparisius reikėtų pridengti nuo saulės, padaryti užuovėją.

„Kodėl gelsta surfinijų lapai ir smulkėja žiedai?“
Surfinijoms reikia pastovios drėgmės, pakankamai trąšų ir nelabai daug saulės. Lapus galėjo nudeginti saulės spinduliai arba jie pradėjo blykšti dėl trąšų stokos. Jei gėles auginate mažame vazone, nepamirškite kasdien tikrinti žemės drėgnumo, kas savaitę laistykite trąšų tirpalu.


    Daugiau straipsnių
Komentarai
Danutė 2018-06-13, 13:50
Sveiki, dar apie levandas...prieš du metus pasodinau vieną keriuką, dabar gana stipriai išsiplėtė, lipa ir ant rožių, ar galima skaidyti? ar reikia nupjaustyti rudenį visus žiedynkočius?
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti
Nuoroda į puslapį: www.sodospalvos.lt/Sodas-2514-N_Levandos_kokias_auginti_kada_ir_kur_seti