Aktinidija kininė - Actinidia deliciosa
Kiviai – tai kininės aktinidijos (Actinidia deliciosa syn. A. chinensis), dar vadinamos puikiąja, vaisiai. Kinijos paatogrąžių rajonų miškuose ir kalnų šlaituose ši liana užauga iki 9 m aukščio. Bet po visą pasaulį jos veislių vaisiai paplito iš Naujosios Zelandijos. Šioje saloje ir buvo pavadinti kiviais. Mat jie rudi ir pūkuoti, todėl panašūs į išnykusį paukštį kivį. Anksčiau vadinti kininiais agrastais ir nebuvo labai populiarūs. Dabar auginami daugelyje šilto klimato šalių.
Kininė aktinidija jautri šalčiui. Augalai dvinamiai (vyriški ir moteriški), bet juos atskirti galima tik žydinčius. Žiedai panašūs į margalapės aktinidijos (A. kolomikta), tik didesni, žydėjimo pradžioje balti, vėliau geltoni. Lapai platūs. Jauni ūgliai tankiai apaugę rudais su raudonu atspalviu plaukeliais.
Kai kurie augintojai bando kinines aktinidijas auginti lauke arba nešildomame šiltnamyje. Senesni nei 2 metų augalai pasodinami į dirvą. Prieš žiemą nukerpami ūgliai, o turintys po 10–12 pumpurų, prilenkiami ir storai užpilami sausomis durpėmis arba pjuvenomis, uždengiami nuo drėgmės.
Kininės sktinidijos gali būti auginamos dideliuose vazonuose, vasarai išnešant į lauką. Konteineriai parenkami platūs. Jie pripildomi puraus durpių ir komposto mišinio. Auginimui reikalinga nuo vėjų apsaugota šilta vieta, geriausiai – šviesus pusšešėlis. Būtinos tvirtos atramos, galinčios išlaikyti 2–4 m ilgio stiebus.
Vasarą gausiai laistykite, kas dvi savaites patręškite. Jei pakanka drėgmės, pakenčia iki 40 ˚C šilumą.
Nuo rugsėjo kinines aktinidijas vėl reikia saugoti nuo šalnų. Vaisiai sunoksta lapams nukritus, spalio–lapkričio mėnesiais. Juos galima skinti ir pusiau subrendusius – baigs nokti kambaryje.
Žiemą šiems augalams reikalingas ramybės periodas. Pradėjus kristi lapams, laistoma saikingai, netręšiama. Tinkamiausia temperatūra yra 5–7 ˚C. –12 ˚C šaltyje nušąla visi stiebai.
Kad subręstų vaisiai, šalia turi augti du augalai – moteriškas ir vyriškas. Priešingu atveju žydės, bet vaisių nebus. Lapai pradeda sprogti kovo mėnesį. Žiedai skleidžiasi gegužės pradžioje. Kininės aktinidijos normaliai dera, kai 225–250 dienų nebūna šalčių. Pavasarį net –1 ˚C šalnos pažeidžia jaunus ūglius ir žiedus, todėl iki birželio jas vertėtų laikyti šiltnamyje, verandoje, įstiklintame balkone.
Pirmuosius trejus metus akos persodinamos kasmet, vėliau – kas 3 metus.
Dauginamos iš vaisių išimtomis sėklomis ir auginiais.