Ananasai - Ananas
Ananasai kilę iš Centrinės ir Pietų Amerikos pusiau sausringų sričių. Tai bromelinių (Bromeliaceae) šeimos gentis, kuriai priskiriamos 2 rūšys. Ananasai atogrąžų kraštuose auginami plantacijose kaip populiarūs vaisiniai augalai, vėsesnio klimato šalyse – šiltnamiuose.
Ananasas – tai daugiametis žolinis augalas, sudarantis kietų ilgų linijiškų lapų skrotelę. Užauga didesni arba mažesni, atsižvelgiant į auginimo sąlygas, rūšį ir veislę. Dažniausiai siekia 60–100 cm.
Namuose mėgstamos valgomojo ananaso (Ananas comosus) veislės ‘Variegatus’ žaliai, baltai ir gelsvai dryžuotais lapais ir ‘Aureovariegatus’ rausvai ir žaliai dryžuotais lapais. Ananasai žydi įvairiais metų laikais. Iš skrotelės centro išauga mėsingas stiebas su tankia stačia žiedų keke. Žiedai dvilyčiai. Vaisynas sudėtinis, sudarytas iš atskirų tarpusavyje suaugusių vaisių, išsidėsčiusių ant vieno stiebo, viršūnėse besibaigiančių lapų kuokštu. Subrendę jie sveria vidutiniškai 0,3–1 kg. Sėklų užsimezga labai mažai.
Parduotuvėje įsigytą vazonėlyje augantį augalą laikykite šviesioje, saulėtoje ir visus metus šiltoje vietoje (žiemą – ne žemesnėje kaip 18 ˚C temperatūroje, o vasarą – kuo šilčiau).
Vasarą gausiai laistykite minkštu vandeniu. Kas 2 savaites patręškite bromeliniams augalams skirtomis trąšomis.
Žiemą laistykite saikingai. Nuo spalio nebetręškite.
Ananasai nebijo sauso oro, todėl jų nebūtina dažnai purkšti.
Persodinami kas 2 metus į durpinę arba purią kompostinę žemę su durpių priemaiša. Šaknų gniužulas mažas, tad persodinant išardyti nereikia. Tiesiog perkelkite į 2–3 cm platesnį vazoną.
Ligos ir kenkėjai puola labai retai.
Ananasą nesunku užsiauginti iš viršūninės lapų skrotelės. Pakanka nusipirkti vaisių (tiksliau vaisyną) ir aštriu peiliu pačiame viršuje nupjauti stiebo viršūnę su lapais. Kelis apatinius lapelius nuskinkite (dažnai jie nukrenta patys), kad matytųsi stiebo pagrindas. Jį apibarstykite trinta medžio anglimi ir leiskite apdžiūti 5–6 valandas. Tada sodinkite į nedidelį (iki 0,5 l talpos) vazonėlį su drėgnomis durpėmis. Stiebo pagrindas turėtų būti 2–2,5 cm gylyje. Vazonėlį su lapų skrotele apgaubkite polietileno maišeliu ir pastatykite šviesioje, bet nesaulėtoje vietoje. Tinkamiausia temperatūra – apie 25˚ C. Augalas įsišaknija per 1,5–2 mėnesius, tada pradeda augti ir nauji lapai. Polietileno maišelį truputį praskleiskite, o po 2 mėnesių visai nuimkite.
Prižiūrėkite taip pat kaip iš parduotuvės parsineštą augalą. Pavasarį persodinkite į didesnį vazoną. Auginant geromis sąlygomis, pražysta 3–4 metų amžiaus ananasai. Įprastomis kambario sąlygomis žiedus sukrauna ne visada ir ne visi augalai.
Dideli ananasai prie pagrindų išleidžia atžalas. Jas galima atskirti, kai pasiekia pusę motininio augalo dydžio. Tai geriausia daryti persodinant.
Sėklomis ananasai dauginami retai. Šis būdas gan sudėtingas, procesas ilgai užtrunka. Be to, sėjinukai dažniausiai nepaveldi veislei būdingų savybių.
Ananasų lapų kraštai aštrūs, o viršūnės smailios. Į juos lengvai galima susižeisti.