• birželio 21 d., Pirmadienis

Kortaderija argentininė - Cortaderia selloana

Kortaderijų (Cortaderia) gentyje priskaičiuojama iki 20 rūšių, gamtoje paplitusių Pietų Amerikoje ir Naujojoje Zelandijoje.  Labiausiai žinoma rūšis – argentininė kortaderija (Cortaderia selloana) kuri dažnai vadinama pampos žole, natūraliai auga Pietų Amerikos stepių zonoje, vadinamoje pampomis ir sausose Andų priekalnėse. Ko gero tai pats dekoratyviausias ir plačiausiai auginamas  varpinis augalas pasaulyje. Kas lankėsi šiltesnio klimato šalyse, ypač Viduržemio jūros regione, visus sužavėjo didžiuliai svyrančių melsvų lapų kerai ir 2-3 metrų aukščio stambios, sidabrinės šluotos. Yra išvesta veislių rožinėmis šluotomis ir margais, dryžuotais lapais. Mediteraninis klimatas su karštomis, sausomis vasaromis ir šiltomis, drėgnomis žiemomis joms idealiai tinka. Čia kartais ji tampa net invazine rūšimi, nes pati lengvai dauginasi sėklomis. Deja, vidutinio klimato zonoje ją išauginti sudėtinga. Šalyse su šiltesnėmis žiemomis, kaip Pietų Vokietija ar Čekija, jas pavyksta per žiemą išlaikyti po specialia stora danga. Lietuvoje ją išsaugoti per žiemą sudėtinga. Kartais, labai šiltomis žiemomis, stipriai uždengtą pavyksta išlaikyti, ypač rajonuose arčiau jūros. Tačiau net ir tuo atveju ji paprastai Lietuvoje nespėja išleisti šluotų, nes mūsų vasaros jai per trumpos ir per vėsios.

Gan neblogų rezultatų gėlininkai sulaukia augindami  kortaderijos veislę ‘Patagoniaʼ.Tai gerai žinomo JAV varpinių augalų specialisto Kurt Bluemel introdukcija. Kadangi šiai veislei nurodoma 6 zona (pgal USDA skirstymą), kai kitos veislės dažniausiai yra 8 zonos, ji pridengta gali peržiemoti lauke. Šiltose, apsaugotose nuo vėjų vietose ir esant pakankamai sniego ji puikiai žiemotų ir visiškai nedengta. ‘Patagoniaʼ yra gerokai smulkesnė už pietinių kraštų veisles.  Melsvų lapų keras suželia iki 80 – 100 cm aukščio, o varpos pasiekia 170 cm aukštį. Keras greitai suželia ir trejų metų amžiaus būna 1 m pločio.  Pirmosios varpos pasirodo  jau liepos viduryje ir vėliau visą vasarą iki pat vėlyvo rudens leidžia vis naujas varpas.

Argentininė kortaderija yra dvinamis  augalas, tai yra moteriški ir vyriški žiedai būna ant skirtingų augalų. Kadangi  ‘Patagoniaʼ dauginama vegetatyviškai ir yra kilusi iš vyriško klono, tai sėklų ji megzti negali.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 21, pirmadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka 17:44, leidžiasi 02:38.
  • Mėnulis Skorpione, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis birželio 18 d.
  • Alicija, Aloyza, Aloyzas, Vasarė, Galmina, Galminas
  • Tarptautinė jogos diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Lapų diena. Sodinkite, sėkite, pikuokite lapines daržoves, prieskonius. Prisipjaukite spygliuočių ir kitų sumedėjusių augalų auginių, juos pamerkite į vandenį, kad įsišaknydintų. Sėkite, pjaukite veją, laistykite. Rinkite sraiges. Skinkite vaistinių augalų lapus, stiebus, prieskoninius augalus. Nerekomenduojama kirsti medžių, džiovinti vaisių, žolelių, sėti ir sodinti gūžinių salotų, naikinti drėgmės ir pelėsių patalpose.
  • Kai sliekai šalia kits kito kupetėles surausia, vasarą sulauksi saulėtos dienos ir gražaus oro.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar žinote apie galimybę mūsų svetainėje užduoti klausimą specialistui?

Įvykių kalendorius