• gegužės 15 d., Šeštadienis

Fitolaka amerikinė - Phytolacca americana

Šiai fitolakinių šeimos genčiai priklauso 35 rūšys, bet soduose auginama tik viena – amerikinė fitolaka (Phytolacca americana). Tai stambus daugiametis žolinis augalas. Aukštis – iki 2 m. Šaknys storos, mėsingos, Keras primena krūmą, senesni augalai turi po kelis stiprius šakotus stiebus. Lapai kiaušiniški, iki 20 cm ilgio.

Šakų viršūnėse susidaro stambios balsvų arba rausvų žiedų kekės.  Žydi birželio ir liepos mėnesiais. Augalui peržydėjus, užsimezga uogos. Pradžioje jos būna žalsvos, vėliau tamsiai raudonos ir galiausiai prinokusios tampa juodos, blizgančios. Jos dekoratyvios, išsilaiko iki šalnų.

Fitolakų uogas lesa paukščiai, nukritusios lieka žemėje ir pavasarį sudygsta. Taip šie augalai gali plisti soduose.

Žinoma, kad amerikinės fitolakos yra šiek tiek vaistingi, bet ir nuodingi augalai. Anksčiau jų vaisiai būdavo naudojami kaip augaliniai dažai vynui ir kai kuriems gaminiams, bet vėliau dėl nuodingų medžiagų jas naudoti uždrausta. Iš šių augalų išgautais dažais galima dažyti šilką ir vilną.

Fitolakos gerai auga derlingoje, apydrėgnėje žemėje, saulėtoje vietoje, užuovėjoje. Dauginamos sėklomis. jei sėklos išbyra sode, sėjinukai išdygsta pavasarį. Surinktas sėklas taip pat geriau sėti rudenį, nes pasėtos pavasarį dygsta ilgai ir netolygiai. Pirmaisiais metais augalai užauga vienu stiebu, apie 15-20 cm aukščio. Jaunus augalus nesunku persodinti. Vėliau stambias šaknis iškasti tampa sunku.

Po šalnų fitolakų stiebus reikia nukirpti, o vaisių kekių negalima dėti į kompostą – peržiemos ir sudygs. Augalai gerai žiemoja nedengti, tik senos arti žemės paviršiaus esančios šaknys šaltomis besniegėmis žiemomis gali nukentėti.

Fitolakos dažniausiai sodinamos pavieniui arba tolimajame gėlyno krašte, kaip fonas žemesniems augalams. Eilėje sodinamos 1 m atstumais.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gegužės 15, šeštadienis.
  • Saulė teka 05:12, leidžiasi 21:19.
  • Mėnulis teka 07:05, leidžiasi 00:22.
  • Mėnulis Vėžyje 04:30, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis gegužės 11 d.
  • Jaunutė, Sofija, Zofija (Zosė), Izidorius, Algedas
  • Šv. Izidorius, Sėjos pabaiga. Steigiamojo Seimo diena. Tarptautinė šeimos diena
  • Lapų diena. Sėkite, sodinkite, pikuokite lapines daržoves, agurkus, moliūgus, cukinijas, arbūzus, žirnius, pupeles, prieskoninius augalus. Sodinkite, dauginkite, persodinkite gėles, smilginius augalus. Sėkite, pjaukite veją. Tvarkykite sodą, aplinką. Pasodinkite į tvenkinį giliavandenius augalus. Rinkite vaistinių augalų lapus, stiebus. Skiepykite dekoratyvinius medžius, spygliuočius.
  • Kaštonai sužydėjo – pavasaris prasidėjo.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar daigus jau perkėlėte į nešildomą šiltnamį?

Įvykių kalendorius