Gebenė kolchidinė - Hedera colchica

Kolchidinės gebenės tėvynė – Pietryčių Europa, Mažoji Azija, Kaukazas. Lietuvos sodybose gana dažna.

Mūsų šalyje šis vijoklis pakyla iki 1,5–2 m aukščio. Prie atramų prisitvirtina orinėmis šaknimis. Ūgliai ir šakeklės ilgos lanksčios. Lapai stambūs, 8–15 cm ilgio, kiaušiniški ar elipsiški, dažniausiai lygiakraščiai, rečiau nežymiai skiautėti, širdiškais ar apvaliais pamatais, tamsia žalia viršutine puse, apatinė pusė padengta gelsvais žvyneliais. Žiedai gelsvi su rausvu atspalviu, susitelkę į sudėtinius skėtiškus žiedynus. Žydi rugsėjo–spalio mėnesiais. Vaisiai – 6–8 mm skersmens rutuliškos, melsvai juodos uogos, kurios prinoksta kovo–balandžio mėnesiais. Mūsų šalyje nežydi ir nedera.

Ši gebenė mėgsta derlingą lengvo ir vidutinio priemolio dirvą (pH 7–9). Atspari užterštam miestų orui, ligoms ir kenkėjams, bet žiemą dažnai apšąla, mėgsta dalinį užpavėsinimą.

Dauginama žaliais ir sumedėjusiais auginiais, įsišaknijusiomis šakelėmis. Sodintina pavieniui ir grupėmis alpinariumuose, šalia atraminių sienelių, laiptų, tinka kiliminiam apželdinimui (ypač pavėsingose vietose).

Soduose auginama kolchidinės gebenės geltonai margalapė forma ‘Sulphur Heart’. Vakarų Europoje ši graži forma auginama jau labai seniai, bet vardas jai suteiktas tik 1968 metais Olandijoje. Lietuvoje šis vijoklis atramomis pakyla iki 1,5–2 m aukščio. Išoriniais požymiais primena rūšį, bet skiriasi geltona ar geltonai dėmėta lapų vidurine dalimi. Ekologiniais poreikiais ir dauginimu panaši į rūšį, bet reiklesnė šviesai. Sodintintina pavieniui ir grupėmis alpinariumuose, šalia atraminių sienelių ir laiptų saulėtose vietose.


guest
1 Komentaras
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Ed.

Šita gebenė labai kaprizinga .Pasodinta 3 metus beveik neauga, stovi nesikeisfama. Po to pradeda,bet labiau mėgsta šliaužti žemę nors šalia yra medis.

Biopon

Šiandien

  • Liepos 3, sekmadienis.
  • Saulė teka 04:48, leidžiasi 21:57.
  • Mėnulis teka 08:52, leidžiasi 00:15.
  • Mėnulis Mergelėje 15:30, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis birželio 29 d.
  • Anatolijus, Liaudmina, Liaudminas, Rytis, Rytė, Vaidilas, Vaidilė, Tomas
  • Tarptautinė diena be plastikinių maišelių
  • Šaknų diena. Sėkite, sodinkite virš žemės vaisius auginančias daržoves, braškes, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, persodinkite, jei reikia, kambarines ir balkonines gėles. Dauginkite, persodinkite peržydėjusias gėles, smilginius ir kitus augalus, augusius vazonuose. Sėkite veją. Vėdinkite patalpas. Nepalanku konservuoti, sandėliuoti.
  • Jei akmuo rytą aprasojęs – dieną lis.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Biopon

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar auginate arbūzus?

Įvykių kalendorius

baneris