• gegužės 15 d., Šeštadienis

Gebenė kolchidinė - Hedera colchica

Kolchidinės gebenės tėvynė – Pietryčių Europa, Mažoji Azija, Kaukazas. Lietuvos sodybose gana dažna.

Mūsų šalyje šis vijoklis pakyla iki 1,5–2 m aukščio. Prie atramų prisitvirtina orinėmis šaknimis. Ūgliai ir šakeklės ilgos lanksčios. Lapai stambūs, 8–15 cm ilgio, kiaušiniški ar elipsiški, dažniausiai lygiakraščiai, rečiau nežymiai skiautėti, širdiškais ar apvaliais pamatais, tamsia žalia viršutine puse, apatinė pusė padengta gelsvais žvyneliais. Žiedai gelsvi su rausvu atspalviu, susitelkę į sudėtinius skėtiškus žiedynus. Žydi rugsėjo–spalio mėnesiais. Vaisiai – 6–8 mm skersmens rutuliškos, melsvai juodos uogos, kurios prinoksta kovo–balandžio mėnesiais. Mūsų šalyje nežydi ir nedera.

Ši gebenė mėgsta derlingą lengvo ir vidutinio priemolio dirvą (pH 7–9). Atspari užterštam miestų orui, ligoms ir kenkėjams, bet žiemą dažnai apšąla, mėgsta dalinį užpavėsinimą.

Dauginama žaliais ir sumedėjusiais auginiais, įsišaknijusiomis šakelėmis. Sodintina pavieniui ir grupėmis alpinariumuose, šalia atraminių sienelių, laiptų, tinka kiliminiam apželdinimui (ypač pavėsingose vietose).

Soduose auginama kolchidinės gebenės geltonai margalapė forma ‘Sulphur Heart’. Vakarų Europoje ši graži forma auginama jau labai seniai, bet vardas jai suteiktas tik 1968 metais Olandijoje. Lietuvoje šis vijoklis atramomis pakyla iki 1,5–2 m aukščio. Išoriniais požymiais primena rūšį, bet skiriasi geltona ar geltonai dėmėta lapų vidurine dalimi. Ekologiniais poreikiais ir dauginimu panaši į rūšį, bet reiklesnė šviesai. Sodintintina pavieniui ir grupėmis alpinariumuose, šalia atraminių sienelių ir laiptų saulėtose vietose.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gegužės 15, šeštadienis.
  • Saulė teka 05:12, leidžiasi 21:19.
  • Mėnulis teka 07:05, leidžiasi 00:22.
  • Mėnulis Vėžyje 04:30, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis gegužės 11 d.
  • Jaunutė, Sofija, Zofija (Zosė), Izidorius, Algedas
  • Šv. Izidorius, Sėjos pabaiga. Steigiamojo Seimo diena. Tarptautinė šeimos diena
  • Lapų diena. Sėkite, sodinkite, pikuokite lapines daržoves, agurkus, moliūgus, cukinijas, arbūzus, žirnius, pupeles, prieskoninius augalus. Sodinkite, dauginkite, persodinkite gėles, smilginius augalus. Sėkite, pjaukite veją. Tvarkykite sodą, aplinką. Pasodinkite į tvenkinį giliavandenius augalus. Rinkite vaistinių augalų lapus, stiebus. Skiepykite dekoratyvinius medžius, spygliuočius.
  • Kaštonai sužydėjo – pavasaris prasidėjo.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar daigus jau perkėlėte į nešildomą šiltnamį?

Įvykių kalendorius