• gegužės 15 d., Šeštadienis

GENCIJONAS - Gentiana

Gencijonai – vieni iš gražiausių ir populiariausių alpinariumų augalų. Mažiems alpinariumams tinka smulkios rūšys: Gentiana verna, G. acaulis, G. algida, G. clusii, G. sino-ornata. Šie augalai užauga tik iki 10 cm aukščio. Vieni žydi anksti pavasarį, kiti – rudenį. Dauguma gerai veša ir žydi, jeigu vieta parinkta tinkamai. Šiuos gencijonus reikėtų sodinti nedideliame pavėsyje, derlingame ir laidžiame priesmėlyje. Jie sunkiai pakelia vasaros karščius ir sausras. Kai orai sausi, būtina nuolat lieti. Labai nemėgsta užmirkusio dirvožemio, ypač žiemą.

Kur kas mažiau reiklus G. septemfida. Aukštis – iki 20 cm. Gausiai žydi vasarą. Gerai auga bet kokioje dirvoje, saulėtoje vietoje ir nedideliame pavėsyje. Panašiai auginami ir G. fischeri, G. orbicularis, G. straminea.

Stambesniems alpinariumams labiau tinka aukštesnės rūšys (iki 30–60 cm): G. asclepiadea, G. cruciata, G. tianschanica, G. alba. Šie augalai žydi vasarą, gerai auga paprastoje sodo dirvoje. Tik, kaip ir kiti gencijonai, reiklūs drėgmei. Labai gražūs G. punctata ir G. purpurea soduose prigyja labai sunkiai, retai žydi. Dideliuose alpinariumuose kaip puikų akcentą galima sodinti ir aukštaūgį G. lutea. Šis gencijonas, užaugantis iki 1 m ir daugiau, geriau žinomas kaip vaistinis augalas.

Gencijonai yra ilgaamžiai augalai. Tik senesni kerai, ypač aukštatūgių rūšių, sunkiai pakelia persodinimą. Žiemoja neuždengti. 
    


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gegužės 15, šeštadienis.
  • Saulė teka 05:12, leidžiasi 21:19.
  • Mėnulis teka 07:05, leidžiasi 00:22.
  • Mėnulis Vėžyje 04:30, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis gegužės 11 d.
  • Jaunutė, Sofija, Zofija (Zosė), Izidorius, Algedas
  • Šv. Izidorius, Sėjos pabaiga. Steigiamojo Seimo diena. Tarptautinė šeimos diena
  • Lapų diena. Sėkite, sodinkite, pikuokite lapines daržoves, agurkus, moliūgus, cukinijas, arbūzus, žirnius, pupeles, prieskoninius augalus. Sodinkite, dauginkite, persodinkite gėles, smilginius augalus. Sėkite, pjaukite veją. Tvarkykite sodą, aplinką. Pasodinkite į tvenkinį giliavandenius augalus. Rinkite vaistinių augalų lapus, stiebus. Skiepykite dekoratyvinius medžius, spygliuočius.
  • Kaštonai sužydėjo – pavasaris prasidėjo.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar daigus jau perkėlėte į nešildomą šiltnamį?

Įvykių kalendorius