• spalio 21 d., Pirmadienis

GUDOBELĖ - Crataegus

Pačios ilgaamžiškiausios – gudobelių gyvatvorės. Lietuvoje auga 4 savaiminės ir apie 20 introdukuotų rūšių. Tai 3–10 m aukščio medžiai arba krūmai. Gyvatvorėms retų rūšių rinktis nebūtina, dažniausiai apsiribojama 3 pagrindinėmis, gerai augančiomis Lietuvoje. Vienapiestė gudobelė (Crataegus monogyna) aptinkama pamiškėse, krūmynuose, dirvonuose, auginama sodybose, prie namų. Miškinė gudobelė (C. rhipidophylla) – taip pat dažna, nuo vienapiestės skiriasi ne taip giliai karpytais lapeliais. Ji užauga 2–8 m aukščio, randama šlaituose, pamiškėse, pakrūmėse. Iš introdukuotų rūšių labiausiai paplitusi pošvelnė gudobelė (C. submolis). Jos tėvynė – Šiaurės Amerika. Lietuvoje mėgiama kaip dekoratyvus medingas vaistinis augalas ir dėl stambokų, malonaus skonio vaisių. Stambesnė už vietines rūšis, užauga iki 8 m aukščio, laja plati, pusrutuliška. Tinka ir aukštoms gyvatvorėms.

*Šios ir kitos Lietuvoje auginamos gudobelės pakenčia karpymą, lengvai formuojamos, tankios ir tvirtos. Jos šviesomėgės, nereiklios dirvožemiui, pakenčia trumpalaikes sausas, atsparios žiemos šalčiams. Žydi gegužės–birželio mėn., bet ant karpomų gyvatvorių vaisiai beveik neužsimezga. Dauginamos sėklomis. Vaisiai subręsta rugsėjo–spalio mėn. Iš jų išimti kauliukai iš karto sėjami į lysvę (sudygs po metų kitų) arba stratifikuojami ir sėjami pavasarį. Sudygsta labai nevienodai, kartais po metų ar net dvejų. Į gyvatvorei skirtą vietą galima sodinti jau dvimečius ir trimečius sodinukus. Kad jie augtų krūmais, išleistų daug apatinių šakų, stiebus palikite ne aukštesnius kaip 30 cm. Toliau augindami karpykite ir viršų, ir šonus. Sutankėjusi gyvatvorė bus nepraeinama lyg tvora. Sodinukai sodinami 30–40 cm atstumais.

 

Daugiau informacijos apie gyvatvores, jų auginimą ir priežiūrą galite rasti žurnale „Gėlių spalvos“ Nr. 18 – „Gyvatvorės“.

Taip pat skaitykite:

„Gudobelė“

„Gudobelės“


Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes
free download udemy course
download karbonn firmware
Premium WordPress Themes Download

Komentarai

Prašome Prisijungti.
avatar
  Sekti  
Pranešti apie

Šiandien

  • Spalio 21, pirmadienis.
  • Saulė teka 08:00, leidžiasi 18:07.
  • Mėnulis teka 23:26, leidžiasi 15:39.
  • Mėnulis Liūte 19:28. Delčia 15:39.
  • Raitvilas, Uršulė, Vilma, Gilanda.
  • Fotonikos diena. Pasaulinė orumo diena. Pasaulinė obuolio diena
  • Vaisių diena. Sodinkite svogūnines gėles, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius. Rinkite džiovinti skirtus vaisius, uogas, darykite gydomųjų žolelių pagalves. Šaldykite vaisius, daržoves. Pjaukite, skaldykite malkas. Valykite rūsio lentynas. Ypač palanki diena nuimti ir sandėliuoti derlių, konservuoti. Nepalankus metas tręšti, raugti kopūstus (išsausėja).
  • Darganotas ruduo žada gerą derlių.

Įvykių kalendorius

Populiariausi straipsniai

Apklausa

Ar žinote, kad šioje svetainėje galima užsisakyti elektronines žurnalų „Sodo spalvos“ ir „Mano sodyba“ versijas?

Rezultatai

Kraunasi ... Kraunasi ...

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Sekite mus