• balandžio 20 d., Sekmadienis

Sodas

Write a new entry for the Guestbook

 
 
 
 
 
 
Fields marked with * are required.
Your E-mail address won't be published.
It's possible that your entry will only be visible in the guestbook after we reviewed it.
We reserve the right to edit, delete, or not publish entries.
80 klausimų.
Rita parašė 15 birželio, 2021
Kodel bijunai nekrauna ziedu?2 , 3 metu ,(Per giliai pasodinti?)
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Bijūnų nežydėjimo priežasčių gali būti kelios. Dažniausiai kaltas netinkamas sodinimo gylis. Nežydi tiek per giliai, tiek visa paviršiuje pasodinti bijūnai. Virš susiformavusių bijūno pumpurų turi būti 3-5 cm dirvožemio sluoksnis. Taip pat nežydi, nors ir neblogai auga šešėlyje prie sienų, po medžiais ar prie kitų aukštų gėlių pasodinti bijūnai. Jie turi gauti 5-6 val. saulės spindulių. Nežydi arba silpnai žydi auginami rūgščioje dirvoje, kai itin trūksta maisto medžiagų, arba nualinti augalai, kai išskinami beveik visi stiebai su žiedais. Menkai žydi seni, kelis dešimtmečius vienoje vietoje augę bijūnų kerai. Įvairios ligos, ypač puviniai, stabdo pumpurų vystymąsi.
Jolanta parašė 23 gegužės, 2021
Laba diena, noriu sužinoti dėl kokių priežasčių galėjo pradėti džiūti sukrovusi pumpurus ir išleidusi lapelius obels stora šaka (obeliai 15 m.)?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Storokos obels šakos netikėtai nudžiūti gali dėl medienoje besivsytančių grybinių ligų. Tokias šakas reikia nelaukiant išpjauti ir sudeginti. Retais atvejais šakų džiūvimo priežastimi gali būti po žieve gyvenantys kenkėjai.
Vilma parašė 21 gegužės, 2021
Sveiki,kodel jauno ligustro lapu virsuneles juosta? Pavasari tresiau karbamidu. Ačiu.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Paprastieji ligustrai yra gan atsparūs ligoms ir kenkėjams. Reikėtų įvertinti auginimo sąlygas: ar jaunų lapelių nepažeidė šalna, ar trąšų koncentracija nebuvo per didelė. Jei vysta ir džiūva ne tik lapų viršūnėlės, bet ir jauni ūgliai - ligustrus pažeidė rimtesnės ligos, fitoftorozė arba verticiliozė. Pažeistas šakas būtina iškarpyti ir sudeginti.
Polis parašė 17 gegužės, 2021
Trešnių derlių spėjame nuimti, kol uogos dar tik bręsta. Pribrendusias sudoroja paukščiai. Gal išmintingi žmonės žino kaip elgtis, nuskynus tik pusiau išsirpusias trešnes? Dėkoju.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Trešnes skinkite su koteliais ir pabėrę plonu sluoksniu kelias dienas panokinkite kambaryje. Nors vaisiai vis vien neįgaus tikrųjų savo skoninių savybių, kokybė bent truputį pagerės. Neprinokusius vaisius perdirbkite ilgesniam laikymui - virkite kompostus, džemus, uogienes, spauskite sultis. Geriausia būtų pridėti kokių nors tuo metu pilnai sunokusių saldžių uogų, pavyzdžiui, medlievų ar aviečių. Jos kompensuos cukrų ir skoninių medžiagų trūkumą.
Danutė parašė 3 gegužės, 2021
Sveiki. Per žiemą Sundavilė išbujojo priaugino daug ūsų, jie visi susipynė, apsivynioja atramas... Pražydo, bet meta karts nuo karto geltonus lapelius. Viena pažįstama pasiūlė apkarpyti ūglius-ūsus. Pabandžiau patrumpinti vieną ataugą, bet pradėjo išsiskirti pienelis. Pagalvojau, kad taip ko gero aš gėlę galiu pražudyti. Noriu Jūsų patarimo. Ir dar vienas klausimas ar gėlei geriau dalinis pavėsis-rytinė pusė, ar geriau saulėta. Ačiū.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Mandevilos (vadinamos sundavilėmis) yra gan aukšti vijokliniai augalai. Apatinės stiebų dalys ilgainiui sumedėja ir seniausieji lapai nukrenta. Taigi, jei krenta vienas kitas apatinis lapelis - tai natūralus procesas augalui senstant. Jei krenta daugiau įvairaus amžiaus lapų - galbūt trūksta trąšų, per mažas vazonas. Mandevilos gerai auga ir saulėtoje vietoje ir šviesiame pusšešėlyje. Sunku įvertinti kiekvieną auginimo vietą ir prognozuoti ateinančios vasaros orus. Jei prasidės ilgai trunkantys per 30 laipsnių karščiai - mandevilai geriau augti rytinėje pusėje. Įprastomis "lietuviškomis" vasaromis gausiau žydi saulėtoje vietoje. Ūglius patrumpinti reikėtų anksti pavasarį, iki žiedpumpurių sukrovimo. Pieniškos sultys būdingos šiam augalui ir nereikia to bijoti.
Lukas parašė 7 balandžio, 2021
Laba diena, norėjau pasiteirauti vienu klausimu. Jis skambėtų taip ,,kada pradeda augti ir kada greičiausiai pradeda augti jauni lapai". Pagarbiai, Lukas
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Laba diena, patikslinkite, kokius konkrečiai augalus turite omenyje, kadangi lapų augimas tikrai nevienodas. Lauksime patikslinimo.
Modestas parašė 29 kovo, 2021
Sveiki, ar dar galima prisipjauti obelu iskiepiu skiepijimui? Ar jau paveluota.. pumpurai neatrodo dar labai isbrinke.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Sveiki. Įskiepių dar spėsite prisipjauti, nepavėlavot. Tik nelaikykite jų šiltai, nuneškite į rūsį ar dėkite į šaldytuvo daržovių skyrių. Ir pasistenkite skiepyti artimiausiomis dienomis.
Michail parašė 14 kovo, 2021
Laba diena. Esam is mi Nusipirkom su zmona sodyba, aplink nama yra didelis sodas. Sodas yra senas, bet duoda gausiai vaisius. Norim susitvarkyti savo soda, bet ne zinom nuo ko pradeti. Gal galite patarti kada pradeti geneti sakas, kokias sakas geneti ir t.t. O gal yra koks specialistas kuris galetu patarti vietoj? Gyvenam tarp Jurbarko ir Raseiniu. Aciu
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Genėti vaismedžius reikia jau dabar. Jei sodas senas ir kelis metus buvo apleistas, vaismedžius suformuoti reiks per 2-3 metus. Kiekvieną medį reiktų apžiūrėti ir įvertinti atskirai. Bet visur laikykitės tokios darbų eilės: pirmiausiai išpjaunamos sausos, palūžusios ir ligotos šakos; išpjaukite vertikaliai aukštyn augančius vilkūglius; apžiūrėkite viršūnę - ar jos nereikia patrumpinti, ar nėra šalia augančios kitos vertikalios, su viršūne konkuruojančios šakos; iškirpkite visas į vainiko vidų linkstančias ir smailiu kampu nuo kamieno atsišakojusias šakas; iškirpkite po vieną iš besikryžiuojančių ir labai arti viena šalia kitos esančių šakų; trumpinkite per ilgas šakas, pjaudami už tinkama kryptimi augančios jaunos šoninės šakelės. Tai yra pagrindinės taisyklės. Galbūt atrodo sudėtinga, bet pašalinus nors dalį šakų, vaismedžio vainikas taps šviesesnis.
Robertas parašė 4 kovo, 2021
Sveiki, Paaiškinkite,prašau,ką reiškia terminas "pusiau savidulkė"? Ar tokie augalai apdulkina vienas kitą,jei jie yra tos pačios veislės?Konkrečiai - sausmedžiai "Duet"? Su pagarba,Robertas
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Pusiau savidulkėmis vadinamos tokios veislės, kurias auginant atskirai nuo kitų sėkmingai savomis žiedadulkėmis apdulkinama dalis žiedų. Skirtingoms veislėms šis kiekis (kartais išreiškiamas procentais) skiriasi. Kadangi veislių augalai dauginami vegetatyviškai, visi jie yra genetiškai vienodi. Taigi sodinant du ar daugiau tos pačios pusiau savidulkės veislės krūmų, sėkmingai apdulkinamų žiedų padaugėja labai nežymiai - tai tik dėl didesnio žiedų kiekio ir vabzdžių lankymosi. Kad derlius būtų gausus, pusiau savidulkėms veislėms rekomenduojama sodinti bet po vieną kitą tuo pačiu metu žydinčios kitos veislės augalą.
zurauskaite.monika parašė 7 vasario, 2021
Sveiki, labai norėčiau pakeisti prenumeratos adresą, pasirodo asmuo jau turi šio žurnalo prenumeratą šiems metams. Norėčiau, kad, tokiu atveju, siųstumėte man: V. Žalakevičiaus g. 13-21, Vilnius, LT-1009. Mano vardas ir pavardė: Monika Žurauskaitė. Užsakymo nr.: 19184.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Laba diena, gerai.
Roberta parašė 16 lapkričio, 2020
Sveiki. Tvarkome seną sodybą ir susidūrėme su didžiule bėda - plačiai ir tarpusavyje išvešėjusiais bei susipynusiais augalais: alyvomis, jazminais ir erškėtrožėmis. Bandėme rauti, bandėme purkšti, bet vis atželia. Galiausiai viską nupjovėme palei šaknis. Šaknys tokios tankios, jog į žemę neįmanoma įsmeigti kąstuvo. Kaip patartumėte kovoti su tokia problema? Galbūt lauko dalį aparti ar net frezuoti? Tačiau žinome, jog jazminų šaknys itin daigios ir bijome dar labiau pakenkti.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Nelengva išnaikinti plačiai įsišaknijusius ir daug atžalų turinčius krūmus. Greičiausiai viską sutvarkyti galima tik technikos pagalba - ekskavatoriumi kasti kelmus, juos sukrauti nuošaliau, kad išdžiūtų, o vėliau - sudeginti arba jau negyvybingus giliai užkasti. Jei nėra galimybės pasitelkti techniką, šaknis sunaikinti bandykite specialiais herbicidais. Sodo prekių parduotuvėje ieškokite herbicidų sumedėjusių augalų kelmams naikinti, pagal instrukciją juos įterpkite į likusią medieną. Dar vienas senas būdas - likusiuose kelmuose gręžti vertikalias skyles ir jas pripildyti amonio salietros. Tokius kelmus aprišti polietileno plėvele ir laukti - per metus turėtų supūti. Galiausiai, jei turite galimybę kas mėnesį iškarpyti želiančias atžalas, neturėdamos antžeminės dalies šaknys savaime sunyks per 2-3 metus. Vien suarti arba frezuoti krūmų augimo plotą nepatartina - žemėje likusios šaknys išaugins daug atžalų, ir bendras krūmų plotas gali net padidėti.
Ligita parašė 6 spalio, 2020
Laba diena, turiu 4-5 m pūkenį ar būtų dar galimą jį iškasus iš grunto persodinti kitoje vietoje ir jei galima kada geriausia tai padaryti? Ačiū už atsakymą
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Persodinti pūkenį geriausia pavasarį, prieš sprogstant pumpurams. Rudenį persodinti augalai gali nukentėti, jei žiema bus šalta. Dabar paruoškite sodinimo duobę, o pavasarį perkelkite krūmą su dideliu šaknų ir žemės gniužulu. Persodintus augalus būtina gausiai laistyti.
Dovilė parašė 20 rugsėjo, 2020
Kaip tinkamai paruošti dirvožemį ir duobę graikiniai riešutmedžiui, kad jis vešėtų?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Graikinius riešutmedžius persodinti geriausia pavasarį. Rudenį sodinukai atsargiai perkeliami iš vazonų. Saugokite šaknis - jos labai trapios. Riešutmedžiams ruošiamos 60 cm skersmens ir gylio duobės, jos pripildomos kompostinės žemės. Į ją galima įmaišyti apie 50 g pelenų ir 50 g superfosfato. Labai svarbu graikiniams riešutmedžiams parinkti tokią vietą, kur nei pavasarį, nei vasarą po lietaus nesikauptų vanduo. Plačiau apie graikinius riešutmedžius skaitykite "Sodo spalvų" Nr. 8.
Janina parašė 4 rugsėjo, 2020
Sveiki. Reikia Jūsų pagalbos. Turime dvi problemas. Sodą užpuolė minamusės. Jei anksčiau tekdavo nuskinti šiltnamyje keletą lapų,tai šiemet išvagojo visus obelų lapus. Jie ruduoja,krenta.O šiltnamyje skyla beveik visų veislių pomidorai.Patarkite ką daryti,kad kitais metais išvengtume tokių problemų. Ačiū.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Augalų lapus minuojančių vabzdžių yra daug ir įvairių. Obelų lapus nedidelėmis netaisyklingai apvaliomis minomis dažnai išmargina vaismedinės makštikandės lervos. Suaugėliai skraido liepos mėnesį, patelės deda kiaušinėlius ant obelų, kriaušių, slyvų, šermukšnių ir kitų medžių lapų. Masiškai išplitus šiems vabzdžiams, insekticidais obelis reiktų purkšti po žydėjimo ir liepos pradžioje. Iš minamusių tik kelios minuoja erškėtinių augalų lapus ir dar vos kelios rūšys yra polifagai. Jos skraido anksčiau ir todėl šiuo atveju efektyvesnis yra purškimas insekticidais vaismedžiams baigus žydėti. Pomidorai šiltnamyje dažniausiai skilinėja dėl netolygiai gaunamos drėgmės. Nors rekomenduojama pomidorus laistyti retai ir gan gausiai, visada reikia įvertinti konkrečios auginimo vietos savybes ir dirvožemio gebėjimą išlaikyti drėgmę. Jei tarp laistymų dirvožemis smarkiau išsausėja (nors augalai dar nevysta), gausiai paliejus vaisiuose gali atsirasti įtrūkimų. drėgmę išsaugoti padeda mulčiaus sluoksnis arba dengimas agrodanga.
Elena parašė 19 liepos, 2020
Sveiki,apsirgo mano magnolijos,lapai apsineša baltai,kai kurie ruduoja dėmėm,paskiau nukrenta.Pastebėjau iš pradžiu ant vienos,vėliau ir dar tris taip apsirgo.Gal galit patarti kokių priemonių imtis. Dėkojų
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Magnolijos nėra ypatingai pažeidžiamos ligų, jos dažniau nukenčia nuo netinkamų aplinkos sąlygų, nesubalansuoto tręšimo ir netinkamo dirvožemio. Vien iš aprašymo negalima nustatyti ligos ar kitų negalavimo priežasčių. Galbūt, baltos apnašos ant lapų gali būti miltligės ar kitos grybinės ligos požymis. Bandykite augalus purkšti fungicidais. Bet svarbiausia sode laikytis šioms rūšims būtinų agrotechnikos reikalavimų, šalinti nesveikus lapus.
Rita parašė 9 liepos, 2020
Sveiki, Auga labai skanius vaisius vedanti vėlyva trešnė,bet tie vaisiai kiekvienais metais lieka nenuskinti,nes sukirmija.Pavasarį purškiu prieš ir po žydėjimo,bet tai nepadeda.Nors šalia auga ankstyva trešnė,kurios vaisiai nekirmija. Ką darau ne taip?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Vyšnių ir trešnių uogos (kaulavaisiai) sukirmija pažeistos vyšninės musės lervų. Ankstyvosios trešnių veislės spėja sunokinti uogas iki vyšninės musės lervos įsigraužia į vaisių vidų, o vėlyvosios - stipriai nukenčia. Vyšninės musės skraido ir deda kiaušinėlius ant vaisių užuomazgų ne iš karto po žydėjimo, o praėjus maždaug 2 savaitėms, kai nusistovi šilti orai. Todėl purkšti vaismedžius insekticidais reiktų gegužės viduryje ir antrą kartą po 10-14 dienų, bet ne vėliau kaip 3 savaites iki derliaus skynimo. Taip pat padeda dažnas nukritusių sukirmijusių uogų rinkimas ir naikinimas, kol iš jų nespėjo išropoti lervos, rudeninis dirvos perkasimas po vaismedžių lajomis (ten negiliai dirvoje žiemoja šių musių lėliukės.
Polis parašė 8 liepos, 2020
Mano sode auginamos vynuogės besėklės, uogų spalva - žalia. Gan keblu nustatyti, kada jos pasiekia skynimo brandą. Gal yra daugiau požymių (be uogų ir jų sėklų spalvos), kada vynuogės subrendusios skynimui?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Reikia įsižiūrėti į skirtingų veislių uogų brandos požymius. Pastebėsite, kokį dydį turi pasiekti uogos, kokį atspalvį įgauti (žalios vynuogės prinokusios dažnai įgauna gelsvą atspalvį). Sunokusių kekių koteliai gali taip pat rodyti brandą - jie gelsta, medėja. Atsargiai spustelėkite uogas pirštais ir pajusite jų stangrumą. Galiausiai - ragaukite po vieną iš saulėtos pusės ir tada tikrai neapsiriksite.
Rasa parašė 26 birželio, 2020
Laba diena.Turiu bordo spalvos europinį pūkenį.Žydi tik mažais geltonais žiedeliais.Ar kadanors žydės " pūkais" ? Gal ko jam trūksta?Turiu jau 3m.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Europinio pūkenio veislės gerai auga derlinguose karbonatiniuose dirvožemiuose, atviroje saulėtoje vietoje ir daliniame šiesiame pusšešėlyje. Nemėgsta šlapių vietų. Žydėti pradeda 5-8 m amžiaus augalai. Senesni augalai žydi vis gausiau, einant metams tampa puošnesni. Nors pūkeniai gan atsparūs sausroms ir prisitaiko augti skurdokame dirvožemyje, tokiomis sąlygomis mažai žydi.
Tatjana parašė 7 birželio, 2020
Laba diena, Nupirkau rododendrą su dar neišsiskaildusiais pumpurais, laukiau kol pražys, o pasirodo pumpurai yra tušti (jie išsisklaido, o ten nėra žiedo), kodėl taip yra?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Tikriausiai Jūs nusipirkote rododendrą su vegetatyviniais pumpurais. Iš tokių išauga ne žiedai, o jauni ūgliai. Būna, kad maži rododendrai yra dar nepasiruošę žydėti ir tenka laukti metus ar net dvejus, kol suformuoja žiedinius pumpurus. Prižiūrėkite rododendrą pagal taisykles, patręškite ir jis tikrai sužydės. Pastebėsite, kad žiediniai pumpurai yra didesni ir storesni už vegetatyvinius.
Vytautas parašė 14 gegužės, 2020
Laba diena, Kažkaip pradėjo gelsti atskiri rožių lapai, nelabai auga, išlieka smulkūs. Atidžiau pažiūrėjus ant apatinės lapų pusės radau daugybę lyg tai labai smulkių gelsvų kiaušinėlių (pirštais susitrina). Peržiūrėjau didžiąją dalį rožių ligų, bet su tokiais požymiais panašių foto ir apibūdinimų neradau, gal tai amarai? Gal pakomentuotumėt, kas tai per rožių liga, kaip su ja kovoti, gal tiktų karbofosas. Dėkingas už atsakymą. P.S. Labai patiko Jūsų įvairiapusis puslapis, man daug kas įdomu, tikiuosi kad draugausim. Pagarbiai, Vytautas
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Sveiki. Dėkojame už mūsų svetainės įvertinimą, labai malonu 🙂 Iš aprašymo galima spręsti, kad rožes užpuolė kenkėjai - arba rožinės cikadelės arba tripsai. Ir vienų, ir kitų kenkėjų lervos gyvena lapų apačioje, čiulpia sultis, yra smulkios. Pažeisti lapai būna išmarginti smulkiomis šviesiomis dėmelėmis. Amarai dažniausiai telkiasi ūglių viršūnėse, sudaro dideles kolonijas. Naikinti kenkėjus tiks bet kokie insekticidai. Karbofosas nenaudojamas jau labai seniai, jis pernelyg kenksmingas aplinkai ir naudingiems vabzdžiams. Rožes galite gausiai apipurkšti kalio muilo tirpalu, kad gerai sušlaptų, varvėtų apatinės lapų pusės. Po savaitės ar 10 dienų purškimą reikia pakartoti. Purškiama nekaitinant saulei - apsiniaukusią dieną arba vakare.

Šiandien

  • Balandžio 20, sekmadienis.
  • Saulė teka 06:04, leidžiasi 20:33.
  • Mėnulis teka 03:51, leidžiasi 09:59.
  • Mėnulis Ožiaragyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis balandžio 13 d.
  • Gostautas, Eisvydė, Marcijonas, Agnė (Agnetė), Traidenis
  • Šv. Velykos. Kinų kalbos diena.
  • Su atgimimu! Tegul pabunda vidinės pievos ir žolynai, tegul išgiedrėja dangus. Ramaus laiko su šeima ir kukliais gamtos kvėptelėjimais.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius