• birželio 13 d., Sekmadienis

Melvenės - Molinia

Nors literatūroje minima nuo 2 iki 5 melvenių (Molinia) rūšių, paplitusių šiaurinėje Europos ir Azijos dalyje, tačiau iš jų apželdinimui naudojama tik viena rūšis – melsvoji melvenė (M.caerulea). Auginamas jos tipinis porūšis (subsp.caerulea), kurio aukštis siekia iki 1,2 m ir nendrinis porūšis (subsp.arundinacea), kuris užauga iki 2,5 m aukščio. Kartais šis porūšis laikomas atskira rūšimi – nendrine melvene (M.arundinacea). Abu šie porūšiai natūraliai auga ir Lietuvoje. Tipinis porūšis neretas drėgnesnėse pamiškėse, Nemuno žemupio užliejamose pievose. Nendrinis porūšis žymiai retesnis, sutinkamas retuose miškuose arba krūmynuose. Melvenės želdynuose vertinamos dėl savo nereiklumo, purių, ažūrinių šluotelių ir tvirtų stiebų. Kadangi jos yra vieni iš nedaugelio varpinių augalų, kurių stiebai neturi bamblių, tai jų kerai neišsivarto  net ir pučiant stipriems vėjams.  Abiejų porūšių išvesta daug veislių. Nendrinio porūšio melvenių veislės didele įvairove nepasižymi. Jos tarpusavyje skiriasi šluotelių ilgiu ir atspalviu bei kero forma. Daug didesnė įvairovė tarp veislių, priklausančių tipiniam porūšiui. ‘Moorhexeʼ veislės kerai kompaktiški, statūs, ‘Edith Dudszusʼ – kerai į viršų platėjantys, o ‘Moorflammeʼ auga puriais, gražiai svyrančiais kerais. Labai gražios ir margalapės melvenių veislės. Dažniausiai auginama ‘Variegataʼ – veislė gelsvai dryžuotais lapais ir geltonais stiebais, užauganti iki 50-70cm aukščio. Daug rečiau auginama į ją panaši, tik žaliais ir tvirtais stiebais, ‘Claervenʼ, o gražiausia margalapė veislė –  ‘Combyris Gowʼ. Šios veislėslapai tamsiai žali su ryškiai geltonomis juostomis. Šluotelės rudos, labai storos.

Melvenės yra labai nereiklūs, šalčiui labai atsparūs augalai. Jos praktiškai auga bet kur. Melvenėms tinka ir saulėtos, ir pavėsingos vietos. Nors tai derlingų, drėgnų dirvų augalai, tačiau gerai auga ir sausesnėse, prastesnėse dirvose, tik tuomet jos bus mažesnio ūgio. Melvenės nebijo neilgam būti užlietos vandeniu, todėl jos puikiai tinka vandens telkinių pakrantėms apželdinti, kur svyruoja vandens lygis. Skirtingai nuo daugelio varpinių augalų, jos neblogai auga net ir durpinguose dirvožemiuose. Melvenės gana ilgaamžiai augalai, vienoje vietoje galintys augti iki 10 ir daugiau metų. Jos dauginamos kero dalijimu pavasarį.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 13, sekmadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 21:56.
  • Mėnulis teka 06:47, leidžiasi 00:04.
  • Mėnulis Liūte 21:22, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis birželio 10 d.
  • Antanas, Antanina, Skalvė, Dainius, Akvilina, Kunotas
  • Šv. Antano diena. Šienapjūtė. Tarptautinė albinosų diena.
  • Lapų diena tęsis iki vakaro.Sėkite, sodinkite, pikuokite lapines daržoves, agurkus, moliūgus, cukinijas, arbūzus, žirnius, pupeles, prieskoninius augalus. Sodinkite, dauginkite, persodinkite gėles, smilginius augalus. Sėkite, pjaukite veją. Tvarkykite sodą, aplinką. Pasodinkite į tvenkinį giliavandenius augalus. Rinkite vaistinių augalų lapus, stiebus. Skiepykite dekoratyvinius medžius, spygliuočius.
  • Daug boružių – geras rugių derlius.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar žinote apie galimybę mūsų svetainėje užduoti klausimą specialistui?

Įvykių kalendorius