• balandžio 19 d., Penktadienis

Metas fejerverkams!

Naujųjų Metų sutiktuvės be fejerverkų šviesos užliejamo dangaus, ko gero, neįsivaizduojamos. Vidurnakčio tamsoje padebesiuose sproginėjantys žiburiai traukia kiekvieno akį ir žymi naują pradžią, skelbia džiugią beprasidedančių metų viltį.

 

Ar saugu sodyboje leisti fejerverkus?

 

Fejerverkus leisti visuomet saugu, jei yra laikomasi nustatytų taisyklių. Svarbiausia yra laikytis saugaus atstumo iki pastatų (ar kitų degių daiktų) bei žmonių ir taisyklingai naudoti fejerverkus (tinkamai juos pastatyti ar įtvirtinti, jei to reikia pagal naudojimo taisykles).

Fejerverkus naudoti saugiausia, kai yra sniego. Saugiau ir tuomet, kai netoliese nėra lengvai užsidegančių daiktų (sausos žolės, šieno, sauso miško). Tačiau bet kokiu atveju rekomenduojama po fejerverkų šaudymo atidžiai apsidairyti aplinkui, ar kur nesmilksta kokia kibirkštėlė, kuri papūtus vėjui galėtų įžiebti ugnį. Vis dėlto jokiu būdu neikite prie pat fejerverko baterijos po šaudymo nepraėjus bent 15 minučių – gali būti likusių neiššautų užtaisų.

 

Kaip pasirinkti vietą, tinkamą fejerverkams leisti?

 

Susiradus saugumo zonos parametrus atitinkančią vietą, reikia pasirinkti kuo lygesnį pagrindą, kuris yra visiškai nedegus. Dažniausiai tai būna pieva, kelias, šaligatvis. Įvertinkite, ar pagrindas, ant kurio statysite pirotechnikos gaminį, yra pakankamai tvirtas ir lygus. Ypač tai svarbu fejerverkų baterijoms, nes jos turi stovėti stabiliai, o dugnas privalo visu plotu remtis į pagrindą, kad sugertų šūvių atatranką. Jei pasirinktas paviršius – ne visai kietas (žemė ar pieva), galite pastatę bateriją šiek tiek paspausti iš viršaus, – taip sutvirtinsite pagrindą po ja (supresuosite minkštą paviršių). Taip pat svarbu, kad pagrindas būtų be nuolydžio (kuo horizontalesnis), kitaip fejerverkų šūviai skris toliau, nei numatyta saugaus atstumo atžvilgiu; taip pat padidėja tikimybė, kad bešaudydama baterija gali nuvirsti. Norint užtikrinti fejerverkų baterijos stabilumą, galite iš kelių šonų ją paremti sunkesniais nedegiais daiktais, pavyzdžiui, plytomis ar pan. Ypač rekomenduotina paremti tas fejerverkų baterijas, kurių dugno skersmuo yra mažesnis nei jų aukštis.

 

Kokių atstumų reikia laikytis nuo statinių, medžių?

 

Minimalus saugus atstumas nurodytas kiekvieno pirotechnikos gaminio instrukcijoje. Jis priklauso nuo to, kokio galingumo, t. y. kategorijos, yra pirotechnikos gaminys. Instrukcijoje nurodytu atstumu visomis kryptimis nuo fejerverko turi nebūti pastatų, automobilių, lengvai užsidegančių daiktų ir, žinoma, žmonių. Šį plotą dar vadiname saugumo zona. Jei vietovė leidžia, galite saugumo zoną padidinti papildomais 10–20 metrų, bus tik saugiau. Taip padaryti rekomenduotina, jei vėjo stiprumas yra didesnis nei 3 m/s arba vėjo pūtimo kryptimi yra pastatų ar kitų degių daiktų.

Pirotechnikos gaminys, ypač jei tai – į dangų šaudanti fejerverkų baterija ar raketa, gali būti naudojamas tik atviroje vietoje, t. y. negalima jo statyti po medžiu, elektros tinklų linija ar kitais objektais, galinčiais sutrukdyti užtaisui pakilti į reikiamą aukštį. Rekomenduotina, kad medžių saugumo zonoje nebūtų visai, nes bet kuri sausa šaka gali užsidegti. Negalima šaudyti fejerverkų ir leisti raketų tarp daugiaaukščių (daugiau nei 2 aukštų) pastatų, jei atstumas tarp jų mažesnis nei 80 metrų. Esant stipresniam nei 15 m/s vėjui taip pat draudžiama naudoti šiuos pirotechnikos gaminius.

 

Ar reikia gauti kaimynų sutikimą, jei norima leisti pavojų galinčius kelti fejerverkus?

 

Jei fejerverkus norite šauti Jums priklausančioje teritorijoje ir įstatymu leidžiamu laiku, t. y. iki 22 val., bei į saugumo zoną nepatenka kaimynams priklausantis turtas, tuomet kaimynų sutikimas nėra reikalingas.

 

Kokie fejerverkai rekomenduotini sodybai?

 

Tai priklauso nuo sodybos teritorijos. Jei šalia sodybos yra pakankamai atviros vietos, gali būti šaudomi tiek buitiniai, tiek profesionalūs fejerverkai. Jų dydį ir galingumą lemia šventės organizatorių skiriama suma fejerverkams. Buitiniams fejerverkams vertėtų numatyti konkrečią vietą sodyboje, kad nekiltų saugumo problemų. Tokia vieta turėtų būti ne arčiau kaip per 50 metrų nuo statinių. Profesionalius fejerverkus iššauti gali tik atestuoti pirotechnikai, kurie dažniausiai jau būna iš anksto numatę konkrečią saugią vietą fejerverko šaudymui bei atsako už sodybos turto saugumą. Sodybose, kur dėl saugumo stokos neįmanoma šaudyti fejerverkų į dangų, siūlome „Sodų-parkų“ fejerverkus, kurie sudaryti tik iš pirotechnikos efektų ant žemės, pavyzdžiui, fontanų, besisukančių degančių figūrų.

 

Ar yra fejerverkų, šaudančių šalta ugnimi, kuri neuždega?

 

Nėra. Šaltųjų ugnelių kibirkštys atrodo nekarštos, tačiau gali uždegti lengvai užsiliepsnojančius daiktus. Todėl su visa pirotechnika reikia elgtis atsakingai.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 19, penktadienis.
  • Saulė teka 06:07, leidžiasi 20:30.
  • Mėnulis teka 15:22, leidžiasi 05:16.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Aistė, Eirimas, Laisvūnas, Laisvūnė, Leontina, Leonas, Simonas, Putrimas, Nogailė
  • Šaknų diena. Sėkite ir sodinkite visas daržoves, gėles, vijoklius, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, daigus, persodinkite kambarines ir balkonines gėles. Sėkite veją. Dauginkite dalindami, šaknydindami. Dirbkite žemę, purenkite, kaupkite. Nerekomenduojama sėti ir sodinti gūžinių salotų, genėti gyvatvorių, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržovių, vaisių.
  • Jei sliekai lenda iš žemės, bus lietaus.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius