• lapkričio 12 d., Antradienis

Vasarą alergiškiems žmonėms pavojų kelia nenupjauta žolė

Alergeninių žiedadulkių krūvis šiek tiek buvo sumažėjęs lietingomis dienomis, bet intensyviai žydintys augalai skuba jas išbarstyti. Vos pradžiūvus orui, žiedadulkės plačiai pasklinda ore. Artėjant vasarai ore pasklis žolių žiedadulkės, o vietos, kuriose žolė nenupjauta, kelia pavojų alergiškiems žmonėms.

„Lietuvoje kartu su vasaros šiluma ore pasklis žolių, miglinių augalų, žiedadulkės. Kol kas po keletą aptinkame oro mėginiuose, bet tai dažniau iš piečiau Lietuvos esančių teritorijų su oro masėmis atkeliavusios žiedadulkės. Lietuvoje migliniai augalai jau pradėjo žydėti pietų Lietuvoje ir iki birželio vidurio apims visą šalį“, – pasakoja Šiaulių universiteto profesorė aerobiologė dr. Ingrida Šaulienė.

Prognozuojama, kad iki birželio 10 d. žolių žiedadulkių koncentracija ore neturėtų viršyti įsijautrinimo ribos. Šiltomis ir sausomis dienomis jų aptinkama tiek gyvenvietėse, tiek ir gamtoje. Anot I. Šaulienės, daugiamečiai stebėjimai rodo, kad šių augalų žiedadulkių kiekis labai priklauso nuo aplinkos tvarkymo, tai yra, nuo to, kaip dažnai pjaunama žolė.

„Būtina kaip įmanoma dažniau pjauti žolę kiemuose, parkuose, skveruose, vandens telkinių apsauginėse zonose ir taip išvengti miglinių augalų žydėjimo bei vietinės žiedadulkių sklaidos.  Miestuose, kur siauros gatvės ir želdynuose nepjauta žolė, alergiškiems žmonėms ypač pavojinga“, – akcentuoja aerobiologė.

Šiemet pušys ir eglės žydi taip gausiai, kad balų ir vandens telkinių paviršius nuspalvina geltonai. Tai pastebima ant automobilių, langų ir kitų objektų. Dar vienas kiekvieną pavasarį pasirodantis reiškinys – žemę nuklojantys tuopų pūkai. Jų funkcija – lengvesnis  sėklų pernešimas ore.  Tokie vaizdai gali neraminti, bet specialistai tikina, kad nei pušų žiedadulkės, nei tuopų pūkai alergijos simptomų nesukelia. Dirginimas dažnai yra neteisingai suprantamas, nes tuopos pūkų atsiradimas paprastai sutampa su žolių žiedadulkių barstymu.

Žiedadulkių poveikį savo sveikatai galima įvertinti naudojantis mobiliąja programėle PASYFO. Joje norintys sužinoti tinkamiausią buvimo lauke laiką gali pildyti Žiedadulkių dienoraštį. Personalinės alergijos simptomų prognozavimo sistemos PASYFO mobilioji programėlė yra nemokama. Ja gali naudotis vartotojai, kurių mobiliuosiuose įrenginiuose įdiegtos operacinės sistemos „Android“ ir „iOS“.

Daugiau informacijos:

Modestas Grigaliūnas

Šiaulių universiteto komunikacijos vadovas

8 600 53192

Prof. dr. Ingrida Šaulienė

Šiaulių universiteto mokslo ir meno prorektorė, aerobiologė

8 616 46697

Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download xiomi firmware
Download Nulled WordPress Themes

Komentarai

Prašome Prisijungti.
avatar
  Sekti  
Pranešti apie

Šiandien

  • Lapkričio 12, antradienis.
  • Saulė teka 07:44, leidžiasi 16:22.
  • Mėnulis teka 12:14, leidžiasi 20:01.
  • Mėnulis Ožiaragyje, pilnėjantis, I ketvirtis.
  • Alvilė, Kristinas, Renata, Teodoras
  • Šaknų diena. Konservuokite, sandėliuokite prieskonines daržoves. Jei neįšalo žemė, prisikaskite krienų. Jei jų prisirinkote daugiau, dalį suvartokite iškart, o kitus sudėkite į dėžutę ir užpilkite drėgnu smėliu. Užkamšykite rūsio vėdinamąsias angas, kad į vidų neprilįstų pelių ar kitų graužikų.
  • Jei lapkritis su sniegu, tai vasara su vaisiais ir šienu.

Įvykių kalendorius

Populiariausi straipsniai

Apklausa

Ar jau uždengėte sodo augalus žiemai?

Rezultatai

Kraunasi ... Kraunasi ...

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Sekite mus