• spalio 31 d., Šeštadienis

Vienam mitui sugriuvus, gimsta kitas

Ilgai buvo manoma, kad špinatai geležies kiekiu lenkia visas kitas daržoves ir yra savotiški čempionai. 1870 metais vokiečių mokslininkas Emilis von Wolffas paskelbė tyrimų išvadas –ne vietoje padėtas kablelis įtikino visuomenę, kad lapuose šios medžiagos yra 10 kartų daugiau nei iš tikrųjų (100 g – 2,9 mg, o ne 29 mg). Po dvidešimties metų švedų profesorius Gustavas von Bunge irgi tyrė špinatus ir paskelbė, kad 100 g daržovių yra 35 mg geležies. Nors šie rezultatai mažai skyrėsi nuo pirmtako paskleistų žinių, jie taip pat buvo klaidingi. Mat Švedijos mokslininkas tyrė džiovintus lapus (šviežiuose juk yra apie 90 g vandens!).

Klaida paaiškėjo 1937 metais, tyrimus pakartojus vokiečių mokslininkams. Tikrieji geležies kiekiai plačiajai visuomenei buvo atskleisti tik 1981 metais. Galima tik spėlioti kodėl – galbūt nenorėta pakenkti klestinčiam špinatų auginimo verslui, gal jūreivio Popajaus reputacijai… Juk šio herojaus dėka kad ir mažiau geležies turinčias, bet vitaminų nestokojančias daržoves pamėgo vaikai.

„Geležiniam“ mitui sugriuvus, pasaulį apskriejo nauja žinia. Žmogui, suvalgiusiam špinatų, stiprybės teikia… nitratai. Taip, taip, tie patys nitratai, kurių bijome ir kurių yra lapinėse daržovėse. Teisūs švedų mokslininkai ar ne, parodys laikas. Kam ši tema įdomi, tyrimų išvadas ras žurnalo „Cell Metabolism“ interneto svetainėje.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Sekite mus

Makita5

Šiandien

  • Spalio 30, penktadienis.
  • Saulė teka 07:17, leidžiasi 16:47.
  • Mėnulis teka 16:51, leidžiasi 05:31.
  • Mėnulis Jautyje 23:19, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis spalio 23 d.
  • Skirgaila, Skirvydė, Edmundas, Darata, Volfgangas, Volfas
  • Šaknų diena. Tinkama diena sodinti ir persodinti dekoratyvinius medžius ir krūmus, sėti ir sodinti gėles, krūmus, gyvatvores, pjauti veją, nuimti derlių greitam naudojimui, ruošti kompostą, naikinti kenkėjus, tręšti kambarinius augalus, galima konservuoti daržoves, sandėliuoti bulves. Netinkamas metas rinkti gydomąsias šaknis, genėti gyvatvores.
  • Jei dūmai iš kamino kyla aukštyn – bus giedra diena, o jei leidžiasi žemyn – bus lietaus.

Populiariausi straipsniai

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar džiaugiatės šių metų derliumi?

Įvykių kalendorius