• lapkričio 30 d., Trečiadienis

Vienam mitui sugriuvus, gimsta kitas

Ilgai buvo manoma, kad špinatai geležies kiekiu lenkia visas kitas daržoves ir yra savotiški čempionai. 1870 metais vokiečių mokslininkas Emilis von Wolffas paskelbė tyrimų išvadas –ne vietoje padėtas kablelis įtikino visuomenę, kad lapuose šios medžiagos yra 10 kartų daugiau nei iš tikrųjų (100 g – 2,9 mg, o ne 29 mg). Po dvidešimties metų švedų profesorius Gustavas von Bunge irgi tyrė špinatus ir paskelbė, kad 100 g daržovių yra 35 mg geležies. Nors šie rezultatai mažai skyrėsi nuo pirmtako paskleistų žinių, jie taip pat buvo klaidingi. Mat Švedijos mokslininkas tyrė džiovintus lapus (šviežiuose juk yra apie 90 g vandens!).

Klaida paaiškėjo 1937 metais, tyrimus pakartojus vokiečių mokslininkams. Tikrieji geležies kiekiai plačiajai visuomenei buvo atskleisti tik 1981 metais. Galima tik spėlioti kodėl – galbūt nenorėta pakenkti klestinčiam špinatų auginimo verslui, gal jūreivio Popajaus reputacijai… Juk šio herojaus dėka kad ir mažiau geležies turinčias, bet vitaminų nestokojančias daržoves pamėgo vaikai.

„Geležiniam“ mitui sugriuvus, pasaulį apskriejo nauja žinia. Žmogui, suvalgiusiam špinatų, stiprybės teikia… nitratai. Taip, taip, tie patys nitratai, kurių bijome ir kurių yra lapinėse daržovėse. Teisūs švedų mokslininkai ar ne, parodys laikas. Kam ši tema įdomi, tyrimų išvadas ras žurnalo „Cell Metabolism“ interneto svetainėje.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Lapkričio 30, trečiadienis.
  • Saulė teka 08:17, leidžiasi 15:58.
  • Mėnulis teka 13:42, leidžiasi 23:36.
  • Mėnulis Žuvyse 02:15. Priešpilnis 16:36.
  • Andrėja, Andriejus (Andrius), Dovainė, Saugardas, Saugardė
  • Šv. Andriejaus diena. Saulės grįžtuvių laukimo pradžia. Mažosios Lietuvos prisijungimo prie Didžiosios Lietuvos akto diena
  • Lapų diena. Rekomenduojama augalus laistyti, purkšti, dezinfekuoti. Išleiskite vandenį iš vandentiekio. Apriškite vaismedžius lipniomis juostomis, nupurkškite preparatais nuo ligų ir kenkėjų, balinkite kamienus.
  • Blėstančios anglys prieš gerą orą žaruoja.
SS dienoraštis

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

SS dienoraštis

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar džiaugiatės šių metų derliumi?

Įvykių kalendorius