• gruodžio 3 d., Ketvirtadienis

Žiemoti pasilikę paukščiai

2020 metai jau skaičiuoja pirmas savaites, o žiemos – nė kvapo. Kaip ir kiekvienais metais sausio antrąjį savaitgalį visoje Lietuvoje buvo skaičiuojami žiemojantys vandens paukščiai. Šiemet jų kaip niekad gausu, nes vandens telkiniai taip ir neužšalo.

Žemaitijos nacionalinio parko Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus darbuotojai, nešini žiūronais, teleskopais bei fotoaparatais, išsiruošė prie vandens telkinių skaičiuoti žiemojančių vandens paukščių.

Sparnuočiai stebėti iš įvairių taškų. Specialistams teko apkeliauti vingrius Laumalenkų, Auksalės, Kreiviškių, Šventorkalnio ir kitus iškyšulius, pusiasalius, užutekius. Šiame ežere daugiausia buvo suskaičiuota laukių – apie 500, jų būrys laikėsi prie Briedsalės ir dar apie 300 jų maitinosi kiek į pietus nuo Šventorkalnio. Geriausias jų maistas ežere – įvairūs maurabraginiai dumbliai, kuriuose būna mažų moliuskėlių, vabzdžių bei kitos smulkmės.

Keliose vietose plaukiojo būreliai kuoduotųjų ančių, bendras jų skaičius buvo apie 125 vnt. Kartu su jomis laikėsi 4 migracijos metu retai Lietuvos vidaus vandenyse sutinkamos žilosios antys bei į Lietuvos raudonąją knygą įrašytos rudagalvės antys, kurios šiaip Lietuvoje nežiemoja, skrenda į pietų Europą. Įdomu buvo stebėti kaip vienas rudagalvių ančių patinas vadovavo visam kuoduotųjų ir kitų ančių būreliui – jis plaukia, daro staigius posūkius, visas plunksnuotųjų būrys jam iš paskos.

Įvairiose vietose būreliais bei pavieniui plaukiojo ryškūs ir iš kitų paukščių ūgiu išsiskiriantys didieji dančiasnapiai. Klykuolės antys daugiausia laikėsi po kelias arba porelėmis. Jos puikios nardytojos, o kai skrenda, jų sparnų sukeliami garsai išsiskiria iš kitų vandens paukščių. Klykuolių užregistravome apie 60, didžiųjų dančiasnapių – perpus mažiau. Kaip ir didieji dančiasnapiai, klykuolės antys mėgsta švarius skaidrius vandenis, o perėjimui vietų ieško medžių drevėse, uoksuose, įsikuria specialiai joms išeltuose inkiluose. Gaila, kad šių paukščių perėjimui vietų vis mažiau, todėl vyksta arši konkurencija dėl lizdaviečių, o iš viename lizde sudėtų mišrių dėčių neišsirita jaunikliai.

Platelių ežere gamtininkai užregistravo keliasdešimt paprastųjų ir keletą sidabrinių kirų, 6 gulbes nebyles, porelę gulbių giesmininkių, Viena pora šių visoje Europoje saugomų gulbių jau plaukiojo Pagardenio upelio aukštupyje Žernių kaime, savo lizdinėje teritorijoje.

Klimato kaitą rodo ne tik neužšąlantys vandens telkiniai, bet ir žiemos metu stebimi didieji baltieji garniai, kurių ketvertas baltavo šio plačiai išsiliejusio tvenkinio pakrantėje. Nemažai panašių rūšių paukščių stebėta Beržoro, Ilgio, Maudučio, Žiedelio ežeruose.

Plungės rajone prie Kulių matyta gervė, laukuose nutūpę migruojančių gulbių giesmininkių būreliai, įvairių paukščių pulkeliai ežeruose, kituose vandens telkiniuose kviečia stebėti, pažinti, fiksuoti, gėrėtis ir pranešti Lietuvos ornitologų draugijai, kuri registruoja visas žiemos metu matytas rūšis, kurios turėtų būti išskridusios į šiltesnius kraštus.

Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos informacija

 

Gulbės giesmininkės. Nuotrauka S. Sidabro.

guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Sekite mus

Šiandien

  • Gruodžio 3, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 08:21, leidžiasi 15:56.
  • Mėnulis teka 18:11, leidžiasi 11:18.
  • Mėnulis Vėžyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis lapkričio 30 d.
  • Audinga, Atalija, Gailintas, Ksaveras
  • Tarptautinė neįgaliųjų žmonių diena. Lietuvos advokatūros diena.
  • Lapų diena. Šildomuose šiltnamiuose sėkite gūžines salotas, kitus augalus, tręškite, kad lapotų, laistykite. Tvarkykite namus, rūsius, naikinkite pelėsius. Skalbkite, valykite, blizginkite puodus ir kitus indus, kepkite įvairiausius kepinius.
  • Jei adventas šaltas, vasara bus karšta, su perkūnijomis.

Populiariausi straipsniai

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ką naudosite dengti augalams žiemai?

Įvykių kalendorius