• balandžio 29 d., Antradienis

Ožekšnis vijoklinis - Euonymus fortunei

Vijoklinio ožekšnio tėvynė – Kinija. Lietuvos sodybose jis yra dažnas.

Krūmas – 0,3–0,5 m aukščio, pažeme besidriekiančiomis šakomis. Gali augti ir kaip vijoklis. Ūgliai ir šakelės žali, besidriekiantys pažeme, drėgnesnėse vietose lengvai įsišaknija. Lapai elipsiški ar pailgai kiaušiniški, 2–3 cm ilgio, tamsūs žali, nežymiai dantytais pakraščiais, smailiomis ar apvaliomis viršūnėlėmis, labai įvairios formos ir dydžio. Žiedai ir vaisiai neišvaizdūs.

Mėgsta vidutinio derlingumo ir derlingą, šiek tiek drėgnoką lengvo ir vidutinio priemolio dirvą (pH 6–8). Atsparus užterštam miestų orui, ligoms ir kenkėjams.

Dauginamas žaliais ir sumedėjusiais auginiais, dalijant krūmą. Sodinamas alpinariumuose, šalia atraminių sienelių, laiptų. Tai puikus augalas kiliminiam pavėsingų vietų apželdinimui.

Labai mėgstamos įvairios vijoklinio ožekšnio veilės.

‘Carrierei’ Vakarų Europoje auginama nuo 1881 metų. Jos kilmė nežinoma. Lietuvoje introdukuota 1994–1995 metais, retoka. Krūmas – iki 0,5 m aukščio, kylančiomis ar pažeme besidriekiančiomis šakelėmis. Lapai didesni už rūšies, pailgai elipsiški, 3–5 cm ilgio, plačiai nusmailėjusiomis viršūnėlėmis, tamsiai žali, žvilgančia viršutine puse. Ekologiniais poreikiais labai panaši į rūšį. Auginama alpinariumuose, šalia atraminių sienelių, laiptų, naudojama pavėsingų vietų kiliminiam apželdinimui.

‘Coloratus’ kilmė nežinoma. Lietuvoje reta. Krūmas išauga iki 0,3–0,5 m aukščio. Išoriniais požymiais forma panaši į rūšį. Nuo jos skiriasi rudenį daugiau ar mažiau paraudonuojančiais lapais ir ūgliais. Ekologiniais poreikiais, dauginimu ir panaudojimu želdynuose panaši į rūšį.

‘Emerald Gaiety’ atrinkta JAV. Lietuvoje introdukuota apie 1998 metus, gana dažna sodybose. Krūmas – iki 0,3 m aukščio, pažeme besidriekiančiomis šakelėmis. Ūgliai ir šakelės šviesiai žali. Lapai su siaurais baltais pakraščiais. Reiklesnė už rūšį šviesai. Sodinama pavieniui ir grupėmis alpinariumuose, šalia atraminių sienelių, laiptų, tinka kiliminiam apželdinimui.

‘Emerald’n Gold’ atrinkta apie 1967 metus JAV. Labai dažna Vakarų Europos dekoratyviniuose želdynuose. Lietuvoje mielai auginama ir dažna sodininkų mėgėjų sodybose. Krūmas – pažeme besidriekiančiomis šakelėmis ir ūgliais. Šakelės ir ūgliai gelsvai žali. Lapai žali, su šviesiais geltonais pakraščiais. Ekologiniais poreikiais, dauginimu ir naudojimu panaši į ‘Emerald Gaiety’.

‘Golden Prince’ kilmė nežinoma, želdynuose pradėta auginti apie 1988 metus, gana dažna sodininkų mėgėjų sodybose. Krūmas – 0,3–0,4 m aukščio, nežymiai kylančiomis ar pažeme besidriekiančiomis šakelėmis. Jauni ūgliai geltoni, šakelės geltonos ar gelsvai žalios. Lapai aukso geltonumo.

Vijoklinio ožekšnio įsišaknijantis varietetas (Euonymus fortunei (Turcz.) Hand. Mazz. var. radicans (Miq.) Rehd.) dažnai painiojamas su rūšimi. Šio ožekšnio tėvynė – Centrinė Japonija. Lietuvoje gana dažnas. Krūmas išauga 0,15–0,2 m aukščio. Ūgliai ir šakelės ilgi, besidriekiantys pažeme ir lengvai įsišaknijantys. Ūgliai ir šakelės su gausiomis orinėmis šaknelėmis, kuriomis lengvai prisitvirtina prie grubesnių sienų ir kitų paviršių. Lapai šiek tiek mažesni už rūšies, tamsiai žali. Ekologiniais poreikiais, dauginimu ir panaudojimu želdynuose panašus į rūšį.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 29, antradienis
  • Saulė teka 05:44, leidžiasi 20:50.
  • Mėnulis teka 05:52, leidžiasi .
  • Mėnulis Dvyniuose 09:35, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis balandžio 27 d.
  • Augustinas, Indrė, Kotryna, Rita, Tarmantas
  • Tarptautinė šokio diena. Tarptautinė cheminio karo aukų atminimo diena.
  • Žiedų diena. Sodinkite vijoklinius augalus, gėles, agurkus, moliūgus, arbūzus, cukinijas, aguročius. Persodinkite kambarinius augalus. Skiepykite rožes. Vėdinkite patalpas, rūsius, valykite grindis. Nepatartina laistyti, tręšti augalų.
  • Pradėjus žydėti gluosniams sėjamos salotos, salotinės sultenės, špinatai, pipirnės, ridikėliai ir ankstyvieji ridikai, morkos, petražolės, pastarnokai, svogūnai, daržo žirniai. Sodinami krienai, rabarbarai, šparagai, daugiamečiai prieskoniniai augalai.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius