Daržas

  Kaip pagerinti sėklų daigumą?

Prasidėjus sėjai, puoselėjate viltį, kad augalėliai sudygs draugiškai ir augs kaip ant mielių. Taip nutinka ne visada. Kokie sėklų daigumo gerinimo būdai galimi?

Rūšiavimas pagal dydį

Paprasčiausias būdas žengiant žingsnį sėkmės link – rūšiavimas rankomis, pasitelkiant aštrų regėjimą. Visos pernelyg smulkios sėklos išbrokuojamos. Įdomu, kad ir pernelyg stambios kartais laukiamo rezultato neduoda, o štai vidutinės – kaip tik tai, ko reikia. Su itin smulkiomis sėklomis (pavyzdžiui, lobelijų, begonijų) toks žaidimas neįmanomas. Geriau seksis rūšiuoti stambesnes – agurkų, pomidorų, moliūginių daržovių, burokėlių ir kitų augalų – sėklas.

Rūšiavimas pagal tankį


Dydis – dar ne viskas. Kartais po apvalkalu būna labai skurdus turinys. Tokios sėklos nepilnavertės, tad reikėtų jas išrūšiuoti pagal tankį. Naudokite druskos tirpalą. Nepatogu, kad tirpalo koncentracija skirtingoms kultūroms nėra vienoda. Pavyzdžiui, pomidorams reikia gaminti 5 proc. druskos tirpalą, agurkams – 3 proc. Kaip tai daroma? Sėklos suberiamos į vandenį ir po truputį pilama druska, vis pamaišant, kol dalis jų nuskęsta, o kitos lieka plūduriuoti paviršiuje. Nuskendusios sėklos pačios geriausios. Išimtos iš tirpalo, jos perplaunamos vandeniu, ir galima iškart sėti.

Mirkymas ir daiginimas

Šis ritualas turi įtakos ne tik dygimo spartai – sėklos sudygsta beveik visos vienu metu. Jos sudedamos į pralaidaus audeklo maišelius, kurie 12–18 valandų pamerkiami į kambario temperatūros vandenį. Jis keičiamas kas 6 valandas. Tinkamiausias lietaus vanduo arba ištirpintas sniegas.
Išbrinkusios sėklos plonu sluoksniu paskleidžiamos ant storesnio audinio, juo pridengiamos ir laikomos šiltoje patalpoje, kol pradeda dygti. Tada kiek pravėdinamos ir pasėjamos. Brinkintų sėklų ilgai laikyti negalima. Šis būdas labai tinkamas sunkiau dygstantiems augalams: morkoms, pastarnokams, petražolėms. Mirkymas efektyvus tik tuo atveju, jei sėjama į drėgną substratą. Sausoje ir šaltoje dirvoje gyvybė dažnai užgęsta.
Jei dėl kokių nors priežasčių sėja atidedama, į skudurėlį suvyniotas sėklas šaldytuve galima laikyti 5–7 dienas. Vis dėlto mirkytos kopūstų, ridikėlių, ridikų, ropių sėklos sudygsta ir daigai pradeda augti net vėsiame šaldytuve.

Beicuotos sėklos

Beicavimas – sėklų apdorojimas specialiais cheminiais preparatais (beicais), padedantis apsaugoti augalus nuo grybinių, bakterinių, virusinių ligų, kartais ir nuo kenkėjų arba ir nuo vienos, ir nuo kitos bėdos. Atplėšęs sėklų pakelį naujokas dažnai nustemba – gal supelijusios? Kažkokios žalios... Tiesa, jų būna ir kitų spalvų – mėlynų, raudonų. Atidžiau skaitydami informaciją ant pakuotės, randame užrašą „beicuota“ ir cheminio preparato pavadinimą. Tai reiškia, kad tokių sėklų, kaip ir dražuotų ar ant popieriaus juostelės suklijuotų, nereikia nei mirkyti, nei kitaip paruošti – jos sėjamos tiesiai į substratą.

Bus tęsinys

    Daugiau straipsnių
Komentarai
Angelė 2019-03-18, 11:50
Kodėl tokie skirtingi sėjos kalendoriai 2019 m? Net šakniavaisius rekomenduoja sėti esant priešpiniui. Visada žinojau, kad tam tinkantis laikas - delčia.
Angelė 2019-03-14, 09:24
Visada atidžiai skaitau Jūsų patarimus, stengiuosi pritaikyti praktikoje.
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti
Nuoroda į puslapį: www.sodospalvos.lt/Darzas-2745-N_Kaip_pagerinti_seklu_daiguma