• balandžio 29 d., Antradienis

Puskiparisis žirniasėklis - Chamaecyparis pisifera

Žirniasėklis puskiparisis (Chamaecyparis pisifera) senesnėje lietuviškoje literatūroje vadintas žirniavaisiu puskiparisiu.

Šio puskiparisio tėvynė Japonija, kur jis auga 700 – 2500 metrų aukštyje virš jūros lygio, drėgnuose kalnų slėniuose, 4 – 8 klimato zonose Honšiū ir Kiušiū salose. Medžiai išauga iki 50 metrų aukščio. Japonai šį puskiparisį vadina savara. 1860 metais į Europą jį atvežė P. F. von Ziboldas (Siebold). Iš puskiparisių jis Lietuvoje introdukuotas pirmiausia – jau 19 amžiaus pabaigoje ir 20 pradžioje paminėtas dvarų parkų inventorizacijose. Nenuostabu – tai pats atspariausias ir patikimiausias mūsų klimato sąlygomis iš visų auginamų puskiparisių. Tiesa, ne visos jo formos, o tuo labiau kultivarai.

Pasaulyje suskaičiuojama daugiau, nei 250 žirninio puskiparisio kultivarų. Europoje jų auginama netoli 100. Jų spygliai labai įvairuoja: būna žvyniški, kaip tipinio, dalinai žvyniški ar visiškai spygliški. Pagal šiuos ir kitus išorinius požymius juos galima suskirstyti į 4 grupes: Pisifera – su tipiškais žvynais,  Filifera – siūliškomis šakelėmis ir glaudžiai prigludusiais žvynais,  Plumosa – šakelės su žvyneliais ir trumpais spygliukais, Squarrosa – visi žvyneliai spygliški. Želdintojai ir medelynų specialistai kartais išskiria žemaūgių grupę Nana, bet pagal spyglius jie priklauso kuriai nors iš paminėtų 4 grupių.

Žirniasėklių puskiparisių kultivarų poreikiai šiek tiek skiriasi. Bet visi gerai auga drėgnokuose priesmėlio ir priemolio dirvožemiuose. Mėgsta drėgną orą ir nepakenčia sausrų.

 


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 29, antradienis
  • Saulė teka 05:44, leidžiasi 20:50.
  • Mėnulis teka 05:52, leidžiasi .
  • Mėnulis Dvyniuose 09:35, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis balandžio 27 d.
  • Augustinas, Indrė, Kotryna, Rita, Tarmantas
  • Tarptautinė šokio diena. Tarptautinė cheminio karo aukų atminimo diena.
  • Žiedų diena. Sodinkite vijoklinius augalus, gėles, agurkus, moliūgus, arbūzus, cukinijas, aguročius. Persodinkite kambarinius augalus. Skiepykite rožes. Vėdinkite patalpas, rūsius, valykite grindis. Nepatartina laistyti, tręšti augalų.
  • Pradėjus žydėti gluosniams sėjamos salotos, salotinės sultenės, špinatai, pipirnės, ridikėliai ir ankstyvieji ridikai, morkos, petražolės, pastarnokai, svogūnai, daržo žirniai. Sodinami krienai, rabarbarai, šparagai, daugiamečiai prieskoniniai augalai.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius