• balandžio 18 d., Ketvirtadienis

Kaip dažote margučius?

 
 
Kaip dažote margučius ruošdamiesi šv.Velykoms? Gal mokate išgauti ypatingas spalvas, ar nepakartojamus raštus? O gal žinote margučių dažymo augalais paslaptis? Pasidalinkite jomis!
 
 
 
 
 
 

Gintarė iš Alytaus margučius ne tik dažo, bet ir… velia:

Velykos yra labai graži šventė, todėl aš jų labai laukiu. Man labai patinka dažyti margučius. Juos aš dažau svogūnų lukštuose, į kuriuos dar įmetu ir dažų. Pirmiausia ant kiaušinio pridedu žolelių, kruopų. Tada apvynioju marliniu tvarsčiu (bintu) ir surišu. Kai užverda vanduo su svogūnų lukštais ir dažais į jį dedu kiaušinius ir verdu apie 7 minutes. Ir štai nuostabus rezultatas – kiekvienas kiaušinis vis kitoks. Smagiausia tai, jog niekada nežinai, kaip kiaušiniai atrodys.
O kad pradžiuginčiau artimuosius, jiems Velykų proga margučius nuveliu. Juos labai linksma ridenti, nes jie neskyla.

 

Gintarė P. margučius nuspalvino mėlynėmis!

Anksčiau margučius dažydavau kiaušinių lukštais, smulkintu šienu, burokėliais, dilgėlėmis. O šiemet margučius nudažiau mėlynėmis. Taip, taip, šaldytų mėlynių uogomis!
Paėmiau litrą šaldytų mėlynių, jas užpiliau vandeniu, įdėjau druskos, išmaišiau ir užviriau. Atšaldžiau. Įdėjau žalią kiaušinį, užviriau ir viriau 10 min. Nudžiovinau ant vienkartinės nosinaitės ir paėmusi vyro varžtą pradėjau braižyti. Išbraižiau paukštuką ir boružėlę.
Galbūt margučiai gavosi ne visai tokie, kokius įsivaizdavau, bet vis tiek džiaugiuosi – mano dažytą kiaušinį vaikas galės ir paridenti, ir palaižyti, nebijosiu, jei ir lukšto paragaus. Juk viskas natūralu, jokios chemijos.

 

 

   

Sandros iš Pakruojo rajono pasakojimas:

 

Belaukiant Šv. Velykų skubame į mišką nusiskinti nors keletą šakelių berželio, kad sulaukus švenčių ant stalo žaliuotų. Kuo įmantresniuose vazonėliuose, jau pavasariu kvepiančioj žemelėj pabarstome kviečių ar miežių, ir koks džiaugsmas kai pradeda baltuoti grūdų daigeliai, kurie palaipsniui sužaliuoja…

 

Prieš Šv. Velykas, šeštadienais jau 25-rius metus, vos pakilus prasideda didieji darbai –  langų, šviestuvų valymas, šaltienos virimas, ragaišio kepimas senutėlėj krosny, kuri mena net mano tėčio išdaigas ir jau popietę – kiaušinių dažymas.

 

Močiutė kaskart būna pamerkusi svogūnų lukštų, kad kiaušiniai būtų dažomi tik natūraliais – nekenkiančiais dažais. Kiaušinius rišame taip pat su svogūnų lukštais, ryžiais, samanomis, miške rastomis žolelėmis ir verdame svogūnų lukštų nuovire. „6 minutes – ne daugiau reikia virti kiaušinius!!!“ – kasmet kartoja močiutė. O ji juk žino geriausiai. Nuplovus kiaušinius šaltam vandeny, aliejuje pamirkyta vatele nutepam, kad blizgėtų.
 
Velykų rytą visi skubame į bažnyčią ir jau tiek pat metų kiek pamenu, vos grįžus ant stalo didžiuojasi didžiulės virtos bulvės, kvepiantys troškinti rauginti kopūstai ir rūkytos dešrelės. O tada jau daužiam kaušinius besigrožėdami gamtos duotomis spalvomis. Ir taip metai iš metų…
Linkėjimai močiutei, kuri pirmosios Velykos kaip ligoninėj (kiaušinius pirmąkart dažėm patys, o ragaišis juk liko nekeptas…).

 

Mokytojos Eglės laiškas:

 

Laba diena, džiaugiuosi, kad paskelbėte konkursą apie kiaušinių marginimą. Esu pedagogė ir suprantu, kad tai labai aktuali tema. Mokykloje suorganizavau „Velykinių tradicijų savaitę“. Pirmą dieną mokiniai pasiruošė pasakojimus, kurie atskleidė, kaip Velykas švesdavo jų seneliai. Kitą dieną kalbėjome apie tradicinius Velykų valgius ir juos gaminome. Didysis trečiadienis buvo saulėtas, todėl skubėjome į mokyklos kiemą pasirinkti augalų kiaušinių marginimui. Taip pat pasiruošėm dažus iš surinktų vasarą augalėlių. Ketvirtadienį marginome margučius ir juos skutinėjome bei aiškinomės spalvų ir raštų esmę. Penktadienis buvo visos savaitės darbų aptarimas ir velykinio stalo serviravimas. Neprailgo savaitė, o mes jau mokam ir vašku marginti, skutinėti ir augaliniais dažais dažyti.

Marginimui vašku naudojome tik bičių vašką, na o spalvos gavosi tokios:
· juodalksnio, raugintų barščių rūgšties, lietaus vandens ir rūdžių antpilas – tamsiai ruda-juoda spalva (ruošta 2 savaitės prieš kiaušinių dažymą);
· ąžuolo žievė, kankorėžiai – pilkai žalia spalva;
· rugių želmenys, džiovintos dilgėlės – žalia spalva;
· svogūnų lukštai, ramunėlės, arbatžolės, alksnio žirginėliai – gelsva spalva.

 

Kiekvieno moksleivio margutis gavosi vis kitoks. Suorganizavome margučių konkursą, o kai moksleiviai grįš iš atostogų, kiaušinius ridensime, ir tuomet surengsime ir stipriausio margučio konkursą. Linksmo Atvelykio ir smagaus margučių marginimo!

 
 

guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 18, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 06:09, leidžiasi 20:28.
  • Mėnulis teka 14:06, leidžiasi 05:07.
  • Mėnulis Mergelėje 17:10, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Apolonija, Eitvilas, Girmantė, Laura, Undinė, Žara
  • Pasaulinė radijo mėgėjų diena. Tarptautinė paminklų apsaugos diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Šaknų diena. Sėkite ir sodinkite visas daržoves, gėles, vijoklius, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, daigus, persodinkite kambarines ir balkonines gėles. Sėkite veją. Dauginkite dalindami, šaknydindami. Dirbkite žemę, purenkite, kaupkite.
  • Jei balandžio mėnuo giedras, gegužė bus šlapia.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius