• birželio 21 d., Pirmadienis

Angliškos rožės - Rosa

Ši rožių grupė gan nauja. Praėjusio amžiaus viduryje anglų selekcininkas David C. H. Austin, o vėliau ir sūnus David J. C. Austin surinkę senovinių rožių kolekciją, ėmėsi jų kryžminimo su arbatinėmis hibridinėmis ir floribundinėmis. Tikslas buvo sukurti veisles, kurios turėtų senovinėms rožėms būdingą rutulišką žiedo formą, puikų kvapą, gražią krūmo formą, o iš naujesnių veislių įgytų platesnę spalvų gamą, pakartotinį arba ilgesnį žydėjimo laiką ir atsparumą ligoms.

Po 1960-ųjų darbai davė puikių rezultatų. O tikras šių rožių triumfas prasidėjo devintajame dešimtmetyje. Tada ir buvo išskirtos kaip atskira angliškų (D. Austino) rožių grupė. Dabar jau išvesta per 200 veislių. Ne visos yra labai populiarios, bet Lietuvoje galima įsigyti kelias dešimtis. Rasite visokiausių spalvų ir atspalvių, nuo 0,5 iki 2 m aukščio siekiančių krūmų.

Veislėms būdingi rutuliški bijūno, puodelio ar rozetės formos žiedai. Vidiniai žiedo vainiklapiai smulkesni, išoriniai – stambesni. Pirmasis angliškųjų rožių žydėjimas yra labai gausus, tačiau norint, kad antroje vasaros pusėje būtų daugiau žiedų, reikia riboti naujų ūglių augimą. Nė viena kita rožių grupė nepasižymi tokia kvapų įvairove. Dauguma veislių auga tvarkingos formos krūmais, gražiai atrodo ir grupėse, ir pavieniui.

Dauguma angliškų rožių yra pakankamai atsparios šalčiui, kad galėtume jas auginti soduose. Parinkite tinkamą vietą, užuovėją. Nuo vasaros vidurio nebetręškite azoto trąšomis.  Žiemai šaknų plotą mulčiuokite durpėmis arba pjuvenomis, šakas prilenkite, uždenkite eglišakėmis kaip ir kitų grupių rožes.

Kelios populiarios veislės

‘Crocus Rose’ – stipraus augumo ir gausiai žydinti angliškoji rožė. Žiedai tamsesniu abrikosinės spalvos viduriu ir šviesesniais kremiškai gelsvais išoriniais vainiklapiais, maloniai kvepia. Aukštis ir plotis apie 80-120 cm. Mažai reikli dirvos derlingumui.

‘Golden Celebration’ žiedai geltoni, labai kvapūs. Krūmas gražios formos, užauga iki 1–1,5 m aukščio. Veislė atspari grybinėms ligoms ir vidutiniškai atspari šalčiui.

‘Graham Thomas’ – viena seniausiai Lietuvoje auginamų angliškųjų rožių. Išvesta 1983 m. Žiedai klasikinės, šiai grupei būdingos formos, geltoni su variniu atspalviu, ypač pilnaviduriai, dideli, kvapūs. Lapai blizgantys. Krūmas tvirtas, vešlus. Užauga iki 1,5 m aukščio. Veislė vidutiniškai atspari grybinėms ligoms ir šalčiui.

‘Heritage’ iš angliškųjų rožių grupės išvesta 1984 m. Žiedai balsvai rožiniai, dideli, kvapūs, pilnaviduriai, savo forma ir spalva panašūs į labai gražios krūminės rožės ‘Eden Rose 85’ žiedus. Krūmas užauga iki 1,5 m aukščio. Veislė atspari grybinėms ligoms, vidutiniškai atspari šalčiui.

‘Jubilee Celebration’ taip pavadinta karalienės jubiliejaus proga. Žiedai rožiniai su abrikosiniu atspalviu, rozetės formos, dideli, švelniai kvepiantys. Krūmas gražios formos, užauga iki 1–1,5 m aukščio. Veislė atspari grybinėms ligoms ir vidutiniškai atspari šalčiui.

‘Pat Austin’ išvesta 1995 m. Vainiklapių vidinė pusė ryškios vario spalvos, išorinė – šviesiai gelsvai varinė. Žiedai vidutinio dydžio, kvepiantys, lapai blizgantys. Užauga iki 1,5 m aukščio.

‘William Shakespeare 2000’ turi stiprų senovinių rožių aromatą. Ypač graži, gėlininkų mėgstama angliškoji rožė labai dideliais, aksominiais, tamsiai raudonais žiedais. Pakartotinai ir gausiai žydi. Tinka sodinti grupėmis ir pavieniui. Užauga iki 1,2 m aukščio. Anksčiau (1987 m.) išvesta ‘William Shakespeare’ yra žymiai jautresnė grybinėms ligoms.

‘Winchester Cathedral’ išvesta 1984 m. Žiedai kreminiai, dideli, pilnaviduriai, artėjant žydėjimo pabaigai – balti. Lapai tamsiai žali, blizgantys. Mūsų klimato sąlygomis krūmas gali užaugti iki 1,5 m aukščio. Veislė vidutiniškai atspari grybinėms ligoms ir šalčiui.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 21, pirmadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka 17:44, leidžiasi 02:38.
  • Mėnulis Skorpione, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis birželio 18 d.
  • Alicija, Aloyza, Aloyzas, Vasarė, Galmina, Galminas
  • Tarptautinė jogos diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Lapų diena. Sodinkite, sėkite, pikuokite lapines daržoves, prieskonius. Prisipjaukite spygliuočių ir kitų sumedėjusių augalų auginių, juos pamerkite į vandenį, kad įsišaknydintų. Sėkite, pjaukite veją, laistykite. Rinkite sraiges. Skinkite vaistinių augalų lapus, stiebus, prieskoninius augalus. Nerekomenduojama kirsti medžių, džiovinti vaisių, žolelių, sėti ir sodinti gūžinių salotų, naikinti drėgmės ir pelėsių patalpose.
  • Kai sliekai šalia kits kito kupetėles surausia, vasarą sulauksi saulėtos dienos ir gražaus oro.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar žinote apie galimybę mūsų svetainėje užduoti klausimą specialistui?

Įvykių kalendorius