• spalio 14 d., Pirmadienis

10 dažniausių daržininko klaidų II

Nors apie daržininkų klaidas kalbama ir rašoma nemažai, kai kurios iš jų užsispyrusiai kartojamos. Pavyzdžiui, ne vienas sodina daržovių daigus per tankiai ir žinodamas, kad daro blogai.

Pirma straipsnio dalis čia. Joje paminėjome pirmąsias 5 klaidas. O dabar tęsiame…

 

 

 

 

  1. Netinkami daigai

Iš blogos kokybės daigų nieko gero neišaugs. Iš ištįsusių, peraugusių, per senų, sergančių, neužgrūdintų geriausiu atveju gausite menką derlių arba visai jo nesulauksite. Tokie daržovių daigai, pasodinti nuolatinėje vietoje, sunkiai prigyja ir blogai įsišaknija. Ankstyvam auginimui skirtųjų geriau įsigyti specializuotose parduotuvėse nei užauginti patiems. Kodėl? Todėl, kad mes namuose niekada nesukursime tokių sąlygų, kokias sukuria augintojai dideliuose šildomuose šiltnamiuose. Kaip atrodo sveikas daigas? Pirmiausia ant lapų nematyti jokių kenkėjų ar ligų požymių, jie sodriai žali, neskylėti. Be to, sveikieji turi trumpus tarpubamblius, atrodo kaip vientisas, neištįsęs kerelis. Tvirti daigai turi 4–6 lapus. Ankstyvam derliui gauti skirtieji neturi būti pasenę – nuo sėjos laiko turi būti praeiti ne daugiau kaip 6–8 savaitės. Vėlyvesnio derliaus daigų amžius turi būti 3–5 savaitės.

 

  1. Atsitiktinis sėjos laikas

Artėjant sezono pradžiai, būtina iš anksto susipažinti su įvairių daržovių sėjos laiku, nepamirštant atskirų veislių vegetacijos laiko trukmės. Per anksti pasėtosios gali virsti žieduoliais. Pavyzdžiui, per anksti pasėti burokai tais pačiais metais gali sukrauti žiedynus. Sukišus svogūnų sėjinukus į šaltą žemę, jie taip pat pražysta. Per vėlai pasėti ridikėliai nesuformuos ropelių, bet virs žieduoliais. Daugelio daržovių vystymosi ciklas baigiasi jau po kelių mėnesių, dėl to šiek tiek pavėlavus pasėti ar pasodinti daigus, skirdami jų augimui mažiau laiko nesulauksite derliaus, nes jis tiesiog nesubręs Reikia tinkamu laiku pasėti daržoves rudeniniam derliui. Šiuo atveju terminai labai svarbūs, nes pavėlavus kelias dienas jo nesulauksite atslinkus rudeninėms šalnoms.

 

  1. Blogai paruoštos lysvės

Jei netinkamai paruošėte lysves ir netinkamai (per tankiai, per giliai, per sekliai) pasėjote sėklas, rizikuojate sugadinti visą reikalą jau pačioje pradžioje. Verta paaukoti šiek tiek daugiau laiko, jėgų ir giliau sukasti daržą rudenį, paliekant iškeltą žemę žiemos šalčio malonei. Dėl to pagerėja dirvos struktūra, susidaro geresnės sąlygos daržovių (ypač šakniastiebinių, pavyzdžiui, morkų, burokėlių) šaknims. Sėjai ruošiamų lysvių paviršius gerai išlyginamas. Dalis ten sėjamų daržovių (morkų, petražolių, svogūnų) sėklų yra smulkios. Jos užberiamos nestoru žemės sluoksniu, kad tolygiai ir greitai sudygtų. Grioveliai suvoluojami nedideliu voleliu.

 

  1. Nepaisome piktžolių

Laiku neišrautos piktžolės, minimalus laikas lysvėms ravėti – visa tai gali baigtis pralaimėtu mūšiu už derlių. Kitą klaidą darote, kai per vėlai pradedate ravėti manydami, jog ranka suimamas piktžoles tiesiog lengviau išrauti. Kuo anksčiau jas išrausite (pirmų tikrųjų lapelių stadijoje), tuo daugiau saulės šviesos, vandens, maisto medžiagų gaus šalia augančios daržovės.

 

  1. Netinkamas derliaus nuėmimo laikas

Per anksti ar per vėlai nuimtos daržovės yra prastesnio skonio už nuimamas tinkamu laiku. Kai kurios per vėlai nuskintosios (pavyzdžiui, žirniai, šparaginės pupelės, baklažanai, kukurūzai) visai nevalgomos. Vasarines trumpai saugomas daržoves geriau nuimti ankstų rytą, kai jos yra natūraliai atvėsusios ir turi standžius lapus bei stiebus. Vėlyvas, per žiemą saugomas (pavyzdžiui, kopūstus, šakniastiebines) geriau rauti sausu oru, prieš rudenines šalnas. Negalima leisti joms perdžiūti ir sušalti. Tokios sandėliuoti netiks, nes greitai supus.

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Spalio 14, pirmadienis.
  • Saulė teka 07:46, leidžiasi 18:23.
  • Mėnulis teka 17:34, leidžiasi 02:48.
  • Mėnulis Žuvyse, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis spalio 10 d.
  • Mindaugas, Rimvydė, Kalikstas, Fortūnata, Vincentas
  • Karaliaus Mindaugo vardo diena. Pasaulinė standartizacijos diena.
  • Lapų diena. Palanki diena augalus laistyti, purkšti, persodinti prieskonines daržoves į vazonėlius, sėti ir pjauti veją. Grėbkite lapus. Kraukite kompostą. Ypač gerai yra ieškoti vandens, kasti, valyti šulinius. Nerekomenduojama ravėti, genėti vaismedžių ir krūmų, konservuoti, sandėliuoti daržovių, džiovinti žolelių ir daržovių, naikinti drėgmės ir pelėsių patalpose.
  • Jei spalis miglotas, tai žiema su sniegu.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius