• gruodžio 8 d., Sekmadienis

3 šildomų grindų įrengimo būdai

Įrengdami savus namus, būste stengiamės sukurti maksimalų komfortą ir jaukumą. Būdų, kaip padaryti savo namus šiltesnius, yra daug. Vienas iš jų – įrengti šildomas grindis. Paprastai tokius darbus atlieka kvalifikuoti meistrai, tačiau šildomų grindų įrengimo technologija nėra tokia sudėtinga, kad namų meistras negalėtų jos įgyvendinti pats.

 

 

 

Kaip veikia grindų šildymo sistema?

Šiltos grindys – tai šildymo įranga ir virš jos esanti grindų danga. Mums įprastas tradicinis šildymas radiatoriais, kuris šildo orą, dažniausiai, prie lango. Šiltas oras dėl konvekcijos kyla aukštyn, palaipsniui vėsta ir leidžiasi žemyn link radiatorių. Esant tokiai šildymo sistemai, šiluma pasiskirsto netolygiai, šilčiausia vieta yra prie lubų (1 pav.), o šalčiausia – apačioje.

Priešingai konvekciniam šildymui, vis plačiau taikomos sistemos, kurios tiekia šilumą per pastato grindis (rečiau – per sienas) ir yra vadinamos „grindinio“ šildymo sistemomis. Šį patalpų šildymo būdą palankiai vertina šildymo sąnaudas ir aplinką tausojantys nekilnojamojo turto savininkai. Iš tiesų tai – senovinis ir dalinai užmirštas būdas, žinomas kaip hipokaustas, naudotas dar senovės Romoje ir kitose šalyse. Pastaruoju metu paplitę trys grindų šildymo būdai: šildymas elektra, šildymas vandeniu ir šildymas infraraudonaisiais spinduliais.

 

Šildymas elektra

Šio grindų šildymo atveju ant perdangos paviršiaus nutiesiami arba į stiklo pluošto tinklelį įmontuojami kabeliai. Įjungus įtampą, kabeliai kaista ir gamina šilumą. Šio tipo šildymui nėra jokių apribojimų. Galia ir temperatūra reguliuojama termostatu. Dėl galimo trumpojo jungimo galimam gaisro pavojui išvengti rekomenduojama grindų dangai naudoti ugniai atsparias medžiagas.

Kabeliai dažniausiai montuojami tarp apatinio ir viršutinio grindų sluoksnio (2 pav.) ir įterpiami į betono arba gipso sluoksnį. Kai kuriais atvejais kabeliai tvirtinami tarp šilumą stiprinančių plokščių iš plastiko arba metalo, įmontuotų grindų konstrukcijoje. Bet kuriuo atveju, elektrinis šildymas yra praktiškiausias naudojant kietąsias grindų dangas, tokias kaip betonas arba keraminės plytelės. Kadangi šiluma lėčiau sklinda minkštesniuose, mažiau laidžiuose paviršiuose, naudoti elektrinį šildymą nėra idealu patalpose, išklotose kilimais. Elektrinės šildymo sistemos kabeliai (varžiniai laidai) šeimininko pageidavimu šilumą generuoja nuolat arba vakaro ir nakties valandomis. Šildymo laiką galima reguliuoti programuojamu termostatu.

Norint užtikrinti reikiamą temperatūrą patalpoje su minimaliomis elektros sąnaudomis, būtina pasiskaičiuoti reikiamą optimalią grindų šildymo galią, naudojant formulę: N=S×P, kurioje S –naudingasis patalpų plotas, m2, P – specifinė galia, W/m2. Naudingasis plotas – tai erdvė be baldų arba buitinių prietaisų, statomų ant grindų. Planuojant įrengimo darbus, iš anksto numatomos baldų ir buitinės technikos vietos.

Elektrinio grindų šildymo išlaidos priklauso nuo vietinių elektros tarifų. Pastarasis šildymo būdas naudingas tiekiant papildomą šildymą, pvz., šildant vonios grindis nakties ir ryto laiku. Taip pat racionalu taip šildyti būstą gali būti tuo atveju, kada taikomi mažesni tarifai už elektros energiją, sunaudotą ne darbo valandomis – naktį arba anksti ryte.

Elektrinio grindų šildymo sistema šiuo metu yra paplitusi plačiausiai. Sistemoje kaip šildymo elementai naudojami įvairių tipų kabeliai, keičiantys elektros energiją į šilumą. Būtinas kabelių įžeminimas, įvairaus sudėtingumo termoreguliatoriai, automatiniai jutikliai, gebantys įjungti elektros energiją, sumažėjus patalpos temperatūrai. Taip pat naudojamos valdymo sistemos, sudarančios galimybę palaikyti reikiamą temperatūrą kiekvienoje patalpoje atskirai. Elektrinės grindų sistemos montavimui nereikalingas derinimas su atitinkamomis komunalinėmis tarnybomis, jeigu elektros energijos poreikis neviršija 15 kW.

Grindų šildymas vonios kambaryje turi savų ypatybių. Dažniausiai čia klojamos keraminės plytelės, kurios lengvai įšyla. Tai yra teigiama savybė, nes šaltos grindys vonioje keltų diskomfortą. Tačiau vonios patalpoje vyrauja didelė drėgmė, todėl, montuojant elektra šildomas grindis, reikalingos papildomos atsargumo priemonės. Turi būti įvykdytos šios sąlygos: naudojami patikimi variniai laidai, būtinas apsauginis įžeminimas, rekomenduojama naudoti liekamosios srovės įtaisą (darbinė srovė 30 mA).

Elektrinis grindų šildymas negali būti klojamas po buitine technika (3 pav.) ir baldais be kojų. Tai gali sukelti perkaitimą. Tačiau jei Jūsų butas yra pirmame aukšte, vonios kambariui ir virtuvei nėra geresnio sprendimo nei elektrinis grindų šildymas. Svarbiausia yra laikytis visų dokumentuose nurodytų taisyklių ir reglamentų bei turėti tam tikrų žinių elektros srityje.

Elektrinio grindų šildymo privalumai:

  • įjungus elektros energiją, šiluma gaunama per trumpą laiką;
  • yra galimybė palaikyti pastovią temperatūrą;
  • valdymo paprastumas ir ilgas tarnavimo laikas.

Tekstas ir piešiniai – Vytauto Mankevičiaus

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2022 m. lapkričio mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 8, sekmadienis.
  • Saulė teka 08:29, leidžiasi 15:53.
  • Mėnulis Žuvyse. Priešpilnis
  • Gedmintė, Gediminas, Gedimina, Guntila, Vaidgintas, Zenonas
  • Švč. Mergelės Marijos Nekalto Prasidėjimo šventė
  • Lapų diena. Rekomenduojama augalus laistyti, purkšti. Vėdinkite patalpas, valykite grindis.
  • Jei gruodis šiltas, tai birželis bus šaltas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius