• rugsėjo 29 d., Penktadienis

8 patarimai, palengvinsiantys sodo priežiūrą. I dalis

Pasyvių sodininkų grupė labai įvairi. Nedidelę jos dalį sudaro fizinio darbo vengiantys tinginiai. Daugiau yra žmonių, kuriems per darbus, vaikus, hobį neužtenka laiko sodui. Palengvinti jo priežiūrą – pagrindinė sodininko užduotis.

 

 

 

 

 

 • Nors kasmet mugėse sodinukų pasiūla ir įvairovė yra didžiulė, o jūs vis dar svarstote, ar reikalingas jums tikras sodas ir kokius vaismedžius, vaiskrūmius augintumėte, atminkite, kad lengviausia prižiūrėti porą serbentų, agrastų arba šilauogių. Nesodinkite ar šiukštu neapleiskite aviečių, gervuogių. Prie lengvai prižiūrimų augalų taip pat nepriskirtini persikai, abrikosai ir kiti iš šiltesnių kraštų atkeliavę vaismedžiai. Nors kai kur jie auga sėkmingai, bet ir bėdų netrūksta, pagrindinė – šaltis.

Lankykite medelynus, augintojus, kurių parduodamiems vaismedžiams ir vaiskrūmiams tinka Lietuvos klimatas ir kurie lengvai prižiūrimi, derlingi, atsparūs. Jeigu labai norite obels ar kriaušės, rudenį įsigykite nelepių veislių sodinukų. Pavyzdžiui, pasisodinkite rudeninę koloninę obelį ‘Arbat’ ar žieminę ‘Topaz’, rudeninę kriaušę ‘Alvita’. Dauguma šių rūšių vaismedžių duoda derlių tik bent šiek tiek genint. Juos po truputį formuoti būtina kasmet: skiepytus į sėklinius poskiepius – daugiau, o į žemaūgius – mažiau. Obelis ir kriaušes sodinkite anksčiau, spalio pirmoje pusėje. Tuomet jos iki šalčių suspės prigyti, pradės leisti naujas šaknis, kurios aprūpins maisto medžiagomis, vandeniu. Anksčiau pasodinti medeliai geriau žiemoja. Pavėlavus sodinimą geriau atidėti iki pavasario.

 • Rugsėjį ar spalio pradžioje, kol žemę dar šildo saulė, galima sodinti spygliuočius ir kiliminius augalus, kad spėtų įsišaknyti ir pasiruošti žiemai. Spygliuočiai žaliuoja ir žiemą, todėl drėgmė, jei išgarinama per spyglius, siurbiama šaknimis, kurios jau turi būti tvirtos, išsivysčiusios. Sužėlęs tankus šliaužiančių augalų kilimas užgožia piktžoles, atstoja žolę, įsitvirtina nepatogiose vietose. Jo nereikės ravėti, pjauti. Be to, sutaupysite laiko. Tinka nereiklūs krūmai: paprastieji kadagiai (Juniperus communis) ‘Green Crpet’ ir ‘Repanda’, pakrantinis kadagys (J. conferta) ‘Blue Pacific’, horizontalieji kadagiai (J. horizontalis) ‘Blue Chip’, ‘Glauca’ ir ‘Prince of Wales’.

 • Norite pavasarį pasidžiaugti pirmaisiais žiedais? Kai orai palankūs, svogūnines gėles galima sodinti net iki spalio pabaigos. Rinkitės pačias nereikliausias rūšis. Tai darželinis krokas (Crocus hybrida), baltoji snieguolė (Galanthus nivalis), sibirinė scylė (Scilla siberica), armėninė žydrė (Muscari armeniacum), paprastoji margutė (Fritillaria meleagris), skėtinė paukštpienė (Ornithogalum umbellatum), girinė (Tulipa syvestris) ir vėlyvoji (T. tarda) tulpės, poetinis narcizas (Narcissus poeticus), miškinė lelija (Lilium martagon). Kartą pasodintos, svogūninės gėlės žydės ilgiau nei penkerius metus. Įsigykite svogūnėlių. Numatytose vietose žemę pagerinkite kompostu. Tinkamai pasodinus, nereiklių svogūninių gėlių tręšti nebūtina, jei neturite laiko.

 • Prieš prasidedant lietingam rudens laikotarpiui, reikėtų pasirūpinti takų danga, kad netektų bristi per purvyną, žingsniuojant per sodą ar iki namo durų. Nors akys pirmiausia krypsta į medžius, krūmus ir gėles, didžiausią plotą užima įvairūs grindiniai. Lengvai prižiūrimuose soduose žemę dažniausiai dengia žvirgždas, kurį sušvelnina kiliminiai augalai. Tai pats geriausias būdas atsikratyti piktžolių, sumažinti veją. Bet galbūt dideli plotai, iškloti ar išpilti vienos rūšies medžiaga atrodo nuobodžiai? Nepatinka didelės žvirgždo salos? Gera išeitis – žvirgždo ir plokščių derinys. Plokštės paryškina žvirgždo grožį. Jas galima dėti ne lygiomis eilėmis, o kaip pakliūva, tik tokiais atstumais, kad patogu būtų žengti. Žvirgždas bus puikus fonas vazoniniams augalams.

guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

 • Rugsėjo 28, ketvirtadienis.
 • Saulė teka 07:15, leidžiasi 19:02.
 • Mėnulis teka 19:01, leidžiasi 05:17.
 • Mėnulis Žuvyse, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis rugsėjo 22 d.
 • Saliamonas, Tautvydas, Vaclovas (Vacys), Vientautė, Lana
 • Vilniaus įkūrėjo, Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino, diena. Pasaulinė pasiutligės diena. Tuskulėnų aukų atminimo diena. Tarptautinė visuotinės prieigos prie informacijos diena.
 • Lapų diena. Palanki diena augalus laistyti, purkšti, persodinti prieskonines daržoves į vazonėlius, sėti ir pjauti veją. Grėbkite lapus. Kraukite kompostą. Ypač gerai yra ieškoti vandens, kasti, valyti šulinius. Nerekomenduojama konservuoti, sandėliuoti daržovių, džiovinti žolelių ir daržovių, naikinti drėgmės ir pelėsių patalpose.
 • Jeigu rudenį lauke karvės pėda pilna vandens, kitais metais lauk gero derliaus.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius