• spalio 21 d., Ketvirtadienis

Agavos žiedo formulė

Vargu ar agavos painiojamos su kitais sukulentais. Tokia išvaizda būdinga tik šiai genčiai: stori lapai sudaro tankią pamatinę skrotelę. Nors dygliai nekrinta į akis, su augalais reikia elgtis taip pat atsargiai, kaip ir su kaktusais. Ypač pavojingi dygliai lapo viršūnėje – tik ir taikosi įsmigti į neatsargiai priartėjusį naivuolį. Dėl nereiklumo ir grožio agavos tapo ilgaamžiais kambariniais augalais.

 

 

 

 

Visur karaliaujanti amerikinė agava

Amerikinė agava (Agave americana) paplitusi plačiausiai. Švelnaus klimato šalyse ji auginama lauke, kai kur Viduržemio jūros pakrantėse randama sulaukėjusių augalų. Rūšiai būdingi 1–1,5 m ilgio melsvai žali lapai, viršūnėje turintys rudą dyglį. Jų kraštai dantyti, su raudonai rudais dygliais. Ši agava ilgai buvo vienintelė, žinoma kaip vazoninis augalas. Dabar rūšinių augalų dažniausiai atsisakoma, nes jie užima daug vietos, sunkūs kilnoti. Populiaresnės yra veislės ‘Aureomarginata’ ir ‘Marginata’ geltonais lapų kraštais, ‘Striata’ su nevienodomis baltomis ar gelsvomis juostelėmis viršutinėje lapo pusėje ir daug kitų.

*Agavoms reikia saulėtos vietos. Namuose joms turėtų būti skirtas pats šviesiausias kampelis. Rudenį ir žiemą laikomos 8–12 °C temperatūroje.

*Žemės mišinys paruošiamas iš komposto durpių ir smėlio. Agavos nereiklios. Jos auga bet kokioje laidžioje žemėje.

*Vasarą agavos laistomos saikingai, žiemą – labai mažai. Vasarą du kartus per mėnesį tręšiamos kaktusų trąšomis.

*Vasarą, jei yra sodas ar kiemelis, agavos išnešamos į lauką. Ten turi būti šviesu ir šilta. Per vasarą jos gerokai paauga ir rudenį partempiamos atgal.

*Visus metus ir visomis sąlygomis galioja taisyklė: geriau mažiau vandens nei per daug. Agavos jo atsargas kaupia lapuose. Jei vandens per daug, netruks užpulti puviniai. Ypač jo perteklius pavojingas žiemą, esant žemai temperatūrai, ir vasarą, kai lauke agavų vazonai po lietaus stovi balose arba pilnuose padėkluose.

*Agavos dauginamos atžalomis, kurios atskiriamos persodinant, rečiau – sėklomis (sėjamos pavasarį).

*Dėmesio! Į labai aštrius dyglius lapų viršūnėse galima susižeisti.

 

Ar pavyks sulaukti žiedų?

Žydinti agava – nuostabus ir ilgam įsimenantis reginys. Legenda, kad ji žydi tik kartą per 100 metų, yra tik legenda. Savo tėvynėje agavos žydi daug anksčiau – sulaukusios kelerių metų. Pasidomėjus statistika, paaiškėjo, kad natūraliomis sąlygomis amerikinė agava dažniausiai žydi būdama 5–15 metų. Pietų šalių soduose, pasodinta dirvoje, ji žiedus sukrauna po 12–15 metų, oranžerijose (taip pat dirvoje) – po 20–30 metų.

Žiedynas dažniausiai pasirodo pavasarį. Iš skrotelės vidurio lendantis žiedynstiebis kasdien darosi vis aukštesnis – per dieną paauga iki 30 cm. Per 2–3 mėnesius jis pasiekia 2,5–5 m (kartais net 8–11 m) aukštį, viršūnėje gausiai išsišakoja ir išskleidžia tūkstančius žiedų. Žydi dažniausiai gegužės–birželio mėnesiais, apie 2–3 savaites.

Gamtoje agavų žiedai privilioja daugybę vabzdžių, bet pastebėta, kad pasmaguriauti nektaru nevengia ir kai kurių rūšių kolibriai, net šikšnosparniai.

Deja, žydėjimas atima visas jėgas ir augalai pradeda nykti. Tai vyksta palaipsniui, kelis mėnesius (net iki metų). Peržydėjęs žiedynas dar ilgai laikosi, lapkričio mėnesį trilizdėse dėžutėse subręsta sėklos. Prie senosios skrotelės pagrindo neretai pasirodo atžalos, kurios pratęsia augalo gyvenimą. Gamtoje vaisiai ilgai kabo ant sudžiūvusių žiedynstiebių, ir su kiekvienu stipresniu vėjo gūsiu sėklos palaipsniui išnešiojamos aplink.

Namuose agavos žydi labai retai, gali ir niekada nenudžiuginti, ypač jei trūksta saulės spindulių ir šilumos. Svarbiausios sąlygos, norint sulaukti žiedų, yra pakankamai šilumos ir šviesos augimo metu ir ramybės periodas žiemos mėnesiais. Ir, žinoma, kantrybė laukiant žydėjimo stebuklo.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Spalio 21, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 08:00, leidžiasi 18:07.
  • Mėnulis teka 18:35, leidžiasi 08:35.
  • Mėnulis Jautyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis spalio 20 d.
  • Raitvilas, Uršulė, Vilma, Gilanda, Hiliaras, Hilarija
  • Fotonikos diena. Pasaulinė orumo diena. Pasaulinė obuolio diena
  • Šaknų diena. Sodinkite česnakus. Imkite derlių. Galima genėti vaismedžius, vaiskrūmius. Ruoškite kompostą, žemės mišinius. Kovokite su žemėje besiveisiančiais kenkėjais. Grėbkite lapus. Kaskite vaistinių augalų šaknis (vėlyvą vakarą ar anksti ryte). Galima raugti kopūstus.
  • Darganotas ruduo žada gerą derlių.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

SS

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kokios gėlės Jūsų favoritės rudenį?

Įvykių kalendorius