• vasario 21 d., Penktadienis
Didelis baneris puslapio viršuje
sss

Agurkų ligos ir kenkėjai: diegavirtė ir vytuliai

Jau ankstyvajame augimo tarpsnyje agurkams gali kenkti diegavirtė, o vėliau ‒ vytuliai ir šaknų puviniai. Kaip jie pasireiškia ir kaip apsisaugoti?

 

 

Nebeicuotos sėklos infekuotoje dirvoje gali supūti. Jau dygstantys užsikrėtę augalai turi tamsiai rudų ar juodų vandeningų dėmių. Susirgusių daigų šaknies kaklelis ir šaknys paruduoja. Stiebelio dalis prie žemės suplonėja ir patamsėja. Lapeliai vysta, daigai sunyksta. Atsiranda daigų diegavirtės židinių. Persodinus agurkų daigus į šiltnamį, ši liga pasireikš ten, kur jie buvo silpni, pažeisti mechaniškai ar jei auga nepalankiomis sąlygomis. Ligoms padeda plisti per drėgna ir šalta dirva, temperatūros svyravimai, nematodų pažeidimai.

Vytulys, arba verticiliozė, yra „šalto vandens“ liga. Pirmieji požymiai – gelstantys ir vystantys žemutiniai lapai. Vytimas palaipsniui plinta viršūnės link, lapai pradeda džiūti. Agurkai dažniausiai apsikrečia per šaknų žaizdas, kurių atsiranda persodinant ir laistant, purenant dirvą. Ligoti augalai saulėtą dieną apvysta, o rytais ir apsiniaukusiomis dienomis vėl atsigauna. Progresuojant ligai, ant lapų, dažniau apatinių, išryškėja gelsvai rudos dėmės su ryškiai geltonu apvadu. Vytimo priežastis – mechaninis vandens indų užsikimšimas grybo hifais ir jų išskiriamomis nuodingomis medžiagos.

Fuzariozinis vytulys labiau pasireiškia šiltu oru, rūgščiose, smėlėtose dirvose.

 

Kaip apsisaugoti nuo diegavirtės ir vytulių?

* Vengti sėti ar sodinti augalus į šaltą ir drėgną dirvą.

* Laikytis darbo higienos ir švaros. Labai svarbu agurkus auginti grybais neužkrėstoje dirvoje, substratuose, puodeliuose ir t. t.

* Vengti laistomo vandens ir šaknų zonos temperatūrų skirtumų.

* Vengti didelės azoto trąšų koncentracijos tręšiant. Pasibaigus augalų vegetacijai, jei buvo problemų dėl šių ligų, sergantys augalai ir jų liekanos turėtų būti pašalinti ir sunaikinti.

* Nuo diegavirtės ir šaknų puvinių substratai apdorojami, augalai laistomi fungicidais.

* Efektyviai veikia biologiniai produktai „Mykostopas“ ir „Mimoten“. Pastarasis gaminamas iš 80 proc. mimozų ekstrakto ir kaip trąša turi 70 proc. organinių medžiagų. 0,1 % „Mimoten“ tirpalu laistomi daigai, vėliau augantys ir derantys augalai per visą vegetaciją. Reguliariai, kas 1–2 savaites, naudojant šį produktą, stiprinamos agurkų šaknys ir neleidžiama plisti pavojingoms ligoms: vytuliams, šaknų ir pašaknio puviniams.


Komentarai

Prašome Prisijungti.
avatar
  Sekti  
Pranešti apie
darzoviuseklos
Sodoharmonija

Šiandien

  • Vasario 20, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 07:31, leidžiasi 17:35.
  • Mėnulis teka 06:25, leidžiasi 13:48.
  • Mėnulis Vandenyje 21:42, dylantis, IV ketvirtis. Delčia vasario 16 d.
  • Aidas, Leonas, Levas, Viskantas.
  • Žiedų diena prasidės tik vėlyvą vakarą. Tręškite gėles, kad gausiai žydėtų. Dezinfekuokite šiltnamius, ruoškite žemės mišinius daigams. Tvarkykite namus, rūsius, naikinkite patalpų kenkėjus. Nerekomenduojama laistyti, pikuoti daigelių.

Sekite mus

E-sėklos
gardenis
seklosdarzui

Populiariausi straipsniai

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kokie darbai įrašyti Jūsų vasario mėnesio darbų sąraše?

Įvykių kalendorius