• vasario 16 d., Sekmadienis
Didelis baneris puslapio viršuje
sss

Akis į akį su paukščiu

Stebėdami paukščius, patiriame daug džiaugsmo. Patarsime, kaip paukštelius privilioti į sodybą ir jais gėrėtis.

 

 

Iš visų gyvūnų paukščius stebėti lengviausia. Bet kuriuo metų laiku išėję pasivaikščioti, dirbdami sode ar būdami namuose ir turėdami įrengtą lesyklėlę, galite išvysti įvairiausių sparnuočių. Į kai kurias sodybas užsuka net daugiau nei trisdešimt rūšių paukščių. Džiaugiamės, jei pavyksta paukščius atpažinti.

 

Paukšteliai, atskriskit

 

Dažniausi mūsų sodybų lankytojai – žvirbliai, karklažvirbliai, zylės, šarkos, varnėnai, žaliukės, baltosios kielės, juodieji strazdai, pilkosios musinukės, kikiliai, dagiliai, geltonosios startos, pietiniai purpleliai. Jei sodyba yra greta miško ar parko, sulaukiame įvairių sparnuotųjų svečių. Kuo daugiau rūšių paukščių matome, tuo įdomiau ir maloniau. Tad pabandykite juos prisivilioti. Paukšteliai atskris, jei sodas įvairiais metų laikais jiems siūlys prieglobstį ir maisto. Bene mėgstamiausi daugelio paukščių krūmai (nes čia gali ir pasislėpti, ir susirasti maisto) – gudobelės, europiniai ožekšniai, paprastieji kadagiai, ligustrai, paprastosios ievos, juoduogiai šeivamedžiai, gervuogės, paprastieji putinai, dygiosios šunobelės, dygiosios slyvos, lazdynai, raugerškiai, dygliuotieji šaltalankiai ir t. t.

Žiemą sparnuočius lengvai privilios paprasčiausia lesyklėlė, į kurią bus reguliariai beriama maisto. Pavasarį bei vasarą nors ir trumpam sodyboje pasirodančių paukščių padaugės, jei atviroje vietoje įrengsite girdyklą. Kad ji paukšteliams būtų patogi, kraštai turi būti nelygūs: tada jiems lengviau atsitūpti ir gerti vandenį. Nestatykite girdyklos ten, kur paukšteliams grėstų keturkojų antpuolis. Kad sparnuočiai netyčia įšokę į girdyklą neprigertų – vandens joje neturi būti daugiau kaip penki centimetrai.

Paukščiai ilgesniam laikui apsistos sode, jei įrengsime jiems peryklų. Nuo peryklos konstrukcijos priklauso, kokių rūšių paukštelių galima tikėtis sulaukti. Tinkamai įrengus peryklą, į sodą galima prisikviesti net pelėdų. Puikios vietos perėti – tai sodą juosiančioje mūrinėje tvoroje laisvai įtvirtinti dideli akmenys, tankios gyvatvorės, namo sienomis lipantys vijokliai ar spygliuočių kompozicijos įvairiose sodo vietose.

 

Arčiau nei paprastai

 

Kiekvieną dieną sode besilankantys sparnuočiai jau seniai prie mūsų pripratę. Jie mūsų nebijo, todėl dirbdami sode galime juos stebėti iš gana arti. Kai kurie paukščiai labai drąsūs ir prie mūsų gali atskristi visai arti. Tokių drąsuolių būriui galima priskirti žvirblius, dūmines raudonuodeges ir smalsiąsias šarkas. Svetimi, tik pro sodybą praskrendantys paukščiai būna daug atsargesni, tad stebėti jų iš arti beveik neįmanoma. Jei mūsų elgesys jiems primena plėšrūnus, be jokios abejonės, mažai ką pamatysime. Paukštelius išbaido, jei tyliai sėliname, staiga išnyrame iš už gyvatvorės, tūptelime, bandome pasislėpti, kai mus pastebi. Taip pat juos gąsdina staigūs, nervingi judesiai. Pastebėjus arčiau esantį paukštį, geriau išlikti ramiam ir apsimesti, kad jis mūsų nedomina.

 

Tekstas – Tomo Vaškevičiaus. Nuotrauka – Pixabay.

 

Visą straipsnį skaitykite žurnalo „Mano sodyba“ 2020 metų vasario numeryje.


Komentarai

Prašome Prisijungti.
avatar
  Sekti  
Pranešti apie
darzoviuseklos
Sodoharmonija

Šiandien

  • Vasario 16, sekmadienis.
  • Saulė teka 07:40, leidžiasi 17:27.
  • Mėnulis teka 02:02, leidžiasi 10:52.
  • Mėnulis Šaulyje 06:07. Delčia 00:17.
  • Julijona, Laimutė, Tautvydė, Vytis.
  • Lietuvos valstybės atkūrimo diena.
  • Vaisių dienos. Sėkite, sodinkite porus, salierus, svogūnus, ridikėlius šildomuose inspektuose ar ant palangės. Tręškite kambarinius vaisinius augalus (citrinmedžius, granatmedžius, ananasus) ir daigus daržovių, gėlių. Jei nešąla, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius. Valykite ir tvarkykite namus, rūsius, langus. Netinkama diena sodinti gūžines salotas, ravėti.
  • Jei vasaris šaltas, birželis bus karštas.

Sekite mus

E-sėklos
gardenis
seklosdarzui

Populiariausi straipsniai

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kokie darbai įrašyti Jūsų vasario mėnesio darbų sąraše?

Įvykių kalendorius