• liepos 15 d., Pirmadienis

Akis į akį su paukščiu

Stebėdami paukščius, patiriame daug džiaugsmo. Patarsime, kaip paukštelius privilioti į sodybą ir jais gėrėtis.

 

 

Iš visų gyvūnų paukščius stebėti lengviausia. Bet kuriuo metų laiku išėję pasivaikščioti, dirbdami sode ar būdami namuose ir turėdami įrengtą lesyklėlę, galite išvysti įvairiausių sparnuočių. Į kai kurias sodybas užsuka net daugiau nei trisdešimt rūšių paukščių. Džiaugiamės, jei pavyksta paukščius atpažinti.

 

Paukšteliai, atskriskit

 

Dažniausi mūsų sodybų lankytojai – žvirbliai, karklažvirbliai, zylės, šarkos, varnėnai, žaliukės, baltosios kielės, juodieji strazdai, pilkosios musinukės, kikiliai, dagiliai, geltonosios startos, pietiniai purpleliai. Jei sodyba yra greta miško ar parko, sulaukiame įvairių sparnuotųjų svečių. Kuo daugiau rūšių paukščių matome, tuo įdomiau ir maloniau. Tad pabandykite juos prisivilioti. Paukšteliai atskris, jei sodas įvairiais metų laikais jiems siūlys prieglobstį ir maisto. Bene mėgstamiausi daugelio paukščių krūmai (nes čia gali ir pasislėpti, ir susirasti maisto) – gudobelės, europiniai ožekšniai, paprastieji kadagiai, ligustrai, paprastosios ievos, juoduogiai šeivamedžiai, gervuogės, paprastieji putinai, dygiosios šunobelės, dygiosios slyvos, lazdynai, raugerškiai, dygliuotieji šaltalankiai ir t. t.

Žiemą sparnuočius lengvai privilios paprasčiausia lesyklėlė, į kurią bus reguliariai beriama maisto. Pavasarį bei vasarą nors ir trumpam sodyboje pasirodančių paukščių padaugės, jei atviroje vietoje įrengsite girdyklą. Kad ji paukšteliams būtų patogi, kraštai turi būti nelygūs: tada jiems lengviau atsitūpti ir gerti vandenį. Nestatykite girdyklos ten, kur paukšteliams grėstų keturkojų antpuolis. Kad sparnuočiai netyčia įšokę į girdyklą neprigertų – vandens joje neturi būti daugiau kaip penki centimetrai.

Paukščiai ilgesniam laikui apsistos sode, jei įrengsime jiems peryklų. Nuo peryklos konstrukcijos priklauso, kokių rūšių paukštelių galima tikėtis sulaukti. Tinkamai įrengus peryklą, į sodą galima prisikviesti net pelėdų. Puikios vietos perėti – tai sodą juosiančioje mūrinėje tvoroje laisvai įtvirtinti dideli akmenys, tankios gyvatvorės, namo sienomis lipantys vijokliai ar spygliuočių kompozicijos įvairiose sodo vietose.

 

Arčiau nei paprastai

 

Kiekvieną dieną sode besilankantys sparnuočiai jau seniai prie mūsų pripratę. Jie mūsų nebijo, todėl dirbdami sode galime juos stebėti iš gana arti. Kai kurie paukščiai labai drąsūs ir prie mūsų gali atskristi visai arti. Tokių drąsuolių būriui galima priskirti žvirblius, dūmines raudonuodeges ir smalsiąsias šarkas. Svetimi, tik pro sodybą praskrendantys paukščiai būna daug atsargesni, tad stebėti jų iš arti beveik neįmanoma. Jei mūsų elgesys jiems primena plėšrūnus, be jokios abejonės, mažai ką pamatysime. Paukštelius išbaido, jei tyliai sėliname, staiga išnyrame iš už gyvatvorės, tūptelime, bandome pasislėpti, kai mus pastebi. Taip pat juos gąsdina staigūs, nervingi judesiai. Pastebėjus arčiau esantį paukštį, geriau išlikti ramiam ir apsimesti, kad jis mūsų nedomina.

 

Tekstas – Tomo Vaškevičiaus. Nuotrauka – Pixabay.

 

Visą straipsnį skaitykite žurnalo „Mano sodyba“ 2020 metų vasario numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Liepos 15, pirmadienis.
  • Saulė teka 05:02, leidžiasi 21:47.
  • Mėnulis teka 16:02, leidžiasi 00:20.
  • Mėnulis Skorpione, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis liepos 14 d.
  • Bonaventūras, Gerimantė, Henrieta, Henrikas, Herkus, Mantas, Rozalija (Rožė)
  • Žalgirio mūšio diena (1410 m.)
  • Lapų diena. Sodinkite, sėkite, pikuokite lapines daržoves, sėkite ar pjaukite veją, laistykite. Rinkite sraiges. Sėkite, sodinkite, skinkite vaistinių augalų lapus, stiebus. Nepatartina kirsti medžių, sėti ir sodinti gūžinių salotų, iškasti gėlių svogūnėlius.
  • Liepos viduryje kukuojanti gegutė pranašauja ilgą vasarą.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius