• kovo 28 d., Ketvirtadienis

Apie orchidėjas

Jeigu galėtumėte sugrįžti atgal dvidešimt metų, žvalgydamiesi iš lauko į namų langus greičiausiai pastebėtumėte ten augančius meilenius ir pelargonijas. Šiais laikais beveik kiekvieną langą puošia kadaise vienkartinėmis vadintos orchidėjos.

Vienas dažniausiai užduodamų klausimų – ką daryti su nužydėjusiu falenopsio (Phalaenopsis) žiedynstiebiu? Sprendimą turėtų priimti augalo šeimininkas. Labai dažnai nenukirptas žiedynstiebis auga toliau ir kartkartėmis padovanoja 3–4 žiedus. Tai gali tęstis keletą metų. Žiedai dažniausiai būna mažesni, ne tokios intensyvios spalvos. Jeigu nukirpsite žiedynstiebį iki apačios ir leisite augalui pailsėti, jis jus tikrai nudžiugins nauja keke. Žiedai bus daug didesni, ryškesnės spalvos, gausūs. Būna ir taip, kad žiedynstiebis tiesiog nudžiūsta. Tada, be jokios abejonės, jį reikia nukirpti.

 

Kita problema – augalo augimas. Greičiausiai esate pastebėję, kad falenopsis, netgi dažnai atsukamas į šviesą, laikui bėgant pradeda augti į vieną pusę. Vėliau, kai lapai pasidaro dideli ir perauga gėliapuodžio kraštus, jį sunku pastatyti, dažnai virsta ant šono. Tokiu atveju augalą reikia su gėliapuodžiu įstatyti į sunkesnį įdėklą. O augimo į šoną jūs nepakeisite. Tokia jau falenopsių prigimtis. Natūralioje aplinkoje beveik visi jų protėviai auga skrotelėmis žemyn, taip apsaugodami jas nuo užsiliekančio vandens, kuris galėtų sukelti puvinį.

 

Reikėtų pakalbėti ir apie šaknis. Falenopsiai yra epifitai (augantys ant kitų augalų, bet jokiu būdu ne parazitai), todėl jų šaknys įpratusios gauti daug oro ir šviesos. Dažnai problema kyla persodinant – ką daryti su ore išaugusiomis šaknimis. Atsakymas labai paprastas: palikite jas taip, kaip buvo prieš tai. Šios šaknys yra šiek tiek kitokios struktūros, todėl užbertos substratu dėl ilgiau besilaikančios drėgmės paprasčiausiai žus. Persodindami augalus, substratu užpilkite tik tas šaknis, kurios jau augo jame.

 

Kodėl gelsta falenopsio lapai? Labai dažnai senieji, t. y. apatiniai, lapai pamažu nugelsta ir nukrenta. Tai tiesiog senėjimo požymis, ir rūpintis tuo nereikia. Tačiau jeigu šis procesas vyksta su aukščiau augančiais lapais, vadinasi, tai yra priežiūros klaida. Galbūt netyčia lapų pažastėlėse ilgiau laikėsi vanduo, galbūt buvo per kaitri saulė. Turite gerai apmąstyti, ką padarėte blogai, ir pasistengti, kad tai daugiau nepasikartotų.

 

Ar reikia tręšti žydinčius augalus? Tuo metu, kai orchidėja žydi, trąšos jokio teigiamo poveikio neduos. Atvirkščiai – sukels augalui stresą, ir šis greičiau peržydės, galbūt neišskleis ir likusių pumpurų. Bet jeigu trąšas naudojate labai mažomis porcijomis ir tręšiate reguliariai, tada šio proceso nenutraukite. Iš esmės trąšos geriausiai veikia žiedus tada, kai jų užuomazgos būna pačioje vystymosi stadijos pradžioje – ląstelių lygio. Todėl savo augalais rūpinkitės atidžiau, kai jie dar nežydi.

 

Ir dar vienas, svarbiausias, patarimas. Jeigu perkate falenopsį pirmą kartą, išsirinkite sveiką, gausiai žydintį, turintį sveikus lapus ir šaknis. Toks augalas lengviau prisitaikys prie namų aplinkos, temperatūros, apšvietimo. Pirkite tik šiltuoju metų laiku, gabendami namo venkite blogo oro, skersvėjų, darganos. Iš pažiūros trumpas atstumas nuo parduotuvės iki automobilio gali būti augalui pražūtingas, jau nekalbant apie tai, kaip jis keliavo iki prekybos vietos. Norėdami gausaus žydėjimo, falenopsį rinkitės su bent 5 prasiskleidusiais žiedais ir dar daugiau neprasiskleidusių pumpurų. Toks augalas yra genetiškai užprogramuotas žydėti didelėmis kekėmis. Falenopsiai, kurie turi 3–4 prasiskleidusius žiedus ir keletą pumpurų, visada žydės negausiai, tačiau jie gali būti išskirtinės spalvos ar rašto.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 28, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 06:01, leidžiasi 18:48.
  • Mėnulis teka 22:55, leidžiasi 06:39.
  • Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 25 d.
  • Girmantė, Odeta, Rimkantas, Sikstas, Filemonas
  • Didysis ketvirtadienis
  • KIRMINŲ DIENA. Lapų diena. Genėkite gyvatvores. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, gūžinius kopūstus. Laistykite, purkškite, tręškite augalus. Rinkite ir džiovinkite vaistinius, prieskoninius augalus, dilgėles, darykite gydomąsias pagalves.
  • Kokia kovo mėnesio antroji pusė, tokia bus ir balandžio pradžia, tokia bus ir vasara.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius