• birželio 17 d., Antradienis

Apie vaistingus medžius ir krūmus, orams atšalus

Ar jums nebūna taip, kad po vasaros darbų sode ar gėlyne, kai viskas vėlyvą rudenį pagelsta ir nušąla, staiga prisimenate – taip ir neprisiskynėte čiobrelių, liepžiedžių ar kitų vaistažolių? Mat vis skubėjote ir plušėjote, atidėliojote ir praleidote tą laiką, kai buvo galima pasirinkti vaistingų atsargų, kurių arbatas malonu ir sveika gerti žiemą. Ką gi, labai neliūdėkite. Gera žinia – mūsų gamtoje ir soduose yra nemažai augalų, kurie savo gydomuosius turtus dovanoja būtent šaltuoju metų laiku, nes tuomet vaistams vartojamos jų dalys būna pačios veiksmingos. Juk žiemą galima pasirinkti ir šermukšnio ar putino uogų, jeigu tik nenulesė paukščiai. Apie žolinius augalus – kiaulpienę, ežiuolę, sidabražolę ar kitus, kurių šaknys kasamos vėlyvu metu, dauguma žino. O kokių medžių ir krūmų dalys renkamos šaltuoju metų laiku? Apie tai šį kartą ir pakalbėkime.

 

 

Dviskiautis ginkmedis (Ginkgo biloba) mūsų sąraše šį kartą pats pirmas. Nors augalas ir nėra lietuviškas, bet auginamas parkuose ar privačiose sodybose, o jo vaistinės savybės Rytuose žinomos jau tūkstančius metų. Spalio pabaigoje arba lapkritį, jeigu nėra labai darganota, dar galima prisirinkti lapų. Vėlyvą rudenį, kai pakanda šalnos ir pageltę nukrenta ant žemė, būtent tada juos reikia rinkti. Ginkmedžio lapai būna nepaprastai gražūs, ryškūs ir auksiškai geltoni. Renkant jie turėtų būti sausi ir nepurvini. Arbata ruošiama, imant 1 šaukštelį džiovintų lapų stiklinei vandens. Ją reikėtų pavirti ne trumpiau kaip 10–15 minučių, o vėliau dar palaikyti 20–30 minučių (galima ir termose). Geriama 3–5 kartus per dieną, bet ne ilgiau kaip 4 savaites.

 

Edita Turskienė, Vilniaus universiteto Botanikos sodas

 

Apie ąžuolą, baltalksnį, paprastąją pušį, avietes ir kitus gyduolius skaitykite žurnalo „Sodo spalvos“ lapkričio numeryje.

 


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 16, pirmadienis.
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:58.
  • Mėnulis teka 00:58, leidžiasi 09:51.
  • Mėnulis Žuvyse 21:08, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Bena, Benas, Benadas, Julita, Jūra, Jūratė, Jūris, Tolmina, Tolminas
  • Žiedų diena tęsis iki vakaro. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius