• birželio 16 d., Pirmadienis

Aplinką planuokite dabar. Pagrindiniai gero dizaino principai (II)

Žiema yra puikus metas įvertinti tai, ką sukūrėme pernai, kokias  idėjas įgyvendinome, ką dar norime realizuoti. Šaltuoju metų laiku galime skirti laiko planavimui: ką ir kaip sodinsime, kokias kompozicijas kursime, kokių žiedų ir spalvų norime sulaukti šįmet. Tęsiame temą apie gero dizaino principus.

Kontūrai ir forma

Jei jau apsisprendėte, kokio aukščio ir kiek augalų reikia sodybai, pagalvokite apie jų kontūrus, formą. Svarbi yra augalo, o ne lapų ar žiedų forma. Pieštuku nupieštas želdinių grupės eskizas naudingas, kai norima įgyvendinti kelias skirtingas idėjas. Tikslas, kurio jūs siekiate – kontrastingų formų augalų, puikiai derančių tarpusavyje, grupė. Kad pagautų įkvėpimas, patyrinėkite internete ar garsių dizainerių knygose pateikiamus sodų planus.
Grupuokite augalus. Sodinkite grupes, o ne pavienius augalus. Pavyzdžiui, vienas vilkdalgis nebus atsvara apvaliam krūmui, bet didelė šios rūšies gėlių grupė labai tiks.
Pakartokite augalų grupes. Labai gražiai atrodo dvi vienodos augalų grupės skirtinguose sodo kampeliuose. Jos papildo viena kitą. Grupių pakartojimas yra vienas iš būdų, padedančių išvengti galybės augalų rūšių (tai būtų kolekcija, o ne želdynai). Rezultatas – stiprus ir užtikrintas efektas. Tos pačios rūšies augalų pasodinę dešimtyje skirtingų vietų gautumėte visiškai priešingą efektą.
Sluoksniai. Planuokite augalų sodinimą vertikaliais ir horizontaliais sluoksniais. Sukurkite tokį želdyną, kuriame būtų ne vien didelis augalas. Apgalvokite, kas augs už jo, priekyje, gal ir apačioje. Ši kompozicija, kurios vieni augalai mažiau ryškūs už kitus, tarsi nežymūs, suteiks sodybos kampeliui gilumo.
Kur maža erdvės ir lysvės gana siauros, augalai gali sudaryti kelis aukštus, kaip gamtoje. Pavyzdžiui, miške aukščiausiai yra medžių lapija, žemiau – mažesni medeliai ir krūmai, po jais – daugiamečiai žoliniai augalai, o apačioje – svogūniniai. Šios kompozicijos grožis puikiai atsiskleidžia skirtingais metų laikais.

Tekstūra

Apsisprendę, kokių formų augalus sodinsite, pasirinkite ir lapų tekstūrą. Juos galima palyginti su medžiaga, kuriai būdingos įvairios savybės: nuo šiurkštumo iki švelnumo, nuo grubumo iki rafinuotumo. Lapų paviršius gali priminti kailį, aksomą, zomšą, plastiką, odą. Geriausiai tekstūros išryškėja būdamos greta. Kai kurių augalų lapų apatinė dalis stipriai kontrastuoja su viršutine.
Apšvietimo kokybė. Vieni augalai atspindi šviesą, kiti ją absorbuoja. Šviesių blizgių lapų gausa pagyvins tamsų sodybos kampelį. Augalai matiniais lapais kontrastuos su spalvotais arba dekoratyviais objektais. Geriausia, kai dominuoja viena tekstūra, pasikartojanti keliose sodybos vietose.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 16, pirmadienis.
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:58.
  • Mėnulis teka 00:58, leidžiasi 09:51.
  • Mėnulis Žuvyse 21:08, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Bena, Benas, Benadas, Julita, Jūra, Jūratė, Jūris, Tolmina, Tolminas
  • Žiedų diena tęsis iki vakaro. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius