Aplinkos puoselėtojo užrašai rugsėjį II
*Sekite orų prognozę ir pasiruoškite viską, ko reikės augalams apsaugoti nuo šalnų: kuolelius, lankus, daržo ir polietileno plėvelę, virvutes. Gali rugsėjis praeiti ir visai be šalnų, o gali kelios naktys stipriai pakenkti augalų grožiui. Dažniausiai po kelių šaltų naktų vėl nusistovi vidutiniškai šilti orai. Apsaugoti augalai žydi ir lapijos grožį išlaiko dar kelias savaites.
*Lauko ir terasų vazonuose augančius augalus reikėtų perkelti į šiltesnę ir saulėtesnę vietą. Pačius jautriausius sustatykite prie namo sienos.
*Laistydami nesušlapinkite ant lapų – dabar vandens lašai išgaruoja negreitai, o augalai jautresni, didesnė grybinių ligų tikimybė. Jei būtina, vandenį pilkite tik prie pat šaknų.
Dekoratyviniai medžiai ir krūmai
*Rudenį žydinčių augalų nėra daug. Iki šalnų krūminės sidabražolės (sidabrakrūmiai) geriausiai atrodo saulėtoje, atviroje vietoje.
*Apžiūrėkite hortenzijas. Kai kurie žiedynai jau parudavo – tokius iškirpkite. Kai kurių veislių augalai žydi iki vėlaus rudens.
*Dekoratyviniai klevai jau pradeda keisti lapų spalvą. Vienais metais tai vyksta anksčiau, kitais – vėliau. Ypač staigus geltonos ir raudonos spalvų pliūpsnis laukiamas po šalnų.
*Jei nelyja ilgiau nei savaitę, reikia palaistyti visžalius lapuočius ir spygliuočius.
*Dauguma dekoratyvinių medelių ir krūmelių puošiasi įdomių formų vaisiais ar spalvingomis uogomis. Įspėkite vaikus, kad ne visos ryškios uogos yra valgomos. Sode, kur jie žaidžia, kaulenių, sedulų, ligustrų, meškyčių, kukmedžių ir kitų krūmų vaisius geriau visai nuskinti, kad nekiltų pagunda paragauti. Neužmirškite ir pakalnučių uogų.
Rožyne darbų netrūksta
*Nors dar šilta, rožes jau reikia pradėti ruošti ramybės metui. Nenaudokite azoto trąšų, bet kalio ir fosforo joms reikia – patręštos turės stipresnes šaknis, geriau sumedės stiebai. Nors labai norisi ilgiau gėrėtis žiedais ir jaunais blizgančiais lapais, skatinti augimą yra pavojinga: ūgliai nespės sumedėti ir sunaudos visas maisto medžiagas.
*Rugsėjo mėnesį drėgmės dažniausiai pakanka ir rožių laistyti nereikia.
*Vasaros pabaigoje ir rudens pradžioje gali išplisti rožių juodoji dėmėtligė. Lapai, ypač senesni, būna išmarginti tamsiomis dėmėmis, krenta, nors žiedai stiebų viršūnėse žydi toliau. Nuo šios ligos gelbsti purškimas fungicidais (ne tada, kai krūmai jau beveik neturi lapų, o bent nuo vasaros vidurio). Negalima palikti nubyrėjusių lapų, žiedlapių ir nukarpytų šakelių. Visas atliekas reikia sugrėbti ir sudeginti.
*Neskubėkite rožių genėti, nes stiebai ilgą ir šiltą rudenį suspės išsprogti. Šį darbą palikite lapkričiui.
Alpinariumas
*Alpinariume pasodintų medelių ir krūmelių augimo neskatinkite. Tik visžaliams reikėtų šiek tiek kalio ir fosforo trąšų.
*Nukarpykite nedekoratyvius žiedynus, sėklų dėžutes.
*Svarbiausias darbas – tinkamai susodinti smulkius svogūninius augalus, kurie žydės nuo pirmųjų pavasario dienų. Kiekvienas svogūnėlis, gumbasvogūnis sodinant turi atsidurti tokiame gylyje, kad nuo jo dugnelio iki žemės paviršiaus susidarytų atstumas, lygus trijų svogūnėlių aukščiui. Alpinariume užpiltos purios žemės turi nenuplauti lietus. Ploteliai su svogūninėmis gėlėmis pamulčiuojami prasidėjus šalnoms.
*Nors alpinariumo augalai beveik neauga, piktžolėms rugsėjį pakanka drėgmės ir šilumos. Neleiskite sėtis ir įsišaknyti jų daigams.
Lianų priežiūra
*Rugsėjo mėnesį gausiai žydi gelsvoji raganė (Clematis vitalba) ir kelios į ją panašios rūšys. Pasirūpinkite, kad žydintiems augalams netrūktų drėgmės (jei nelyja).
*Per ilgus vynvyčių ir smaugikų metūglius galima nukarpyti arba nukreipti pageidaujama kryptimi.
*Jei pavasarį raganes dauginote atlankomis, rugsėjo antroje pusėje galima įsišaknijusias iškasti ir persodinti. Kai kurių veislių raganės šaknis suformuja tik per dvi vasaras.
*Rūšines raganes galima dauginti sėklomis. Rudenį, kai pūkuoti vaisynai lengvai atsiskiria nuo šakelių, jie surenkami ir sėklos iš karto pasėjamos inspektuose arba dauginimo lysvėse.
Pixabay nuotr.