• balandžio 24 d., Trečiadienis

Aplinkos puoselėtojo užrašai

Šįmet žiema pasiskubino ir sniego sluoksniu apdovanojo bene visą Lietuvą. Tačiau dabar orai nėra vienodi: vienur šąla labiau, kitur mažiau, o ir sniego kai kur beveik nelikę, tad kai kurie dar skubinasi atlikti paruošiamuosius darbus prieš žiemą.

 

 

 

Vejos priežiūra

*Vos kelių laipsnių šiluma ir darganoti orai vis dar skatina pamažu augti žolę. Deja, ji želia labai netolygiai, susidaro aukštesni kupsteliai. Teks su tuo susitaikyti ir laukti pavasario.

*Jei vėjas nešioja lapus ir jų vis atsiranda ant vejos – sugrėbkite.

*Per didelė drėgmė, stovinčio vandens balutės yra pavojingos. Tose vietose žolynai gali pradėti sirgti, pavasarį sunkiai atsigauna.

*Gruodžio mėnesį dar gali aktyviai darbuotis kurmiai. Jei atsirado kurmiarausių, juos nusemkite ir likusią žemę išsklaidykite. Paliktos krūvelės sunaikina užpiltus žolynus.

*Jei pašalo ir prisnigo – ir veja, ir visas sodas puikiai apkloti. Kol nėra sniego, be reikalo nemindžiokite vejos.

Rožyno poilsis

*Rožės dengiamos tik prasidėjus šalčiams (temperatūrai nukritus iki –2–3 ºC). Apšiltinus per anksti galima tik pakenkti – užpuola grybinės ligos, netgi pabunda pumpurai.

*Dauguma rožių krūmelių jau turi būti nugenėti. Smulkius augalus, kurie turi lanksčius stiebus, galima dengti negenėtus arba tik patrumpinus stiebų viršūnes. Laipiojančios rožės nekerpamos, nes žydi tik antrametės šakelės. Jos nuimamos nuo atramų ir paguldomos ant plono eglišakių sluoksnio.

*Prieš dengimą nurinkite dar likusius lapus. Žiemą jie nereikalingi, gali pradėti pūti. Be to, šiuose lapuose lieka įvairių ligų sukėlėjų.

*Geriausia rožes dengti eglišakėmis – jos laidžios orui, gerai sulaiko šilumą. Medžių lapai taip pat tinka, bet turi būti sausi ir tokie išlikti per žiemą. Naudojami ir nendrių stiebai, skiedros ar panašios sausos medžiagos. Stengiantis apsaugoti nuo drėgmės, uždengtos rožės dar užklojamos polietileno plėvelės juostomis, medinėmis dėžėmis arba skydais. Šonuose būtina palikti vedinimo angas.

*Parko rožės, kurios vasaros pabaigoje nustoja augti ir rudenį numeta lapus, žiemai nedengiamos.

Nepamirškite uždengti raganių

*Stambiažiedes raganes būtina apsaugoti nuo šalčio. Ypač jautrios yra jaunos, neseniai pasodintos.

*Jei raganių vis dar nenuėmėte nuo atramų, tai skubėkite padaryti iki stipresnių šalčių. Jei gruodį vis dar tęsiasi rudeniški orai, vyrauja teigiama temperatūra, jas tik prilenkite prie žemės.

*Prieš dengimą raganės nugenimos. Augalų, kurių žydi antramečiai stiebai, tik iškerpamos senos šakos ir truputį patrumpinamos viršūnės. Tos raganės, kurios žiedus sukrauna ant antramečių stiebų pavasarį ir dar kartą ant pirmamečių vasarą, genimos patrumpinant žydėjusių stiebų viršūnes. Tik tie augalai, kurių žydi pirmamečiai stiebai, gali būti nukerpami trumpai, bet ne iki žemės. Palei žemę nukerpamos žolinius arba tik prie pagrindo sumedėjusius stiebus turinčios raganės.

*Nuskinami likę lapai. Nuo atramų nuimtos raganės paguldomos ant plono eglišakių sluoksnio. Tik sausoje vietoje jas galima prispausti prie žemės paviršiaus.

*Paspaudus šaltukui, raganių stiebai uždengiami iš viršaus. Tinka eglišakės, nendrės, šiaudai ar kitos sausos medžiagos. Raganių, kaip ir rožių, apklotas neturi sušlapti.

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 24, trečiadienis.
  • Saulė teka 05:55, leidžiasi 20:40.
  • Mėnulis teka 21:41, leidžiasi 05:49.
  • Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis
  • Ervina, Fidelis, Gražvyda, Viltrūda, Kantrimas
  • Tarptautinė jaunimo solidarumo diena. DNR diena. Šuns diena.
  • Lapų diena. Tinkama diena genėti sergančius medžius, sausas šakas.

Populiariausi straipsniai

Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius