Apsirūpinimas maistu ir ekosistemų atsparumas. Komisija skatina labiau saugoti apdulkintojus

Peržiūrėjusi 2018 m. ES iniciatyvą dėl apdulkintojų, šiandien Komisija skelbia „Naują apdulkintojų politikos kursą“, padėsiantį kovoti su nerimą keliančiu laukinių apdulkinančių vabzdžių skaičiaus mažėjimu Europoje. Imtis ryžtingos apdulkintojų nykimo prevencijos vis dažniau ragina piliečiai. Pvz., neseniai sėkmingai pateikta Europos piliečių iniciatyva „Saugokime bites ir ūkininkus“. Atnaujintame plane išvardyti veiksmai, kurių turės imtis ES ir valstybės narės, kad iki 2030 m. sustabdytų apdulkintojų nykimą: šiuo metu ES nyksta kas trečia bičių, drugelių ir žiedmusių rūšis. Iniciatyva papildo 2022 m. birželio mėn. Komisijos pasiūlymą dėl Gamtos atkūrimo įstatymo ir yra svarbus 2030 m. biologinės įvairovės strategijos, strategijos „Nuo ūkio iki stalo“ ir Europos žaliojo kurso elementas.

 

 

Iki 2030 m. sustabdyti apdulkintojų nykimą 

Persvarstytoje iniciatyvoje dėl apdulkintojų 2030 m. tikslai ir jiems skirti veiksmai suskirstyti pagal tris prioritetus, kurių pagrindinis – gerinti apdulkintojų išsaugojimą ir šalinti jų nykimo priežastis. To bus siekiama:

  • geriau saugant rūšis ir buveines. Pvz., Komisija baigs rengti apdulkintojų rūšių, kurioms gresia išnykimas, apsaugos planus ir nustatys pagal Buveinių direktyvą saugomoms buveinėms būdingus apdulkintojus, kuriuos valstybės narės turėtų saugoti, Be to, Komisija kartu su valstybėmis narėmis parengs apdulkintojams skirtų ekologinių koridorių, arba zvimbtakių, tinklo planą;
  • atkuriant buveines žemės ūkio kraštovaizdžiuose, pagal bendrą žemės ūkio politiką labiau remiant apdulkintojams palankų ūkininkavimą;
  • mažinant pesticidų naudojimo poveikį apdulkintojams, pavyzdžiui, nustatant teisinius reikalavimus įgyvendinti integruotąją kenkėjų kontrolę arba taikant papildomus bandymų metodus, kuriais nustatomas pesticidų toksiškumas apdulkintojams, įskaitant nemirtiną ir lėtinį poveikį. Pagrindinė apdulkintojų nykimo priežastis yra pernelyg didelis pesticidų naudojimas, todėl labai svarbu bus mažinti jų keliamą riziką ir mažinti naudojimą pagal Komisijos pasiūlymą dėl tausiojo pesticidų naudojimo;
  • gerinant apdulkintojų buveines miestų vietovėse;
  • padedant apdulkintojams išvengti poveikio, kurį daro klimato kaita, invazinės svetimos rūšys ir kitos grėsmės, pvz., biocidai ar šviesinė tarša.

Pagal šią iniciatyvą taip pat bus siekiama gerinti žinias apie apdulkintojų nykimą, jo priežastis ir padarinius. Bus sukurta nuodugnios stebėsenos sistema, remiami moksliniai tyrimai ir vertinimas, pvz., iki 2025 m bus nustatyti pagrindiniai apdulkintojų plotai. Bus imtasi gebėjimų stiprinimo ir žinių sklaidos tikslinių priemonių.

Dar vienas prioritetas – visuomenės telkimas ir strateginio planavimo bei bendradarbiavimo skatinimas. Komisija padės valstybėms narėms rengti nacionalines apdulkintojų strategijas. Komisija ir valstybės narės taip pat turi padėti veikti piliečiams ir įmonėms, pavyzdžiui, didindamos visuomenės informuotumą ir remdamos piliečių mokslą.

Visas veiksmų sąrašas pateiktas komunikato „Naujas apdulkintojų politikos kursas“ priede.

 

 

Tolesni veiksmai

Komisija ragina Europos Parlamentą ir Tarybą patvirtinti naujus veiksmus ir aktyviai dalyvauti juos įgyvendinant, glaudžiai bendradarbiaujant su visais svarbiais suinteresuotaisiais subjektais. Naujosios priemonės papildys būsimus Gamtos atkūrimo teisės akte siūlomus nacionalinius atkūrimo planus, kuriuose valstybės narės nurodys, kaip jos sieks teisiškai privalomo tikslo iki 2030 m. sustabdyti apdulkintojų populiacijų mažėjimą ir pradėti jas didinti.

Atskiru komunikatu Komisija šiemet atsilieps į piliečių iniciatyvą „Saugokime bites ir ūkininkus“. 

 

 

Pagrindiniai faktai

Apdulkintojai yra neatsiejama sveikų ekosistemų dalis: jei nebūtų apdulkintojų, imtų mažėti ir galiausiai išnyktų daug augalų rūšių, o kartu ir nuo jų priklausantys organizmai. Tai turėtų sunkių ekologinių, socialinių bei ekonominių pasekmių. Nuo apdulkinimo priklauso maždaug 80 proc. pasėlių ir laukinių žydinčių augalų, todėl apdulkintojų nykimas yra viena didžiausių grėsmių ES gamtai, žmonių gerovei ir apsirūpinimui maistu, nes kelia grėsmę tvariai ilgalaikei žemės ūkio gamybai. Šiandienos geopolitinėmis aplinkybėmis dar aktualiau didinti mūsų maisto sistemos atsparumą, be kita ko, apsaugant apdulkinančius vabzdžius ir atkuriant jų populiacijas.

Iniciatyva grindžiama išsamiomis konsultacijomis su suinteresuotaisiais subjektais ir institucijų nuomonėmis iš Europos Parlamento, Tarybos, Regionų komiteto ir Europos Audito Rūmų. Ji taip pat atitinka neseniai priimtą Kunmingo ir Monrealio pasaulinę biologinės įvairovės strategiją, kurioje iškeltas pasaulinis tikslas iki 2030 m. bent 50 proc. sumažinti pesticidų keliamą riziką.

 

 

Daugiau informacijos

Klausimai ir atsakymai apie peržiūrėtą ES iniciatyvą dėl apdulkintojų

Komunikatas „Naujas apdulkintojų politikos kursas“ ir priedas

Komisijos aplinkos politika: ES iniciatyva dėl apdulkintojų (europa.eu).

Komisijos tarnybų darbinis dokumentas „Kas padeda apsirūpinti maistu“

Apdulkintojams skirtas ES žinynas

Apdulkintojų parkas (europa.eu)


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 29, penktadienis.
  • Saulė teka 06:58, leidžiasi 19:50.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 06:51
  • Mėnulis Šaulyje 21:51, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 25 d.
  • Almantė, Bertoldas, Helmutas, Manvydas, Narcizas
  • Lietuvos įstojimo į NATO diena. Didysis penktadienis
  • Lapų diena tęsis iki vėlumos. Genėkite gyvatvores. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, gūžinius kopūstus. Laistykite, purkškite, tręškite augalus. Rinkite ir džiovinkite vaistinius, prieskoninius augalus, dilgėles.
  • Jei noragai kovo mėnesį blizga, tai balandžio mėnesį rūdys.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius