• rugsėjo 21 d., Šeštadienis

Ar gėlių sodmenys pavasario sulauks sveiki?

Gėlių šakniagumbius, gumbasvogūnius per žiemą dažniausiai pažeidžia įvairūs grybų ir bakterijų sukelti puviniai. Infekcija patenka iš dirvos ir žiemą sandėliuose padaro didelių nuostolių. Nuo sergančių apsikrečia sveiki, ir liga plisdama gali visai sunaikinti sodinamąją medžiagą. Šias ligas sukelia Fusarium, Verticillium, Sclerotinia, Botrytis, kiti grybai ir bakterijos. Taigi ligos plinta ne tik su sodinamąja medžiaga, bet ir per užkrėstą dirvą.

Ligų požymiai

Šakniagumbiai, pažeisti fuzarinio puvinio, paruduoja, pūva, pažeistos vietos apsitraukia baltai rausvu pelėsiniu apnašu. Labiau serga nevisiškai subrendę, mechaniškai sužaloti ir blogai išdžiovinti. Per šiltai laikomi, perdžiūvę šakniagumbiai gali supūti sausai.
Dėl fuzariozės pūva gumbasvogūnių vidus. Dalis jų sudžiūva, susidaro mumijos. Kartais gumbasvogūniai atrodo normalūs ir niekuo nesiskiria nuo sveikų. Tai labai pavojinga paslėpta fuzariozės forma. Štai kardeliai gali normaliai augti, išauginti vaikučius, gumbasvogūniai –kitais metais normaliai sudygti ir vystytis be jokių išorinių ligos požymių. Tik susidarius palankioms ligai plisti sąlygoms, augalai staiga suserga.
Verticilioziniu puviniu sergantys šakniagumbiai taip pat vysta, ruduoja, pasidengia rudu aksominiu apnašu.
Sklerotinį puvinį (Sclerotinia sclerotiorum) galima atpažinti pagal baltą vatą primenantį apnašą su juodais pipiro dydžio ar didesniais juodais skleročiais.
Kekerinio puvinio (Botrytis cinerea) pažeistų šakniagumbių audiniai pasidengia pilkos spalvos pelėsiu. Gumbasvogūnių vidus sausai išpūva, o aplinkiniai audiniai dar būna sveiki. Jei jie buvo laikomi per drėgnai, suminkštėja, pasidengia pilku pelėsiniu apnašu, kuriame daug smulkių juodų skleročių.
Drėgnai laikomus kardelių svogūnėlius pažeidžia septoriozė (Septoria gladioli). Ant jų atsiranda rausvai rudų dėmių, kurios vėliau tamsėja ir pasidaro beveik juodos. Labai pažeisti gumbasvogūniai sukietėja, virsta mumijomis.
Kiti pelėsiniai grybai, tokie kaip pelėjūninio puvinio (Penicillium gladioli) sukėlėjai, kardelių gumbasvogūnius išmargina įdubusiomis, raukšlėtomis rusvomis su pilkšvu atspalviu dėmėmis. Aukštesnėje temperatūroje ant pažeistų audinių atsiranda šviesių rusvų skleročių, o drėgnose ir šaltose patalpose pažeistos vietos apsitraukia pilkai žaliu pelėsiu.
Ant apkrėstų šakniagumbių peržiemojusios Agrobacterium tumefaciens bakterijos, kurios sukelia bakterinį vėžį, gali vėl patekti į dirvą. Šia liga dažnai serga jurginai. Svarbiausias požymis yra įvairių formų, nelygiu paviršiumi, nevienodos, kartais net vidutinės bulvės dydžio išaugos ant šakniagumbių. Jų galima pamatyti rudenį, kasant jurginus. Pradžioje išaugos net nesiskiria nuo šakniagumbių, tik vėliau patamsėja ir paruduoja. Kai vegetacijos pabaigoje jos supūva ir nukrinta, bakterijos pasklinda po dirvą, ją užkrėsdamos ir padarydamos netinkamą augti daugeliui augalų. Bakterinis vėžys pavojingas chrizantemoms, pelargonijoms, rožėms, ligustrams, bijūnams, flioksams, įvairiems dekoratyviniams augalams, vaiskrūmiais, vaismedžiams, vynuogėms.
Bakterijos peržiemoja ant šakniagumbių, gumbasvogūnių ir padaro juos netinkamus sodinti. Jurginų šakniagumbiai gali užsikrėsti bakterine gumbalige (Corynebacterium fasciens). Ant šakniagumbių, gumbasvogūnių aptinkama ir kitų Xanthomonas, Pseudomonus rūšių bakterijų, sukeliančių puvinius. Kanų šakniagumbių pumpurai pasidaro juosvi ir sugniūžta arba nudžiūsta.
Bakterinės rauplės, kurias sukelia Pseudomonas marginata bakterijos, ant kardelių svogūnėlių palieka ryškias rudas, apvalias dėmes su įdubusiais, iškiliais kraštais. Gumbasvogūnių žievelė taip pat būna marga.
Virusai, mikoplazmos sukelia įvairias mozaikas, dėmėtliges, lapų plaišą, gumbasvogūnių daugiadaigiškumą, lapų, žiedų deformacijas ir kitus pažeidimus. Jais užsikrėtę šakniagumbiai ir gumbasvogūniai gali atrodyti normaliai, be jokių ryškesnių išorinių ligos požymių. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad jie nesimetriški, deformuoti, karpoti, nenormaliai pailgėję, vietoj vieno ar dviejų normalių daigų atsiranda daug smulkų daigelių.

Download Best WordPress Themes Free Download
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
lynda course free download
download mobile firmware
Download Nulled WordPress Themes

Komentarai

Prašome Prisijungti.
avatar
  Sekti  
Pranešti apie

Šiandien

  • Rugsėjo 21, šeštadienis.
  • Saulė teka 07:02, leidžiasi 19:20.
  • Mėnulis teka 22:41, leidžiasi 14:49.
  • Mėnulis Dvyniuose, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis rugsėjo 14 d.
  • Matas, Mantvilas, Nijolė, Viskintė
  • Šv. Matas, Alutinis. Bobų vasara. Tarptautinė taikos diena. Tarptautinė Alzheimerio ligos diena. Miškininko diena.
  • Žiedų diena. Genėkite krūmus. Naikinkite žemės paviršiuje gyvenančius kenkėjus. Džiovinkite vaistažoles, darykite gydomąsias pagalves. Imkite ir džiovinkite derlių. Valykite rūsius, langus, naikinkite pelėsius, vėdinkite ir tvarkykite patalpas, spintas, tvartus, klokite grindų plyteles. Nereikėtų laistyti, ruošti malkų.
  • Kai rudens dieną vorsiūliai visur laukus apdraiko – lauk rytoj giedros.

Įvykių kalendorius

Populiariausi straipsniai

Apklausa

Ar patyrėte nuostolių dėl sausros?

Rezultatai

Kraunasi ... Kraunasi ...

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Sekite mus