Ar retinti koloninių obelų vaisių užuomazgas?
Tęsiame apie kolonines obelaites. Ankstesniame straipsnyje jau aptarėme koloninių obelų sodinimo ir auginimo ypatumus, o dabar atsakysime į dažniausius apie šias obelis užduodamus klausimus.
Ar koloninėms obelaitėms reikia gerai paruošti sodinimo vietą (duobes)? Sakoma, kad jos labai reiklios dirvai?
Dirva ir duobės koloninėms obelims sodinti ruošiamos kaip ir įprastoms obelims. Jei dirvožemis derlingas, jų užtenka 40×40 dydžio ir iki 40 cm gylio. Jei dirvožemis prastas, galima kasti ir platesnes. Žemes reikia permaišyti su perpuvusiu mėšlu ar kompostu. Pasodinus būtina gausiai palieti ir pamulčiuoti.
Ar kolonines obelaites visada reikia rišti prie kuolelių? Sakoma, kad jų šaknų sistema gana silpna, paviršinė ir stipresnis vėjas gali išversti?
Jei poskiepiai vidutinio augumo (M26), reikėtų pririšti prie kuoliukų bent porai metų, o jei poskiepiai nykštukiniai (P22) ar žemaūgiai (P59, M9) – parūpinti tvirtesnius kuoliukus (visam laikui).
Ar reikia retinti vaisių užuomazgas? Jei taip, tai kiek jų palikti?
Užuomazgas reikėtų retinti nebent pirmaisiais metais po pasodinimo (palikti bręsti kelis obuoliukus). Jei medeliai gerai prižiūrimi, išaugina tikrai gausų derlių. Vėliau retinti vaisių užuomazgas verta tik tokiu atveju, jei norite, kad vaisiai būtų kuo didesni.