• gruodžio 7 d., Šeštadienis
Didelis baneris puslapio viršuje

Ar valgysime mediniu šaukštu?

Dabar visur pilna plastiko: ilgai nesvarstydami, parduotuvėse imame plonus maišelius ir krauname į juos produktus, valgome vienkartiniais šaukštais iš vienkartinių lėkščių. Daug plastiko buityje, dar daugiau atliekų patenka į sąvartynus ir plaukioja vandenynuose. Padėtis darosi grėsminga, todėl 2018 metais Europos komisija paskelbė Plastikų strategiją. Joje – daug įvairių, toli į ateitį nukreiptų priemonių krizei suvaldyti. Viena iš jų – skatinti alternatyvas plastikinėms prekėms ir keisti žmonių vartojimo įpročius.

Mažas žingsnelis, kurį mes galėtume šia linkme žengti, būtų įsigyti medinį šaukštą, jį su savimi visur nešiotis ir naudoti vietoj plastikinio. Tuomet pereiti prie medinio dubenėlio ir kaušelio, kokius turi istorinių festivalių dalyviai. Tačiau tai padaryti nėra taip paprasta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Šiuo metu nyksta šaukščiaus amatas. Šventėse ir mugėse dabar prekiaujama staklėmis pagamintais šaukštais. Jie – dailiai nušlifuoti, bet stori ir labiau pritaikyti valgiams maišyti. O štai plonų, lengvų ir valgymui tinkamų šaukštų nebeliko. Tai patvirtina ir Lietuvos Nacionalinio muziejaus darbuotojos, ketinusios Kaziuko mugėje papildyti muziejaus fondų rinkinius. Nebėra meistrų, skaptavusių šaukštus rankomis, o norinčių tai išmokti, įsigyti gerą šaukštą ir juo valgyti, nestinga. Susidomėjimo sulaukė istorinių šaukštų rinkinio, pagaminto A. Juškevičiaus, demonstravimas 2017 metais senovės amatų šventėse Trakuose, Kernavėje ir Alytuje. Sėkmingai vysta bendradarbiavimas su užsienio amatininkais, patirtimi keičiamasi socialiniame tinkle „Spooncarving, greenwodworking and sloyd“. Yra pasaulyje ir šaukštų kolekcionierių, kurie už patikusį rankų darbo šaukštą gali sumokėti visai padorią sumą.

Patogaus šaukšto mįslės

Kas tik ragavo, patvirtins, kad karštus barščius skanu srėbti mediniu šaukštu. Didesnio ir ilgo šaukšto prisireikia pamaišyti verdamiems troškiniams ar uogienėms, o vidutinio dydžio šaukštu ruošiamos salotos. Gerą, smagų šaukštą, kuriuo patogu valgyti, pagaminti nėra paprasta. Jis turi būti plonas, lengvas, tinkamai išlenktas ir pakankamai tvirtas. Šaukštu storais krašteliais valgyti nepatogu, o gilų šaukštą prie lūpų tenka versti. Taip ir apsilaistyti sriuba visai paprasta.

Tekstas ir nuotrauka – tautodailininko, skulptoriaus, drožėjo Algirdo Juškevičiaus.

Straipsnis publikuotas 2018 metų Lietuvos tautodailininkų sąjungos metraštyje Nr. 35.

Visą straipsnį skaitykite žurnalo „Mano sodyba“ kovo numeryje.

Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy course download free
download lava firmware
Download Nulled WordPress Themes

Komentarai

Prašome Prisijungti.
avatar
  Sekti  
Pranešti apie

Šiandien

  • Gruodžio 7, šeštadienis.
  • Saulė teka 08:27, leidžiasi 15:54.
  • Mėnulis teka 08:07, leidžiasi 16:23.
  • Mėnulis Šaulyje. Jaunatis 09.20
  • Ambraziejus, Ašmantas, Ašmantė, Daugardas, Leonarda, Leonardas, Melanijus, Tautė.
  • Šv. Ambraziejus. Tarptautinė civilinės aviacijos diena
  • Vaisių diena. Genėkite, kirskite krūmus ir vaismedžius, skaldykite malkas. Šildomuose šiltnamiuose augančius vaisinius augalus tręškite.
  • Jei sausas gruodis, tai ir pavasaris bus sausas.

Įvykių kalendorius

Populiariausi straipsniai

Apklausa

Ar jau papuošėte kalėdinę eglutę ?

Rezultatai

Kraunasi ... Kraunasi ...

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Sekite mus