• rugpjūčio 21 d., Trečiadienis

Ar valgysime mediniu šaukštu?

Dabar visur pilna plastiko: ilgai nesvarstydami, parduotuvėse imame plonus maišelius ir krauname į juos produktus, valgome vienkartiniais šaukštais iš vienkartinių lėkščių. Daug plastiko buityje, dar daugiau atliekų patenka į sąvartynus ir plaukioja vandenynuose. Padėtis darosi grėsminga, todėl 2018 metais Europos komisija paskelbė Plastikų strategiją. Joje – daug įvairių, toli į ateitį nukreiptų priemonių krizei suvaldyti. Viena iš jų – skatinti alternatyvas plastikinėms prekėms ir keisti žmonių vartojimo įpročius.

Mažas žingsnelis, kurį mes galėtume šia linkme žengti, būtų įsigyti medinį šaukštą, jį su savimi visur nešiotis ir naudoti vietoj plastikinio. Tuomet pereiti prie medinio dubenėlio ir kaušelio, kokius turi istorinių festivalių dalyviai. Tačiau tai padaryti nėra taip paprasta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Šiuo metu nyksta šaukščiaus amatas. Šventėse ir mugėse dabar prekiaujama staklėmis pagamintais šaukštais. Jie – dailiai nušlifuoti, bet stori ir labiau pritaikyti valgiams maišyti. O štai plonų, lengvų ir valgymui tinkamų šaukštų nebeliko. Tai patvirtina ir Lietuvos Nacionalinio muziejaus darbuotojos, ketinusios Kaziuko mugėje papildyti muziejaus fondų rinkinius. Nebėra meistrų, skaptavusių šaukštus rankomis, o norinčių tai išmokti, įsigyti gerą šaukštą ir juo valgyti, nestinga. Susidomėjimo sulaukė istorinių šaukštų rinkinio, pagaminto A. Juškevičiaus, demonstravimas 2017 metais senovės amatų šventėse Trakuose, Kernavėje ir Alytuje. Sėkmingai vysta bendradarbiavimas su užsienio amatininkais, patirtimi keičiamasi socialiniame tinkle „Spooncarving, greenwodworking and sloyd“. Yra pasaulyje ir šaukštų kolekcionierių, kurie už patikusį rankų darbo šaukštą gali sumokėti visai padorią sumą.

Patogaus šaukšto mįslės

Kas tik ragavo, patvirtins, kad karštus barščius skanu srėbti mediniu šaukštu. Didesnio ir ilgo šaukšto prisireikia pamaišyti verdamiems troškiniams ar uogienėms, o vidutinio dydžio šaukštu ruošiamos salotos. Gerą, smagų šaukštą, kuriuo patogu valgyti, pagaminti nėra paprasta. Jis turi būti plonas, lengvas, tinkamai išlenktas ir pakankamai tvirtas. Šaukštu storais krašteliais valgyti nepatogu, o gilų šaukštą prie lūpų tenka versti. Taip ir apsilaistyti sriuba visai paprasta.

Tekstas ir nuotrauka – tautodailininko, skulptoriaus, drožėjo Algirdo Juškevičiaus.

Straipsnis publikuotas 2018 metų Lietuvos tautodailininkų sąjungos metraštyje Nr. 35.

Visą straipsnį skaitykite žurnalo „Mano sodyba“ kovo numeryje.

Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Premium WordPress Themes Download
Download Nulled WordPress Themes
download udemy paid course for free
download lava firmware
Download WordPress Themes Free

Komentarai

Prašome Prisijungti.
avatar
  Sekti  
Pranešti apie

Šiandien

  • Rugpjūčio 21, trečiadienis.
  • Saulė teka 06:05, leidžiasi 20:37.
  • Mėnulis teka 22:53, leidžiasi 12:11.
  • Mėnulis Jautyje 07:46, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis rugpjūčio 15 d.
  • Gaudvydas, Medeinė, Joana, Kazimiera
  • Medeinos (lietuvių miško deivės) diena
  • Šaknų diena. Ruoškite kompostą. Sėkite, sodinkite svogūnines gėles (krokus, žydres, snieguoles, scyles). Imkite derlių. Kovokite su žemėje besiveisiančiais kenkėjais. Tręškite šakniavaisius. Grėbkite lapus. Kaskite vaistinių augalų šaknis (vėlyvą vakarą arba anksti ryte). Galima genėti vaismedžius, vaiskrūmius.
  • Dūmai raizgosi ir skleidžiasi pažeme prieš blogą orą, kyla aukštyn – prieš giedrą.
Didelis baneris 1 laužtinis vertikalus

Įvykių kalendorius

Populiariausi straipsniai

Apklausa

Ar patyrėte nuostolių dėl sausros?

Rezultatai

Kraunasi ... Kraunasi ...

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Sekite mus