Ar žinote, kokį augalą aplenkia vabzdžiai?

Keliaujant per šimtmečius
Paprastoji bitkrėslė (Tanacetum vulgare, sin. Chrysanthemum vulgare, Ch. tanacetum) įvairiems gydymo tikslams pradėta auginti Senovės Graikijoje. Ja buvo iš žarnyno varomos kirmėlės, gydomas reumatas ir virškinimo sutrikimai, karščiavimas, skauduliai.
XV amžiuje krikščionys šių augalų dėdavo į gavėnios maistą, prisimindami karčias žoles valgiusius izraeliečius. Šiais augalais prausdavo veidą, kad oda taptų švari, šviesi. XIX amžiaus pradžios airių tautosakoje siūloma maudytis druskos ir bitkrėslių vonioje, kad atlėgtų sąnarių skausmas.
Anksčiau Anglijoje bitkrėslės augintos ant palangių, kad atbaidytų muses. Šakelių įkišdavo tarp paklodžių ir užvalkalų, kad neprilįstų parazitų. Be to, jos padėdavo iš sodų ir namų išvyti skruzdėles.
Kur auga bitkrėslės?
Bitkrėslių ieškokite pakelėse, pievose, laukuose, paupiuose, palei geležinkelius, namus, priesmėliuose. Šie 50–120 cm aukščio daugiamečiai augalai, priklausantys astrinių (Asteraceae) šeimai, paplitę visoje Lietuvoje. Liepos–rugsėjo mėnesiais žydintys tamsiai geltoni vamzdeliniai žiedai skleidžia savitą stiprų kvapą. Jie sudaro graižus, susitelkiančius į skydiškas kekes. Vėliau subręsta lukštavaisiai, kuriuose slepiasi sėklos.
Ir vaistas, ir nuodas
Bitkrėslėse yra eterinio aliejaus, flavonoidų, alkaloidų, kartumynų, fenolkarboninių rūgščių, cukraus, vitaminų, karotino, rauginių ir kitų medžiagų. Vaistams per žydėjimą skinami arba pjaunami žiedai su trumpais (apie 2 cm) žiedynkočiais.
Nors ilgainiui daugeliu vaistinių bitkrėslių savybių suabejota, bet dabartinėje medicinoje iš jų žiedų gaminami vaistai vartojami. Jie skiriami apetitui sužadinti, virškinimui gerinti, žarnyno parazitams naikinti, sergant kai kuriomis žarnyno, tulžies ir kepenų ligomis, taip pat nuo bronchinės astmos, reumato. Šie vaistai didina skrandžio sulčių rūgštingumą.
Bitkrėslės plačiai taikomos įvairių šalių liaudies medicinoje. Štai Belgijoje, Suomijoje žiedų užpilu gydomas galvos skausmas, reumatas, karščiavimas, reguliuojamos menstruacijos. Bulgarijoje, Prancūzijoje, Rusijoje ir kitur žiedai laikomi mikrobus naikinančia ir tonizuojančia, spazmus slopinančia, nervus raminančia priemone. Pasak žolininkų, jie padedantys įveikti maliariją, epilepsiją, šlapimo pūslės ir inkstų uždegimus ir net vėžį. Išoriškai bitkrėslėmis gydomas sumušimai, pūliuojančios žaizdos, reumatas, gingivitas, stomatitas, galvos odos pleiskanojimas.
Svarbu! Tačiau neatsargiai ir gausiai vartodami bitkrėsles galite sau pakenkti, nes jos yra nuodingos. Be to, su gyvūnais atlikti eksperimentai rodo, kad, pavyzdžiui, žiedų užpilas didina kraujospūdį, lėtina širdies darbą. Tad šių augalų preparatus vartokite tik pasitarę su gydytoju ir tik mažomis dozėmis. Jie nerekomenduojami jaunesniems kaip 12 metų vaikams, nėštumo ir žindymo laikotarpiu, esant nervinio pobūdžio sutrikimams, sergant skrandžio ir žarnyno uždegimu.
Pavojų bitkrėslės kelia ne tik žmonėms. Daug jų priėdę naminiai gyvuliai gali net nugaišti. Nuo šieno, kuriame yra šių augalų, apkarsta karvių pienas.