• birželio 20 d., Penktadienis

Atostogos po palmėmis tęsiasi namuose

Palmės žavi keliautojus po šiltuosius kraštus. Tad pasidairome parduotuvėse – gal namuose, po vazone augančia palme, galėsite rytą gerti kavą ir skaityti laikraščius?

Datulinį finiką užsiaugins kiekvienas

Populiariausia palmė, kurią anksčiau galėjai rasti beveik kiekvienoje mokykloje, poliklinikoje ar didesnėje įstaigoje, buvo datulinis finikas (Phoenix dactylifera). Kodėl? Jį pasisėti ir užsiauginti gali net maži vaikai. Suvalgote parduotuvėje pirktas datules, o kauliukus susmeigiate į vazoną. Žemė visą laiką turi būti drėgna. Praeina mėnuo, kitas ir pasirodo tvirti daigeliai. Jie pamažu stiebiasi. Pirmieji lapeliai panašūs į žoles. Po metų jie pradeda skaidytis, kiekvienas naujas ‒ vis ilgesnis. Jau dvejų metų augalas yra maža palmytė.
Kambariuose datuliniai finikai buvo auginami, kol lapai pradėdavo remti lubas – maždaug 10 metų. Tada jie iškeliaudavo į erdvesnes patalpas. Jauni datuliniai finikai neturi susiformavusių kamienų – tik sumedėjusių lapų pamatus. Nors ir daugeliui nusibodusios, šios palmės vis dar galėtų džiuginti nereiklių augalų mėgėjus. Vaikai pasimokytų jų užsiauginti iš sėklų ir stebėti vystymąsi.
Nenusiminkite, kad datulinis finikas nėra „augalas visam gyvenimui“. Tiesiog laiku atsisakykite senojo ir pasisėkite naują. Kambaryje gražiausiai atrodo maždaug 1,5 m aukščio palmės. Joms tinka ir įprastas šiltas kambarys, ir vėsesnės patalpos.

Nupurtykite sniegą nuo šiurkštuolės

Kanapinė šiurkštuolė (Trachycarpus fortunei) kilusi iš Kinijos, bet Pietų Europoje daug kur auga soduose. Ji nebijo lengvo šaltuko ir sniego. Žinoma, mūsiškis šaltis žvarbus, todėl net neverta palikti augalo sode.
Šios rūšies palmes žmonės taip pat augindavo namuose, o sėklų parsiveždavo iš Krymo ir kitų pietų šalių kurortų. Plačiai į šalis išlinkę lapkočiai su vėduokliškais lapais užimdavo beveik pusę kambario. Galiausiai didelę palmę kam nors padovanodavo. Juk gamtoje ji išauga iki 12 m aukščio.
Šiurkštuolės labai nereiklios, gali augti ir vėsiose patalpose, ir įprastomis kambario sąlygomis. Vasarą (jei įmanoma išnešti) jos geriausiai jaučiasi lauke.

Kai kambaryje mažai vietos

Ne visos palmės yra didelės. Dažnai parduotuvėse galima rasti lieknąją palmikę (Chamaedorea elegans), kuri išauga iki 2 m aukščio. Nedideli plunksniški lapai ir ploni stiebai labai grakštūs, o pats augalas lengvas lyg nendrė. Tai vienintelė palmė, kuri pražysta namuose, pasiekusi vos 0,5 m aukštį. Šakota geltonų moteriškų žiedų kekė pasirodo kasmet ir išsilaiko daugiau nei mėnesį.
Lieknosios palmikės auga turėdamos po kelis stiebus viename vazone. Kuo didesnis kuokštas, tuo jos gražiau atrodo. Mėgsta įprastą kambario temperatūrą (žiemą ne mažiau kaip 15 ºC), dažnai purškiamos vandeniu.
Paprastoji nykštukė (Chamaerops humilis), vadinama nykštukine palme, yra vienintelė rūšis gentyje. Tai tipiškas augalas vėduokliškais lapais, bet augantis labai lėtai. Tik po daugelio metų jis pasiekia 3 m aukštį.
Kadangi nykštukės seniai auginamos vazonuose dėl dekoratyvumo, jau galima rasti keletą jų veislių. Dažniausiai iš stiebo pagrindo išauga kelios mažesnės atžalos ir sudaro tankų krūmą. Lapų kotai tvirti ir dygliuoti. Tinkamomis sąlygomis vazone pasodinta palmė gali pražysti. Ji mėgsta žiemoti vėsiai – 5–12 ºC šilumos šviesioje patalpoje. Vasarą geriausiai jaučiasi lauke, gaiviame ore.
Žemasis finikas (Phoenix roebelenii) taip pat užauga iki 3 m aukščio. Tai mažytė datulinio finiko kopija. Plunksniški lapai išlinksta į visas puses. Mėgsta drėgną orą ir šilumą, todėl kambaryje laikomą augalą reikia dažnai purkšti.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 20, penktadienis.
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:59.
  • Mėnulis teka 01:33, leidžiasi 15:43.
  • Mėnulis Avine, dylantis, IV ketvirtis. Delčia birželio 18 d.
  • Florentina, Silverija, Silverijus, Žintautė, Žadvainas
  • Pasaulinė pabėgėlių diena
  • Vaisių diena. Galima sėti, sodinti šakniavaisius, gumbinius augalus, tręšti, ravėti. Tręškite visus augalus tinkamomis trąšomis. Pjaukite, grėbkite, vartykite, vežkite šieną. Rinkite vaistinius augalus, darykite gydomųjų žolelių pagalves. Purkškite augalus nuo kenkėjų. Valykite rūsio lentynas, naikinkite pelėsius. Ypač gera diena imti derlių, konservuoti, sandėliuoti.
  • Kai samanos prie medžio ima drėkti, netrukus lis.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius