• balandžio 23 d., Antradienis

Atramos vaismedžiams

Vaismedžiai augs taisyklingai, o šakos bus aplipusios vaisiais ir uogomis, jei juos ne tik tinkamai genėsime, bet ir paremsime.

Kam reikalingi kuoleliai?

Tvirtos atramos, pavyzdžiui, mediniai ar bambukiniai kuoleliai, būtini jauniems obelų, kriaušių, į žemaūgius poskiepius įskiepytų trešnių sodinukams. Jie taip pat labai reikalingi pusiau žemaūgėms ir žemaūgėms obelims, kurios akiuotos aukščiau. Tokie vaismedžiai lėtai auga, o šaknų sistema driekiasi pažeme ir neužtikrina stabilumo.

Kuoleliai palengvina lajų formavimą. Jie kamienus laiko stačius, neleidžia lūžti ir išlinkti. Deja, sode į nuolatinę vietą pasodinti vaismedžiai ne visada paremiami. Šaka lyderė nulinksta į šoną, o nuo gausaus derliaus net gali nulūžti. Galiausiai nelieka jokių galimybių suformuoti lają reikiamame aukštyje. Be to, lyderio netekęs ją turi vaismedis mažą ir menkai dera. Mes, žinoma, kaltiname augalą, tačiau šiuo atveju kalti esame patys pirmiausia dėl to, kad laiku ir tinkamai jo neparėmėme.

Tvirtos atramos vaismedžiams

Sodo prekių parduotuvėse dažniausiai siūlomi impregnuoti pušų ar eglių kuoleliai. Jie būna apie 3 m aukščio ir 6–8 cm skersmens. Kuolelius susmeigiame maždaug 10–12 cm atstumu nuo vaismedžių į 60 cm gylį, kad virš žemės kyšotų apie 2,4 m ilgio galai. Tik pirma išsiaiškiname sode vyraujančių vėjų kryptį. Kuolelius įsmeigiame iš tos pusės, iš kurios jie pučia dažniausiai.

Vaismedžius prie kuolelių pririšame tvirtais, bet elastingais raiščiais, kurie judėdami nepažeis kamienų ir bėgant laikui neįaugs. Juos kartkartėmis reikia patikrinti, kad nepasidarytų per laisvi, neįtrūktų nuo vėjo ir atliktų savo funkciją.

Vaismedžius sodininkai dažnai paremia įvairaus storio ir formų mediniais kuoleliais. Jų mes neimpregnuojame ir niekaip kitaip neapsaugome nuo drėgmės, todėl gana greitai supūva. Ne vienas sodininkas naudoja metalinius vamzdžius, kuriuos greitai išmargina rūdys. Nepatingėkite jų nuvalyti ir nudažyti. Reikia paprastų žalių dažų metalui, kad sodas nušvistų ir taptų patrauklesnis.

Kiek brangesnius bambukinius kuolelius renkasi mažai kas. Šios gana patrauklios atramos yra gražios, bet brangesnės ir tarnauja tik 2–3 metus.

Keli patarimai

*Kuoleliai tarnaus ilgiau, jei bus nužievinti ir impregnuoti antiseptiku.

*Mediena greičiausiai ỹra, kai liečiasi su žeme. Jei kuolelius apvyniosime stora juoda plėvele arba įsmeigsime į įkastus metalinius vamzdelius, jie tarnaus ilgiau.

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 23, antradienis.
  • Saulė teka 05:57, leidžiasi 20:38.
  • Mėnulis teka 20:21, leidžiasi 05:41.
  • Mėnulis Skorpione 18:20, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Adalbertas, Daugaudas, Juras, Jurgis, Jurgita (Jurga), Vygailė.
  • Jorė, Jurginės. Ganiklio diena. Anglų kalbos diena. Pasaulinė knygos ir autorinių teisių diena.
  • Per Jurgines griežčiausiai drausta judinti žemę – arti, akėti, sėti, kasti. Net kuolo į žemę įkalti nevalia.

Populiariausi straipsniai

Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius