• birželio 18 d., Trečiadienis

Augalai tvenkinėlyje ir pakrantėje

Upelio, kriokliuko ir tvenkinėlio vanduo – gyvybės ir gaivumo oazė. Bet ar ji įmanoma be augalų? Vanduo atrodys negyvas, lyg sukaustytas kranto akmenų. Bent keli augalėliai turi žaliuoti pakrantėje. Kaip parinkti tinkamas rūšis, kaip augalus sodinti ir prižiūrėti?

Žalias ir žydintis vandens paviršius

Plūduriuojantys augalai sudaro atskirą grupę. Mėgėjų soduose dažniausiai galima pamatyti tik vandens lelijų lapus. Bet šiltame vandenyje vasarą gerai jaučiasi iš atogrąžų kilusios plūduriuojančiosios plūstys (Salvinia natans), eichornijos (Eichornia crassipes) ir salotinės pistijos (Pistia stratiotes).
Plūdenų (Lemna) ir maurių (Spirodela) reikėtų atsisakyti, nes jų augimo ir plitimo beveik neįmanoma reguliuoti. Gaudami pakankamai saulės šviesos, šie augalai tuoj padengia visą vandens paviršių.

Tik ant kranto

Tik ant kranto, kurio niekada neapsemia vanduo, sodinami kitų rūšių augalai. Svarbu, kad ten žemė būtų apydrėgnė (ne šlapia) ir derlinga. Tik tada visu grožiu atsiskleis plačialapės gėlės. Skydinės rodžersijos (Rodgesia tabularis, sin. Astilboides tabularis), Dramera peltata (sin. Peltiphyllum peltatum), liguliarijos (Ligularia), arunkai (Aruncus) sudaro kontrastą siauralapiams seklaus vandens augalams. Jei pageidaujate smulkesnių – sodinkite įvairias astilbes (Astilbe), kelių rūšių raktažoles (Primula), burbulius (Trollius), rūgtis (Polygonum), vingiorykštes (Filipendula), sibirinius (Iris sibirica) ir kardalapius (I. ensata) vilkdalgius.

Ieškantiems įdomybių

Ypač margais lapais iš žalių pakrančių augalų išsiskiria širdžialapė stimburė (Huottuynia cordata) ‘Chameleon’, sodininkų dažnai vadinama tiesiog chameleonu.
Kėstojo vikšrio (Juncus effusus) ‘Spiralis’ ir ‘Unicorn’ stiebeliai neįprastai susisukę spiralėmis. Šį keistuolį ypač mėgsta vaikai.

Svarbu:

*Vandens augalai sodinami taip pat, kaip ir bet kurie vazoniniai. Tik substrato paviršių iš karto reikia apdėti akmenimis.
*Pasodintų augalų geriau nelaistyti, o su vazonėliais-krepšeliais iki kraštų įstatyti į vonelę su vandeniu.
*Po kelerių metų pakrantės augalų atžalos išplis, sutankės, skirtingos rūšys pradės maišytis. Tai reiškia, kad laikas įsikišti sodininkui. Dalį ne vietoje atsiradusių atžalų reikia išrauti (ne nukirpti!).
*Kas 4–5 metus vazonėliuose augančius pakrantės augalus reikėtų persodinti. Tai daroma šiltą pavasario dieną, kai jie pradeda dygti.
*Dirbti patogiau, kai dalis vandens iš tvenkinėlio išsemiama. Pakrančių terasų akmenėliai surenkami, iškeliami vazonai su augalais, išraunamos išplitusios atžalos.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 18, trečiadienis.
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:59.
  • Mėnulis teka 01:17, leidžiasi 12:44.
  • Mėnulis Žuvyse. Delčia 22:19
  • Marcelinas, Vaiva, Morkus, Marina, Ginbutas, Erdmantas, Erdmantė, Erikas, Rytis, Rytė
  • Lapų diena. Galima laistyti, purkšti augalu, ravėti, tręšti. Naikinkite pelėsius.
  • Prietaras: Šią dieną iki vidurdienio išrautos piktžolės neatžels niekada ar labai sunkiai.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius