• balandžio 19 d., Penktadienis

Augalų distiliavimas alembiku

Augalų distiliavimas visada žavi ir įkvepia, tai – gana ilgas procesas, reikalaujantis atsakingumo, kruopštumo ir žinių. Jam reikalingas ir nepaprastas, tačiau paprastai naudojamas varinis prietaisas – alembikas (distiliavimo aparatas).

Hidrolatams ir eteriniams aliejams gauti skirtą alembiką galima turėti ir sėkmingai naudoti kiekvienuose namuose. Populiarėjant natūralioms odos priežiūros ir oro valymo priemonėms, verta išnaudoti galimybę ir kai kurių iš jų pasigaminti patiems.

Alembikas naudojamas hidrolatų gavybai, didesni aparatai – ir eteriniams aliejams distiliuoti. Hidrolatai – natūralūs tonikai veidui, puikūs purškikliai vasarą, padedantys apsisaugoti nuo karščio ir kaitros, sudrėkinti odą. Jie taip pat tinka kūnui, patalpoms ir drabužiams kvėpinti, plaukų priežiūrai. Hidrolatai naudojami natūralių kosmetikos priemonių gamybai, ypač tinka kremams, losjonams, vaikų ir kūdikių odos priežiūros produktams.

 

Alembiko naudojimas

Alembikas iš vario gaminamas neatsitiktinai: ši medžiaga turi antibakterinių ir antikorozinių savybių, todėl puikiai tinka technologijai, kuriai būtina švara. Prietaisas gali būti įvairių matmenų. Optimalus, tinkamas augalams distiliuoti namuose ir neužimantis daug vietos yra 5 l alembikas. Geriausia, jei komplekte yra varinis sietelis. Ant varinio sietelio dedama žaliava – šitaip išvengsite prisvilimo.

Į alembiką įdėjus sietelį, į jį subėrus šviežią arba džiovintą žaliavą, užpilama šalto vandens. Sandariai uždaroma. Tuomet paruošiamas indas, kuriame bus renkamas hidrolatas, ir įjungiamas kaitinimas. Tikras džiaugsmas išvysti pirmuosius lašelius! Kartais virš hidrolato susidaro eterinio aliejaus sluoksnis, kuris gali būti atskirtas dalijamuoju piltuvu.

 

Ką galima distiliuoti?

Norėdami distiliuoti aplink augančius augalus, pirmiausia turite suvokti gamtos gyvenimo ritmą ir žinoti, kokie gali būti renkami arbatoms ir distiliavimui, kada geriausia tai daryti, kokios dalys tinka (lapai, stiebai, šaknys, žiedai ar visa antžeminė dalis). Augalų pažinimas – labai svarbus, nes vietoje vaistinių, kurių vartojimo galimybės labai plačios, galima prisirinkti nenaudotinų, nuodingų, supainioti rūšis.

Lietuvoje auga daugybė naudingųjų augalų, kuriuos galite distiliuoti ir distiliuodami eksperimentuoti, pavyzdžiui, pipirmėtės, šeivamedžiai, rugiagėlės, erškėtrožės, šlamučiai, čiobreliai, liepos ir kt.

 

Hidrolatų gamyba ir laikymas

Tikslinga paminėti, kad hidrolatai turi „nusistovėti“, kad įgautų jiems būdingą kvapą. Galiojimo laikas skirtingas, priklausantis nuo augalų, iš kurių dalių distiliuojama, tačiau dažniausiai – iki metų. Hidrolatai išpilstomi tik į sterilią tarą švarioje aplinkoje, kur į juos ar alembiką nepatektų taršą paskatinti galinčių medžiagų ar dalelių. Hidrolatus būtina laikyti vėsioje, tamsioje vietoje, tamsaus stiklo buteliukuose ar kitokioje taroje, vengiant tiesioginių saulės spindulių ir karščio.

Distiliuoti galima tiek šviežiai rinktą, tiek džiovintą žaliavą. Augalai turėtų būti džiovinami natūraliai, vengiant tiesioginių saulės spindulių, gerai vėdinamoje patalpoje arba specialiose džiovyklėse.

 

Svarbu:

Augalų vandenys turi „nusistovėti“, kad įgautų jiems būdingą kvapą.

Hidrolatai išpilstomi tik į sterilią tarą švarioje aplinkoje, kur į juos ar alembiką nepatektų taršą paskatinti galinčių medžiagų ar dalelių

 

Tekstas – Aistros Papaitės, www.gamtoskvapai.lt

Nuotrauka – Pixabay.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 19, penktadienis.
  • Saulė teka 06:07, leidžiasi 20:30.
  • Mėnulis teka 15:22, leidžiasi 05:16.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Aistė, Eirimas, Laisvūnas, Laisvūnė, Leontina, Leonas, Simonas, Putrimas, Nogailė
  • Šaknų diena. Sėkite ir sodinkite visas daržoves, gėles, vijoklius, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, daigus, persodinkite kambarines ir balkonines gėles. Sėkite veją. Dauginkite dalindami, šaknydindami. Dirbkite žemę, purenkite, kaupkite. Nerekomenduojama sėti ir sodinti gūžinių salotų, genėti gyvatvorių, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržovių, vaisių.
  • Jei sliekai lenda iš žemės, bus lietaus.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius