• birželio 21 d., Šeštadienis

Augalų formavimo menas

Ant medžių kamienų galima išauginti rutulius, cilindrus, kubus, spirales ir kt. Visas formas kurti patogiausia naudojant iš anksto paruoštus trafaretus. Dideles figūras patartina formuoti iš didžiosios tujos (Thuja plicata) ir jos veislių (pavyzdžiui, ‘Excelsa’), smulkesnes – iš vakarinės tujos (T. occidentalis) veislių (‘Smaragd’, ‘Brabant’, ‘Columna’, ‘Holmstrup’, ‘Pyramidalis’, Fastigiata’, ‘Maloniana’).

Sudėtingos formos

Sudėtingesnės figūros susideda iš keleto vienodų arba skirtingų paprastų figūrų, tarsi sumautų ant iešmo. Kai pavyks perprasti paprastų geometrinių formų kūrimo techniką, jūs be vargo pagal pateiktas schemas išmoksite ir sudėtingesnių, tik jau prireiks liniuočių, gulsčiukų ir sudėtingų šablonų, karkasų.
Atsižvelgiant į kai kuriuos uolinio kadagio (Juniperus scopulorum) veislių augimo ypatumus, galima sukurti įdomią formą, panašią į schemišką apverstą eglutę. Pirmiausia augalas tankinimas trumpinant ūglius. Norint suteikti konkrečią formą, jis padalijamas į lygias pagal aukštį dalis. Pagal žymenis kylančios šoninės šakos horizontaliai nukerpamos iki pat centrinio stiebo. Tokiai formai sukurti labiausiai tinka uolinio kadagio veislės ‘Blue Arrow’ ir ‘Sky Rocket’. Vėliau kasmet būtina horizontaliai kirpti ūglius. Neverta stengtis tokios formos augalą išauginti labai aukštą, nes tai labai apsunkins kasmetinę priežiūrą. Jį galima užbaigti nedideliu rutuliu.

Darbo reikalaujanti spiralė

Viena įdomiausių ir sudėtingiausių formų, reikalaujančių ne vienerių stropaus darbo metų, yra spiralė. Pirmiausia kasmet trumpinant ūglius suformuojamas tankus siaurai kūgiškos lajos formos augalas. Trečiais arba ketvirtais metais jį pažymime: storos virvės galą pririšame prie stiebo pagrindo ir vienodu atstumu apvyniojame visą augalą iki viršūnės. Tada sekatoriumi nuo apačios, šalindami šakas tarp virvių, pradedame formuoti spiralę. Galutinai suformuoti augalui prireiks dar 2–3 metų. Svarbu pakirpti ūglius ir šalinti naujus, atsirandančius iš miegančių pumpurų, ne rečiau kaip 2–3 kartus per metus.
Parkams arba dideliems sklypams galima kurti įdomias žmonių, gyvūnų ar net baldų formos skulptūrines kompozicijas. Sename parke labai maloniai akį džiugina pora pasivaikščioti išėjusių senjorų, suformuotų iš visžalių spygliuočių.
Aukščiausia figūrinio medžių karpymo meno išraiška yra sudėtinės erdvinės kompozicijos, dažnai sudarančios persipinančius ornamentus. Joms sukurti reikia dešimtmečių, o stropi priežiūra reikalauja dar daugiau laiko ir pastangų. Projektuojant būtina palikti šiek tiek vietos nedideliam kasmetiniam prieaugiui ir pasirūpinti, kad kompoziciją būtų patogu prižiūrėti.

Primename pagrindines augalų formavimo taisykles:
1. Formuoti augalą geriausia pradėti jauną.
2. Būtina nesistengti suformuoti augalo per greitai, nenukirpti daugiau kaip ketvirdalį lajos per kartą, kad jis labai stipriai nenusilptų.
3. Augalą reikia kirpti tris kartus per metus, nes praleistas kirpimas sumenkina visų ankstesnių pastangų ir darbų rezultatus.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 21, šeštadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka 01:42, leidžiasi 17:18.
  • Mėnulis Jautyje 04:59, dylantis, IV ketvirtis. Delčia birželio 18 d.
  • Alicija, Aloyza, Aloyzas, Vasarė, Galmina, Galminas
  • Tarptautinė jogos diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Šaknų diena. Galima sodinti šakniavaisius, juos tręšti, krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą. Galima genėti medžius, krūmus. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Tręškite augalus, palaistykite rūgščią žemę mėgstančiuosius parūgštintu vandeniu. Skinkite gėles - gerai laikysis vandeny. Ypač palankus metas rinkti ir džiovinti dilgėlių lapus. Nepalanki diena konservuoti, virti uogienes.
  • Kai sliekai šalia kits kito kupetėles surausia, vasarą sulauksi saulėtos dienos ir gražaus oro.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius