• lapkričio 12 d., Antradienis

Auganti magija?

Ar turėtume nubrėžti ribą tarp žaliojo augalų pasaulio ir magijos? Dar visai neseniai medicina ir magija buvo labai arti viena kitos. Daug kas ir šiandien vertina liaudiškas gydomąsias priemones, mini tradicines folklorines ir religines šventes, bet nevadina to magija, nors anksčiau kai kas ir buvo taip įvardijama, o burtai, ritualai, ypač atliekami sutrumpėjus dienai, laikyti neatsiejama jų dalimi.

Kai saulė kaunasi su piktosiomis dvasiomis

Mus gąsdina sutrumpėjusi diena ir retai pasirodanti saulė žiemą. Mūsų protėviai to paaiškinti nemokėjo. Manyta, kad saulė kaunasi su piktosiomis dvasiomis, o jai sustiprėti padeda įvairūs magiški ritualai. Trumpiausios dienos ir saulės sugrįžimo švenčių apeigos ėmė formuotis tada, kai žmogus dar nesuprato daugelio reiškinių.
Adventas, kupinas paslaptingumo ir netikrumo, prasideda lapkričio 30 dieną. Per Kūčias (gruodžio 24-ąją) Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, būdavo atliekami įvairūs burtai ir maginiai veiksmai. Aguonos, kanapės ir spanguolės simbolizavo javų derlingumą ir gausumą, o paprotys dėti po staltiese šieno, barstyti aslą kadagio šakelėmis ir šiaudais sietas su tikėjimu, kad ant jų ilsisi mirusiųjų vėlės. Nuostabių savybių priskiriama paprastam šiaudui (manoma, rugio).
„Šiaudas yra tarsi kūnas, kuris išnešioja, išsiūbuoja grūdą, kaip mūsų kūnas – sielą. Jį naudojant atliekama daug magiškų veiksmų. Per Kūčias ne tik būdavo po staltiese padedama šieno, bet ir kartais ant stalo pastatomas šiaudų kūlys.

Stebuklinga žaliaskraistė

Mūsų protėviai per Kalėdas nudengdavo Kūčių stalą, eglės šakele papuošdavo namus. Šventė prasidėdavo gruodžio 25-ąją. Ji buvo laikoma saulės ir augmenijos dievo gimimo diena. Europoje, išplitus krikščionybei, senosios tradicijos susipynė su naujomis ir Kalėdas imta minėti kaip Jėzaus gimimo šventę.
Per saulės sugrįžimo šventę taip pat buvo buriama, atliekami magiški veiksmai, dainuojamos dainos. Eglė simbolizavo žalią vasarą, grįžtančią saulę, tad jai priskirta stebuklinga galia. Ji puošta riešutais, obuoliais, degančiomis žvakėmis, šiaudiniais žaisliukais.
Riešutai simbolizavo vaisingumą. Tikėta, kad jie padeda uždegti meilę. Tad per Kalėdas jaunimas šių vaisių nešiodavosi ir dovanodavo. Ypatinga reikšmė buvo priskiriama dvilypiam riešutui. Tikėta, kad jei pusę jo suvalgysi pats, o pusę – mylimasis, šis būsiąs dar meilesnis. Obuolys simbolizavo vaisingumą, o žvakučių deginimas sietas su prosenelių vėlių atminimu.

Šis tas apie kitus augalus…

Paprastasis miežis (Hordeum vulgare), nešiojamas maišelyje, pritraukia meilę ir pataiso sveikatą. Pabarsčius aplink namus, jis atbaido piktąsias dvasias. Raganų žole italai vadina… baziliką. Jie sako, kad virš durų pakabinta šviežio augalo šakelė suminkštins svečių širdis. Jeigu vyras negali išauginti baziliko, jis niekuomet nebus ištikimas. Šis kvapnus augalas simbolizuoja meilę ir klestėjimą. Tad žolyną patariama laikyti net biure, ant palangės, kad pritrauktų klientus.
Vaistinė melisa (Melisa officinalis) sustiprina meilės ryšius. Patariama ją išmirkyti saldžiame karštame vyne ir patiekti ją prie degančių žvakių. Aplink namus auginamos lelijos apsaugos šeimininką nuo nepageidaujamų žmonių ir vaiduoklių. Tokios galios turi ir paprastasis kietis (Artemisia vulgaris).
Juodoji garstyčia, arba juodasis bastutis (Brassica nigra), nešiojama raudoname maišelyje, apgins nuo piktųjų dvasių, ligų, psichologinių vampyrų. Apie namus išbarstytos šio augalo sėklos apsaugos nuo juodosios magijos ir… blogų kaimynų.
Vis dėlto kad ir kokie kaimynai būtų, gerbkite vieni kitų tradicijas. Sugyvenkite su kitais žmonėmis ir pasauliu.

Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy paid course
download huawei firmware
Download WordPress Themes Free

Komentarai

Prašome Prisijungti.
avatar
  Sekti  
Pranešti apie

Šiandien

  • Lapkričio 12, antradienis.
  • Saulė teka 07:44, leidžiasi 16:22.
  • Mėnulis teka 12:14, leidžiasi 20:01.
  • Mėnulis Ožiaragyje, pilnėjantis, I ketvirtis.
  • Alvilė, Kristinas, Renata, Teodoras
  • Šaknų diena. Konservuokite, sandėliuokite prieskonines daržoves. Jei neįšalo žemė, prisikaskite krienų. Jei jų prisirinkote daugiau, dalį suvartokite iškart, o kitus sudėkite į dėžutę ir užpilkite drėgnu smėliu. Užkamšykite rūsio vėdinamąsias angas, kad į vidų neprilįstų pelių ar kitų graužikų.
  • Jei lapkritis su sniegu, tai vasara su vaisiais ir šienu.

Įvykių kalendorius

Populiariausi straipsniai

Apklausa

Ar jau uždengėte sodo augalus žiemai?

Rezultatai

Kraunasi ... Kraunasi ...

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Sekite mus