• balandžio 29 d., Antradienis

Auginame… pavėsinę

Sodybose paprastai dominuoja įvairios statytos pavėsinės. Bene populiariausios – medinės. O kodėl nepabandžius pavėsinės užsiauginti? Tai – ir unikalios estetikos kūryba, ir įdomus eksperimentas.

 

Atgijusi pavėsinė

Kartais nutinka taip, kad pradžioje vienaip planuotas statinys netikėtai virsta kitu. Jei būsimai pavėsinei įrengti pasiruošiate šviežių karklų kuolų, stiebų, šakų ir iš jų sukuriate pavėsinę, pasitaikius palankioms aplinkos sąlygoms, ji gali imti ir… atgyti, pradėti augti! Gluosnių ir karklų šakos, net tiesiog gulėdamos ant žemės, ima ir kartais įsišaknija. Jei sodo pavėsinei pasirinksite pavėsingą, gana drėgną vietą ir joje suręsite statinuką iš šviežių gluosnių, nenustebkite, jei ji ar kuri nors jos dalis vieną dieną sužaliuos!

 

Ar žinote, kad…

… pavėsinės dydis priklauso nuo sodo dydžio ir asmenų, kurie šioje pavėsinėje nuolat lankysis, skaičiaus. Aštuonkampė pavėsinė, kurios skersmuo − 3 metrai, gali sutalpinti 12 žmonių, o štai maža pavėsinė, kurios skersmuo tik 1,5 metro, tinkamiausia dviem asmenims.

 

 

Pavėsis po svyruokliniu medžiu ar sodo liana

Seno medžio lajos pavėsyje yra pakankamai vietos, kad tilptų keli sodo baldai. Ką daryti, jei įrengtas sodas yra jaunas ir jame trūksta didelių medžių? Galima pasodinti medelį, kurio laja po kelerių metų suformuos skėtišką lają. Po medžio laja, kurios šakos, išsiskleidusios į šalis kaip skėčio stipinai, ilsimasi kitaip nei paprastoje pavėsinėje. Pro tankią lapiją neprasiskverbia saulė, todėl po medžiu galima pasistatyti sulankstomą staliuką ir kėdžių, pasikalbėti, paskaityti…

Puikios gyvosios pavėsinės sukuriamos taip pat po svyruoklinių medžių šakomis, pavyzdžiui, kai kurių bukų, uosių veislių.

 

 

Tekstas – Onos Daujotienės. Nuotrauka – Česlavos Deinarovič.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2020 m. gegužės mėnesio numeryje.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 29, antradienis
  • Saulė teka 05:44, leidžiasi 20:50.
  • Mėnulis teka 05:52, leidžiasi .
  • Mėnulis Dvyniuose 09:35, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis balandžio 27 d.
  • Augustinas, Indrė, Kotryna, Rita, Tarmantas
  • Tarptautinė šokio diena. Tarptautinė cheminio karo aukų atminimo diena.
  • Žiedų diena. Sodinkite vijoklinius augalus, gėles, agurkus, moliūgus, arbūzus, cukinijas, aguročius. Persodinkite kambarinius augalus. Skiepykite rožes. Vėdinkite patalpas, rūsius, valykite grindis. Nepatartina laistyti, tręšti augalų.
  • Pradėjus žydėti gluosniams sėjamos salotos, salotinės sultenės, špinatai, pipirnės, ridikėliai ir ankstyvieji ridikai, morkos, petražolės, pastarnokai, svogūnai, daržo žirniai. Sodinami krienai, rabarbarai, šparagai, daugiamečiai prieskoniniai augalai.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius