• gruodžio 9 d., Šeštadienis

Auksiniai saulakiai

Rugsėjį ši daugiametė jau būna netekusi savo grožio, likę tik dilgėles primenantys lapai. Bet juk visiems ateina ramybės periodas – ačiū, mieli saulakiai, kad puošėte mūsų gėlynus visą liepą ir pusę rugpjūčio.

 

 

 

 

 

Dauginimas. Saulakių sėklų galima įsigyti parduotuvėse arba prisirinkti patiems. Sėti galima į daigynėlį vėlyvą rudenį arba pavasarį – pražys antraisiais metais. Kero dalimis geriau dauginti pavasarį – kiekviena dalis turi turėti po 2–3 ūglius. Saulakiai vienoje vietoje gali augti labai ilgai – keliolika metų, todėl viso kero iškasti kartais nesinori. Tokiu atveju reikės pasistengti naudojant kastuvą ar net kirvį. Atskeltas dalis sodinkite į tinkamą vietą, palikdami 40–60 cm tarpus. Dar vienas dauginimo būdas – žaliaisiais auginiais. Į drėgną smėlio ir durpių mišinį susmeigtos 10–12 cm ilgio stiebų dalys lengvai įsišaknija.

Dirvožemis. Iš Centrinės ir Šiaurės Amerikos kilę saulakiai nereiklūs – gerai auga tiek priemolio, tiek priesmėlio dirvose, tik nemėgsta pernelyg ilgo užmirkimo.

Vieta. Lotyniškas pavadinimas Heliopsis reiškia ‘panašus į saulę’, tad ir vietą šioms daugiametėms parinkite saulėtą. Daliniame šešėlyje jos taip pat neblogai auga, bet stiebai šiek tiek ištįsta ir būna silpnesni, gali išgulti.

Tręšimas. Ne be reikalo saulakį kaimynė pavadino auksine gėle, o tokį epitetą gavo ne tik dėl žiedų spalvos, bet ir dėl nereiklumo – pasodinkite tinkamoje vietoje ir galite pamiršti. Jis pats apie save primins, kai išskleis bites viliojančius geltonus žiedus. Apie dvylika metų augančio saulakio dar nė karto netręšiau – šaknys įsikverbia labai giliai ir, matyt, randa, ko reikia. Žinoma, jei matysite, kad krūmas pradeda bodėtis gyvenimu, organinės trąšos padės jam atsigauti.

Žydėjimas. Saulakiai žydi ilgai – bene du mėnesius. Priklauso astrinių (Asteraceae) šeimai, todėl žiedynas yra graižas. Šiurkščiojo saulakio žiedai geltoni, rečiau oranžiniai, dvispalviai. Yra veislių paprastais, pilnaviduriais ir pusiau pilnaviduriais žiedais. Vieniems graižams nužydėjus, skleidžiasi kiti. Jie puikiai laikosi pamerkti vazoje.

Problemos. Tai sunkiausia dalis, mat problemų nėra. Žiemos šalčius saulakiai ištveria lengvai, dengti nereikia, ligoms atsparūs, kenkėjai nepuola – augink ir džiaukis! Jei nenorite, kad subręstų sėklos, nužydėjusius žiedus patariama nuskinti – greičiau skleisis kiti ir kerai atrodys dekoratyviau. Rudenį po žydėjimo stiebus nukirpkite prie žemės.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 9, šeštadienis.
  • Saulė teka 08:31, leidžiasi 15:53.
  • Mėnulis teka 04:05, leidžiasi 13:51.
  • Mėnulis Skorpione 05:35, dylantis, IV ketvirtis. Delčia gruodžio 5 d.
  • Gedenė, Leokadija, Pamela, Valerija, Vakarė, Vakaris, Valmantas
  • Tarptautinė antikorupcijos diena
  • Lapų diena. Tręškite daigus ir augalus, kad gerai augtų. Jei nešąla, genėkite lapuočių gyvatvores. Sėkite gūžines salotas šildomuose šiltnamiuose. Laistykite augalus (neužmirškite spygliuočių).
  • Kai žiemą iš kamino kylantys dūmai krypsta į šiaurę, bus šalta, į pietus – šilta.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius