• gegužės 17 d., Antradienis

Aukso simbolis – citrinmedžiai

Parduotuvėse nebestebina citrinmedžiai su žiedais ir vaisiais. Ypač patrauklūs nedideli medeliai, nokinantys smulkias citrinas. Dėl citrinmedžių rūšių skaičiaus botanikų nuomonės yra pačios įvairiausios. Kai kurie mano, kad kultūrinių rūšių nėra, tik daugybė tarprūšinių ir hibridų, varietetų ir veislių. Tad ir tarptautinių pavadinimų literatūroje rasite daug ir nevienodų. Citrinmedžių paplitimo ir senųjų kultūrų auginimo sritis – Indija, Pietų Kinija, Indokinijos pusiasalis. Iš ten jie buvo introdukuoti į Viduržemio jūros pakrančių šalis, Pietvakarių Europą. Dabar auginami viso pasaulio švelnaus klimato šalyse, išvesta daugybė veislių.

 

 

 

 

 

Jei sieksite prisivilioti pinigų, labiausiai tiks apvalius vaisius turintys mandariniai (Citrus reticulata) ir smulkiavaisiai (C. madurensis) citrinmedžiai. Galbūt dėl stipresnės magijos šiuos augalus dar reikėtų pastatyti feng shui apibrėžtoje turto zonoje (namų dalis, esanti tolimesniame kairiajame kampe nuo įėjimo), jei tik ten tinkamos sąlygos.

Mandarinis citrinmedis (C. reticulata) – 1,3–1,5 m aukščio kompaktiškas medelis. Gausiai jis žydi kovo–balandžio mėnesiais, o kai kada ir visus metus.

Smulkiavaisiai citrinmedžiai (C. madurensis Luor) dar aprašomi kaip Citrofortunella microcarpa. Dažnai jie vadinami tiesiog kalamondinais. Šie maži medeliai vazonuose užauga iki 60–100 cm aukščio. Laja beveik rutuliška. Lapai smulkūs (4–6 cm ilgio). Žydi du kartus per metus – pavasarį ir rudenį. Vaisiai panašūs į mažus mandarinukus, 3–4 cm skersmens. Žievelė ryški oranžinė, plona ir aromatinga. Smulkiavaisiai citrinmedžiai gerai auga namuose, nes užima mažai vietos. Juos galima paprasčiausiai sustatyti ant šviesios palangės.

Apvalusis kinkanas (Fortunella margarita) nepriklauso citrinmedžių genčiai, bet labai panašus, todėl su jais dažnai painiojamas. Medeliai gražūs, nedideli. Namuose jie užauga ne aukštesni kaip 1 m, vystosi lėtai. Laja tanki, kompaktiška. Lapai smulkūs. Derėti kinkanai pradeda būdami trejų metų amžiaus. Jie žydi ir dera gausiai. Vaisiai smulkūs, sveria 20–25 g. Geriau auga į citrinmedžius įskiepyti nei iš sėklų išauginti kinkanai. Jie puikiai jaučiasi prie visų langų, išskyrus šiaurinius. Nemėgsta dažno persodinimo. Žiemą kinkanai geriausiai auga 15–17 °C patalpoje, vasarą taip pat mėgsta šilumą.

Vis dėlto dažnai bandymai auginti citrinmedžius baigiasi nesėkme. Ant palangės sunokęs mandarinas, citrina ar apelsinas – retas džiaugsmas, nes daugumai citrinmedžių sąlygos butuose ne visada tinkamos. Dažnai būna per šilta, per sausas oras, trūksta šviesos. Citrinmedžiai vasarą mėgsta drėgmę ir šilumą, o žiemą geriausiai jaučiasi šviesiose, bet nelabai šiltose vietose, kur drėgnesnis oras.

Šie augalai turi kelis augimo periodus: tikrasis citrinmedis – 3–4, kitos rūšys – 2–3. Ne visų augalų jie sutampa. Tai priklauso nuo rūšies ir veislės, temperatūros režimo. Po kiekvieno augimo periodo prasideda ramybės laikas. Tuo metu viršūnėlės dažnai apdžiūva ir nubyra. Jauni lapai vystosi greitai, bet pasiekę tam tikrą didį sustoja. Ūgliai medėja. Kai tik šis procesas baigiasi, vėl prasideda augimas. Ilgiausias ramybės periodas būna žiemą, lapkričio–vasario mėnesiais.

Nors citrinmedžiai – visžaliai augalai, jų lapai krenta, tik ne visi iš karto. Kiekvienas žaliuoja vidutiniškai dvejus metus. Vasario–kovo mėnesiais medis numeta maždaug ¼ lapijos ir dar maždaug tiek pat per visus metus. Nuo sveikų medžių nubyra tik seni lapai. Dauguma augalų lapų pažastyse turi dyglius.

Visų citrinmedžių žiedai balti, aromatingi, sudaryti iš 5 baltų vainiklapių ir daugybės geltonų kuokelių, kurių viduryje – išsikišusios piestelės. Kiekvienas žiedas žydi 2–3 dienas. Palankiausia žydėjimui temperatūra – 16–18 °C. Orui sušilus iki 25 °C ir dar daugiau, žiedpumpuriai ir žiedai nubyra. Citrinmedžiai žydi du kartus per metus: pirmą – kovą–balandį, antrą – rugsėjį–spalį. Rudeninis žydėjimas ne toks intensyvus kaip pavasarinis. Kitais metų laikais medeliai sukrauna negausius žiedus. Vaisiai auga ir bręsta 7–10 mėnesių. Taigi vienu metu galima pamatyti ir nokstančius, ir sunokusius vaisius.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gegužės 17, antradienis.
  • Saulė teka 05:09, leidžiasi 21:22.
  • Mėnulis teka 23:46, leidžiasi 05:37.
  • Mėnulis Šaulyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gegužės 16 d.
  • Gailė, Paskalis, Virkantas.
  • Pasaulinė informacinės visuomenės diena. Tarptautinė diena prieš homofobiją
  • KIRMINŲ DIENA. Vaisių diena. Sėkite, sodinkite šakniavaisius, tręškite daržoves, vaismedžius, vaiskrūmius. Dauginkite krūmus atlankomis. Vežkite kompostą, mėšlą. Naikinkite žemės paviršiuje gyvenančius kenkėjus. Negalima sodinti gūžinių salotų, ravėti.
  • Sužydo šermukšnis pirm alyvos – lauk darganotų ir šaltų orų.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar daigus jau perkėlėte į nešildomą šiltnamį?

Įvykių kalendorius

baneris