• kovo 28 d., Ketvirtadienis

Auksu žibantys pupmedžiai

Gegužės ir birželio mėnesiais pas mus žydi tiek medžių, krūmų ir gėlių, jog akys greitai apsipranta prie įvairovės ir atrodo, kad taip turi būti nuolat. Tad šiek tiek gaila, kad žiedų fiesta kunkuliuoja trumpai, tik 1,5–2 mėnesius, nes ankstyvą pavasarį, vasaros antroje pusėje ir ypač rudenį ir žiemą, mažai kas džiugina žiedais. Dažnai pro alyvas, bijūnus, jazminus ar kitas grožybes nepastebime retesnių augalų žiedų, o juk tikrai turime ir daugiau kuo pasidžiaugti. Norime šį kartą prisiminti mūsų želdynuose nors ir ne dažną, bet įdomų ir puošnų augalą – pupmedį.

 

 

 

 

Europietiškas medis

 

Pupmedis (Laburnum) jau savo pavadinimu sufleruoja, kad yra medis, kuris augina pupas. Ir iš tiesų jis priklauso gausiai pupinių šeimai (Fabaceae), tik, skirtingai nuo mūsų mėgstamo žirnio ar pupelės, pupos tikrai nevalgomos, netgi atvirkščiai – nuodingos, bet apie tai kiek vėliau.

Natūraliai gamtoje paplitusios tik dvi pupmedžių rūšys, ir abi auga Centrinės ir Pietų Europos šalyse, todėl tai tikrai europietiški medžiai (dažnai girdime skaitytojus sakant, kad pasakojame vien apie dekoratyvinius augalus, kurių didžioji dauguma kilę iš Azijos ar Amerikos). Dar yra viena hibridinė rūšis, kurią sukūrė selekcininkų rankos. Taigi kiekvieną rūšį pristatome atskirai ir išsamiau.

 

 

Paprastasis pupmedis

Paprastasis pupmedis (L. anagyroides) savaime auga Vokietijoje, Ispanijoje, Čekijoje, Austrijoje, Italijoje, Prancūzijoje ir kitose šalyse, pamiškėse ir priekalnėse. Labiausiai patinka lengva, kalkinga, drėgna ir nerūgšti dirva. Paprastai jis auga apie 7–9 m aukščio ir pločio medeliu arba krūmu, panašiai kaip mūsų gudobelė. Gegužės mėnesį pradeda skleistis žali trilapiai lapeliai, kurie labai panašūs į dobilo (juk abu augalai priklauso pupinių šeimai). Jie ovalūs, piršto ilgumo, sukibę ant ilgoko kotelio. Viršutinė pusė būna ryškiai žalia, o apatinė šviesesnė ir šiek tiek plaukuota. Šiek tiek vėliau už lapelius, gegužės pabaigoje arba birželį, pasirodo gražuoliai žiedai, dėl kurių puošnumo ir norime rekomenduoti šį augalą dažniau auginti želdynuose.

Pupmedžio žiedai iš tolo šviečia ryškiai geltona spalva. Jie nedidukai, tik apie 2 cm ilgio, bet gausūs ir būna sukibę į iki 25–30 cm pailgą kekę, tad atrodo įspūdingai! Iš toliau žydintis medis panašus į auksinį fontaną, nes liaunos šakelės nusvyra lyg tekantis vanduo, o žiūrint iš arčiau žiedynas primena geltonais nykštukų bateliais apkibusį kokoną – tai tikrai žavingas vaizdelis. Jei pavasario dienos nėra labai karštos, žydėjimas gali tęstis ne vieną savaitę.

Baigdami žydėti auksiniai žiedeliai pradeda blukti, o jų vietoje, sėkmingai pasidarbavus vabzdžiams, užsimezga apie 5 cm ilgio ankštys, kurios būna apaugusios švelniais pūkeliais. Rudeniop jos paruduoja ir atsiveria, ant žemės paberdamos tamsias sėklas, panašias į miniatiūrines pupeles.

Paprastasis pupmedis buvo auginamas dar prieš Pirmąjį pasaulinį karą kai kuriuose Lietuvos dvarų parkuose, bet retokai. Mūsų krašte anksčiau jis apšaldavo, ypač šaltomis ir besniegėmis žiemomis. Bet pastaraisiais dešimtmečiais mažai tikėtina, kad pasodintas pupmedis, ypač kilęs iš Lietuvoje augusio motininio augalo, apšals. Be to, ir mūsų žiemos vis labiau švelnėja. Paprastai želdynuose auginamas rūšinis augalas, bet kartais galima pamatyti ir veislių. ‘Quercifolium’ ir ‘Incisum’ turi šiek tiek giliau nei įprastai karpytus lapus. ‘Bullatum’ lapeliai garbanoti, o ‘Aureum’ – vasarą geltoni, bet vėliau pažaliuoja. ‘Autumnale’ dažnai pakartotinai pražysta vasaros pabaigoje.

 

 

Alpinis pupmedis

 

Alpinis pupmedis (L. alpinus) mūsų želdynuose dažnesnis nei paprastasis pupmedis galbūt todėl, kad yra šiek tiek žemesnis ir mažiau reiklus. Tiesa, natūraliose ir ne itin derlingose augavietėse, kurios plyti kalnuotose Centrinės ir Pietų Europos vietovėse, jis paprastai užauga iki 4–7 m, bet derlingesnėse dirvose gali siekti ir 10–12 m aukštį. Augalas dažniausiai būna krūmo formos, nors gali būti ir medelis. Lapai gana panašūs į paprastojo pupmedžio ir taip pat trilapiai, tik šiek tiek stambesni. Žydi 1–2 savaitėmis vėliau nei jo brolis, birželio mėnesį. Žiedai geltoni, gausūs, tik smulkesni, o kekės ilgesnės nei paprastojo pupmedžio – iki 40 cm. Tiesa, vienas svarbiausių dalykų yra tai, kad žydintys abiejų rūšių pupmedžiai labai maloniai kvepia. Kai jūsų kieme medis pasipuoš auksiniais žiedais, aromatas lyg jūra pasklis aplinkui. Geltoni žiedeliai medingi, todėl juos labai mėgsta bitės ir kiti vabzdžiai, kurie nuo ankstaus ryto iki tamsos zuja aplinkui.

Yra išvesta keletas alpinio pupmedžio veislių. ‘Pendula’ šakos kaskadomis svyra žemyn, o ‘Piramidalis’ – vertikaliai kyla aukštyn. ‘Newryensis’ auga itin vešliais krūmais.

Alpinis pupmedis auga gan sparčiai, retai apšąla, mažiau reiklus drėgmei ir derlingumui, tad kai kuriose Europos šalyse dažnai sodinamas ten, kur reikia greitai apželdinti dideles plynas teritorijas ir sodinti gyvatvores. Jis yra linkęs plėstis šakninėmis atžalomis. Sodindami prisiminkite tai, nes vėliau augalas gali kelti rūpesčių, kai nukeliaus nepageidaujama kryptimi ar net į kaimynų sklypą. Nuo šakninių atžalų plėtimosi padeda įkasami borteliai ar šaligatvio trinkelės.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 28, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 06:01, leidžiasi 18:48.
  • Mėnulis teka 22:55, leidžiasi 06:39.
  • Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 25 d.
  • Girmantė, Odeta, Rimkantas, Sikstas, Filemonas
  • Didysis ketvirtadienis
  • KIRMINŲ DIENA. Lapų diena. Genėkite gyvatvores. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, gūžinius kopūstus. Laistykite, purkškite, tręškite augalus. Rinkite ir džiovinkite vaistinius, prieskoninius augalus, dilgėles, darykite gydomąsias pagalves.
  • Kokia kovo mėnesio antroji pusė, tokia bus ir balandžio pradžia, tokia bus ir vasara.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius