• rugpjūčio 16 d., Antradienis

Bambukai Lietuvoje

Įdomi šį kartą mūsų tema – apie bambuką. Atrodo, kas gali būti bendro tarp šio augalo ir Lietuvos? Juk tai tikrų tikriausias šiltųjų klimato juostų – atogrąžų ir paatogrąžių, dar vadinamų tropikais ir subtropikais, atstovas. Taip, iš tiesų bambukai Lietuvoje savaime neauga. Bet nenustebkite, pas mus jie tikrai gali augti ir jau ne vienus metus yra auginami.

 

 

 

 

 

Kokie bambukai gali augti Lietuvoje?

Lietuvoje augintinos mažosios bambukų rūšys, kurios gali būti atsparios žiemų šalčiams.

Mūsų želdynuose sodinami bambukaičiai (Fargesia): blizgusis (F. nitida), skėtinis (F. murieliae), šiurkštusis (F. scabrida) ir kt. Jie yra vieni iš atspariausių šalčiui. Keras susidaro negreitai kaip nedidelis, kuplus ir žalias kupstas, stiebai ploni ir lankstūs. Natūraliai bambukaičiai paplitę Azijoje, kur siekia 2–3 m aukštį, o pas mus užauga iki 1–1,5 m. Teoriškai jie atsparūs iki –30 ºC šalčiui, bet, kad sėkmingai peržiemotų, turėtų būti netoli vandens telkinio. Be to, turėtų būti sniego danga. Stiprius šalčius augalai iškęs tik tada, jei šie bus trumpalaikiai. Pirmąsias žiemas, ypač jei jie atvežti iš šiltesnių kraštų nei Lietuva, rekomenduočiau pridengti, o vėliau palikite, tegu kapstosi patys.

Dirvai bambukaičiai nėra labai reiklūs, tinkamiausia – vidutinio derlingumo priesmėlis, todėl nederlinguose smėlynuose ar greitai išdžiūstančiose durpėse augs sunkiai ir tikrai nebus dekoratyvūs. Beje, jie yra vienas iš pagrindinių maisto šaltinių didžiosioms pandoms – mieliems meškučiams, kurios nyksta ir gyvena tik nedidelėje kalnuotoje Kinijos vietovėje.

Iš sąlygiškai atsparesnių mūsų klimatui bambukų dar būtų galima paminėti didbambukį (Phyllostachys), o tiksliau – tik kai kurios augalus iš šios gausios genties. Tai kerotasis (Ph. humilis), gajusis (Ph. vivax), auksavagis (Ph. aureosulcata), juodasis (Ph. nigra) ir kt. Jau pavadinimas sako, kad jie yra aukštesni nei bambukaičiai ir gali pasiekti 2,5–6 m, o kai kurios rūšys (tik, žinoma, ne galinčios augti Lietuvoje) – net 30 m aukštį. Žvelgdami į stiebus, šių didbambukių tikrai nesumaišysite su jokiu kitu augalu.

Deja, nerašyta taisyklė yra tokia – kuo bambuko rūšis aukštesnė, tuo mažiau atspari mūsų klimatui. Minėtais didbambukiais, jeigu labai norėsite, kad jie sode augtų ne kaip vienmečiai augalai, teks labiau pasirūpinti – sodinti nuo šaltų žiemos vėjų apsaugotoje vietoje ir kruopščiau pridengti. Kasmet reikėtų mažinti dangos storį ir juos stebėti. Didbambukiai atlaiko apie –25 ºC šaltį. Žinoma, jei turite nešildomą šiltnamį ar kitą vėsią ir šviesią vietą, juos galite laikyti erdviuose vazonuose arba ypač šilumamėges rūšis – kaip kambarinius augalus.

Lietuvoje kartais bandoma auginti ir kitus bambukus, iš kurių minėtinos kai kurios pusbambukio (shibataea), arundinarijos (Arundinaria), sazų (Sasa), Pleioblastus ir kitos rūšys. Bet dauguma yra „kieti riešutėliai“ ir dar neteko jų matyti sėkmingai augančių Lietuvoje. Tad gan nedidelį bambukų populiarumą mūsų krašte lemia nelengvas žiemojimas ir tai, kad priežiūrai reikės nuolat skirti laiko – saugoti nuo šalčio ir perdžiūvimo, karpyti ir formuoti, nes daugelio lapai gan greitai apdžiūsta.

Bambukiniai augalai pas mus sodinami rytietiško stiliaus želdynuose, šalia vandens telkinių, kaip fonas kitiems augalams, taip pat erdviuose vazonuose.

 

Bambukų panaudojimas

 

Bambukas – įvairiose gyvenimo srityse plačiai taikomas augalas. Mes jį geriausiai žinome kaip žaliavą lazdelėms (nuo piršto iki rankos storumo, įvairiausio ilgio), kurios tinka sodo augalams paremti ar tiesinti. Azijos gyventojai bambukų medieną naudoja valgomosioms lazdelėms, taip pat muzikos instrumentams, popieriui, baldams gaminti ir įvairiose statybos srityse. Iš lapų gaminami patiesalai ar jais dengiami stogai, šeriami gyvuliai.

Želdynuose vertinamos bambukų šaknų savybės – jais dažnai sutvirtinami šlaitai. Tiesa, kai kurių rūšių bambukų greitas plitimas šakninėmis atžalomis yra pridaręs nemažai žalos vietinei florai tose šalyse, kur jie neauga savaime.

Jau ir Lietuvoje galima įsigyti bambukų pluošto trikotažo gaminių: viršutinių ir apatinių drabužių, rankšluosčių bei kt. Jie tvirti, drėgmę sugeria kur kas geriau nei medvilnė, veikia antibakteriškai. Šiomis savybėmis pasinaudojama gaminant bambukų pluošto kojines, ypač tinkamas žmonėms, kurių kojos gausiai prakaituoja ar skleidžia nemalonų kvapą, taip pat vatą, šaldytuvų kvapų sugėriklius.

Bambukus valgo ne tik pandos – jauni augalų ūgliai mėgiami Rytų šalių virtuvėse. Iš jų verdami įvairūs troškiniai, sriubos, garnyras mėsos patiekalams. Iš degintos medienos gaminami vaistai, muilai, dantų pastos, kitos higienos priemonės, virškinimą gerinančios pastilės.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugpjūčio 16, antradienis.
  • Saulė teka 05:57, leidžiasi 20:48.
  • Mėnulis teka 22:30, leidžiasi 11:30.
  • Mėnulis Avine, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis rugpjūčio 12 d.
  • Alvita, Buivydas, Rokas, Jokimas
  • Šv. Rokas, pjūties pabaiga.
  • KIRMINŲ DIENA. Vaisių diena. Galima sėti, sodinti gumbinius augalus, tręšti, ravėti. Pjaukite, grėbkite, vartykite, vežkite šieną. Rinkite vaistinius augalus, darykite gydomųjų žolelių pagalves. Purkškite augalus nuo kenkėjų.Valykite rūsio lentynas, naikinkite pelėsius, vėdinkite patalpas, patalus, drabužius. Ypač gera diena imti derlių, konservuoti, sandėliuoti.
  • Jei saulei tekant rytuose pasirodo vaivorykštė, greit bus lietaus, o jei vaivorykštė vakaruose, ilgai išsilaikys geras oras.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar auginate arbūzus?

Įvykių kalendorius