• vasario 25 d., Antradienis
Didelis baneris puslapio viršuje
sss

Braškės pakeltoje lysvėje

Tinkamai neprižiūrėtas braškynas dažnai virsta ištisiniu kilimu, kur kiekviename kvadratiniame metre yra ne vienetai, o dešimtys augalų. Dėl to smulkėja uogos, dėl atsitiktinio dauginimosi sėklomis atsiranda veislių teršėjų ir plantacijos produktyvumas staiga sumažėja. Jokio džiaugsmo neteikia uogų rinkimas. Kontroliuoti ir palaikyti veislės derlingumą lengviausia paaukštintoje lysvėje, kur augalai pasodinti ne mažesniais nei 0,5 m tarpais. Bet jos pakraščiai dėl vandens ir oro poveikio greitai nubyra, o vidurinė dalis, vadina gelda, praranda formą ir, laikui bėgant, nebesulaiko vandens. Taigi geriausia yra lentomis aptverta lysvė.
Sodindamas braškes užliejamoje sklypo dalyje, susidūriau su nepageidautino dirvos sutankėjimo ir sukietėjimo reiškiniu, todėl nusprendžiau lysves paaukštinti 40–50 cm. Joms įrengti reikia daug atvežtinio grunto. Šią užduotį išsprendžiau paprastai. Būsimų lysvių vietoje giliai perkasiau dirvą, ją apversdamas. Iš lentų sukaliau dėžes be dugno – lysvių sieneles. Į vidų įbėriau nedaug smėlio, primečiau šakų, paskui padėjau 40 cm storio sauso šieno sluoksnį, viską gerai suslėgiau. Ant šieno užbėriau 7–10 cm juodžemio, o ant jo nugulė 3–5 cm storio trejų metų pjuvenų sluoksnis. Visą šį daugiasluoksnį pyragą gerai palaisčiau, o paskui pasodinau braškes.
Drėgmė po pjuvenomis laikėsi gerai, todėl po sodinimo (liepos mėnesį) iki pat rudens lysvės nelaisčiau. Augalai gerai prigijo. Nors žiemos pradžioje buvo mažai sniego ir pjuvenos tuo metu įšalo, tapo kietos kaip akmuo, nė vienas augalas paaukštintoje lysvėje nenušalo.
Pavasarį augalai džiugino tamsiai žaliais lapais ir gausiai žydėjo. Šviesių pjuvenų fone buvo pastebimas kiekvienas naujas ūsas, ir, prireikus sodinių, kai kuriuos jų galėjau palikti. Jie gerai įsišaknija drėgnose, puriose pjuvenose, o persodinant lengvai išraunami, nepažeidžiant šaknų. Vis dėlto siūlyčiau įrengti atskirą daiginimo lysvę, nes ūsai trukdo tinkamai prižiūrėti braškes. Su plokščiapjoviu šitokia lysvė nuravima per keletą minučių – dideli tarpai tarp augalų leidžia patogiai dirbti iš visų pusių.
 
Remigijus Urbonas
 

Žinote tai, ko nežino niekas kitas. Pasidalinkite su žurnalo ir svetainės skaitytojais savo patirtimi. Iliustruokite gražiomis nuotraukomis. Savo patirtis, nuomones, auginimo paslaptis siųskite el. paštu svetaine@sodospalvos.lt


Komentarai

Prašome Prisijungti.
avatar
  Sekti  
Pranešti apie
darzoviuseklos
Sodoharmonija

Šiandien

  • Vasario 24, pirmadienis.
  • Saulė teka 07:22, leidžiasi 17:43.
  • Mėnulis teka 08:11, leidžiasi 18:27.
  • Mėnulis Žuvyse, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis vasario 23 d.
  • Elmyra, Gedmantas, Goda, Livija, Motiejus (Matas).
  • Šv. Motiejus, Vieversio diena. Estijos nepriklausomybės diena.
  • Lapų diena. Laistykite, purkškite augalus. Sėkite, sodinkite, pikuokite lapines daržoves šildomuose inspektuose ar ant palangės. Vėdinkite patalpas, plaukite grindis. Ruoškite statyboms medieną.
  • Iš visų paukštelių vieversys pirmasis parskrenda į gimtinę. Manyta, kad jam pasirodžius iki savo dienos, ilgokai dar bus šalta – paukštelis turės „atgulėti“. Jei vieversiukas pavėluos, pavasaris bus ankstyvas.

Sekite mus

E-sėklos
gardenis
seklosdarzui

Populiariausi straipsniai

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kokie darbai įrašyti Jūsų vasario mėnesio darbų sąraše?

Įvykių kalendorius