• lapkričio 30 d., Trečiadienis

Braškių pašaknio ligos

Dažniausias ir augintojams puikiai žinomas yra braškių vytulys ir odiškasis uogų puvinys, kurį sukelia patogenas Phytophtora cactorum. Sukėlėjas gyvena dirvoje ir yra polifagas – gali pažeisti daugelio sodo augalų šaknis, kamienus, vaisius. Pasireiškia dvi šio grybo formos: viena gali sukelti braškių vytulį, kita – odiškąjį uogų puvinį.

 

 

Mūsų klimato sąlygomis patogenas daugiau išplinta karštą ir drėgną vasarą. Jeigu būna aukšta temperatūra, bet trūksta drėgmės, atsiradusios gelsvos, vėliau bronzinės dėmės sustabdo uogų nokimą, bet jų nesupūdo. Jeigu drėgmės ir šilumos pakanka, dėmės didėja, keičiasi į violetines ir apima visą uogą. Minkštimas įgauna kitą spalvą, sustandėja.

Kerelių vytulį sukelianti patogeno forma yra kur kas pavojingesnė negu odiškasis puvinys, nes braškės žūsta. Pirmieji požymiai – tai melsvai žalsvos ir raudonos dėmės ant lapkočių, jaunesni lapai vysta. Lapų skrotelės audiniai ruduoja ir nyksta, grybas skverbiasi šaknies link ir sukelia šaknies kaklelio paraudimą.

Kita pašaknio liga yra braškių verticiliozė, kurią sukelia grybai Verticillium albo-atrum ir V. dahliae. Jie gyvena dirvoje ir, be braškių, pažeidžia abrikosus, vyšnias, trešnes, slyvas, avietes, agrastus, bulves, pomidorus, agurkus, kitus sumedėjusius ir žolinius augalus.

Sergantys braškių kereliai vysta. Sukėlėjai sparčiai vystosi pavasarį, gegužės pabaigoje, ir birželio mėnesį. Ligos požymių gausėja palaipsniui iki rugpjūčio–rugsėjo mėnesio. Palankūs šilti ir drėgni orai. Daugiausia augalų suserga žydėjimo ir uogų skynimo laikotarpiu.

Šiais grybais apsikrėtę kereliai gali žūti per 3–4 savaites (greitoji forma). Iš pradžių nuvysta ir sudžiūva kraštiniai lapai, o po to ir visas augalas. Anksti susirgęs kerelis nespėja subrandinti uogų ir išleisti ūsų. Vėliau susirgęs augalas subrandina smulkias, rūgščias, blogos išvaizdos uogas. Ūsai džiūsta kartu su pagrindiniu keru. Dirvose, kur pakanka drėgmės, augalai tą vasarą nežūva (lėtinė forma). Jie būna smulkesni, dera menkai, uogos deformuotos, daugelio kerų išoriniai lapai – rausvo atspalvio. Perpjovus stiebelį skersai, matomi patamsėję vandens indai.

Liga pavojingiausia auginant braškes drėgnose, užmirkusiose, sunkiose dirvose. Plinta per dirvožemį ir su daigais. Labai jautrios veislės: ‘Gerida’, ‘Syriusz’, ‘Elsanta’, ‘Kent’, ‘Honeyoe’, ‘Zefir’, ‘Elvira’, ‘Karina’.

 

 

Apsaugos priemonės. Labai svarbi yra sodinamosios medžiagos kokybė. Reikia sodinti tik sveikus, specialiuose daigynuose išaugintus braškių daigus, rinktis atsparesnes veisles. Būtina palaikyti optimalią dirvos drėgmę ir aeraciją, t. y. nesudaryti palankių sąlygų patogenui plisti. Negalima sodinti braškių žemose, užmirkstančiose vietose. Reikia laikytis sėjomainos. Efektyvi apsaugos priemonė nuo odiškojo puvinio yra braškyno mulčiavimas ar kitos priemonės, neleidžiančios uogoms liestis su žeme. Purškimas fungicidais per žydėjimą sumažina odiškojo puvinio plitimą.

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Lapkričio 30, trečiadienis.
  • Saulė teka 08:17, leidžiasi 15:58.
  • Mėnulis teka 13:42, leidžiasi 23:36.
  • Mėnulis Žuvyse 02:15. Priešpilnis 16:36.
  • Andrėja, Andriejus (Andrius), Dovainė, Saugardas, Saugardė
  • Šv. Andriejaus diena. Saulės grįžtuvių laukimo pradžia. Mažosios Lietuvos prisijungimo prie Didžiosios Lietuvos akto diena
  • Lapų diena. Rekomenduojama augalus laistyti, purkšti, dezinfekuoti. Išleiskite vandenį iš vandentiekio. Apriškite vaismedžius lipniomis juostomis, nupurkškite preparatais nuo ligų ir kenkėjų, balinkite kamienus.
  • Blėstančios anglys prieš gerą orą žaruoja.
SS dienoraštis

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

SS dienoraštis

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar džiaugiatės šių metų derliumi?

Įvykių kalendorius