• birželio 15 d., Sekmadienis

Česnakai: auginimo ABC

Valgomieji česnakai (Allium sativum L.) – lelijinių šeimos daugiametės daržovės. Jų tėvynė – Vidurinė Azija. Pagal auginimo būdą česnakai skirstomi į vasarinius ir žieminius. Pastarieji per vegetaciją suformuoja ne tik ropeles, bet ir žiedynstiebius su svogūnėliais, iš kurių vėliau galima išauginti daugiaskilčius svogūnus.


Rūgščioje dirvoje gero derliaus nebus

Šios daržovės geriausiai auga priesmėlio ir lengvo priemolio puveningose dirvose, patręštose mėšlu ir mineralinėmis trąšomis.
Česnakams agrocheminės dirvos savybės (pH) daug svarbesnės nei kitoms daržovėms. Palankiausios sąlygos yra ten, kur pH 6,6–7,0 (neutralus).

Auginimo ypatumai

*Česnakai sodinami anksti pavasarį, balandžio antroje pusėje, ievai sužaliavus, arba vėlai rudenį, rugsėjo pabaigoje ar spalio pradžioje, kad spėtų susidaryti šaknelės, bet nepasirodytų laiškai.
*Prieš sodinimą skilteles porą valandų verta pamirkyti 1 proc. kalio permanganato, mikroelementų ar pelenų tirpale. Rudenį jos sodinamos 5–8 cm, o pavasarį 3–5 cm gylyje. Skiltelės išdėstomos 6–8 cm atstumais, paliekant 50–60 cm pločio tarpueilius.
*Dauginti šias daržoves galima ir oriniais svogūnėliais. Jie neturi ramybės laiko. Sodinti galima rudenį ar pavasarį 2–4 cm gylyje. Per vasarą išauga nedidelės vienskiltės ropelės. Vienmečius sėjinukus rudenį galima iškasti ar palikti žiemoti dirvoje. Antrą žiemą susiformuoja stambesnės daugiaskiltės ropelės.
*Pasodinus česnakus, lysvės pamulčiuojamos 3–5 cm storio durpių, perpuvusio mėšlo ar komposto sluoksniu.
*Tręšiama kompleksinėmis trąšomis (30 g/m2) kelis kartus: pirmą – anksti pavasarį, vėliau – kai pradeda formuotis ropelės.
*Birželio mėnesį žieminiai česnakai kelia žiedynstiebius. Juos, kai užauga 15–20 cm aukščio, būtina pašalinti. Kerpama prie pat viršutinio lapo. Nustatyta, kad ropelių derlių ši procedūra padidina 30–40 proc.

Verta žinoti

*Česnakams netinka žirnių ir pupelių kaimynystė.
*Geriausi priešsėliai – ankstyvieji kopūstai, burokėliai, agurkai, moliūginės ir ankštinės daržovės. Netinka svogūnai, bulvės, vasariniai česnakai. Į tą pačią vietą šias daržoves galima sodinti ne anksčiau kaip po 3–4 metų.
*Pavasarį česnakų lysvėje verta pasodinti keletą medetkų, pasėti krapų. Šių augalų skleidžiamas kvapas atbaido svogūnines muses.
*Česnakus kartais puola nematodai – mikroskopinės kirmėlaitės. Pažeistų augalų lapai patamsėja, galvutės deformuojasi, dugnelis (pamatinė dalis) suyra.
*Šaltą ir drėgną pavasarį labiau pasireiškia sklerotinis puvinys. Tuomet ilgai nepasirodo daigeliai arba sudygę net sulapoję apatiniai lapai pagelsta ir sunyksta. Ligos sukėlėjai gali peržiemoti sandėliuke, dirvoje. Lysves reikia nupurkšti fitoncidinių augalų nuovirais arba cheminiais preparatais. Sergančius česnakus būtina iškasti kartu su žeme, kurioje augo.

 


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 15 d., sekmadienis
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:58
  • Mėnulis teka 00:44, leidžiasi 08:24
  • Mėnulis Vandenyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Jolanta, Vitas, Tanvilas, Krescencija, Burgailė
  • Okupacijos ir genocido diena (vėliava). Švč. Trejybės diena. Pasaulinė kovos prieš blogą elgesį su pagyvenusiais žmonėmis diena. Alytaus miesto diena. Pasaulinė vėjo diena.
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius